Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 21. 1. 2020 svátek má Běla

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Refresher - Rozhovory
1
Ondřej Jarůšek
11. září 2019, 12:30
Čas čtení: 5:56

Český vynález fascinuje svět. Uprostřed pouště umí vyrábět 100 litrů pitné vody denně (Rozhovor)

Skupina odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT vytvořila zařízení S.A.W.E.R., které dokáže zdánlivě nemožné – vyrábět v poušti pitnou vodu ze vzduchu.

Ondřej Jarůšek
11. září 2019, 12:30
Čas čtení: 5:56
Český vynález fascinuje svět. Uprostřed pouště umí vyrábět 100 litrů pitné vody denně (Rozhovor)
Zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Zní to jako nápad ze sci-fi filmu. Vyrábět vodu ze vzduchu však už dnes není pro vědce překážkou. Alespoň ne pro ty z Česka. Skupina odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov a Fakulty strojní ČVUT v Praze totiž vytvořila unikátní zařízení, které dokáže uprostřed pouště produkovat pitnou vodu.

 

Vynález dostal název S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource) a do ostrého provozu byl uveden letos ve Spojených arabských emirátech. Příští rok se navíc speciální zařízení představí na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, kde bude mít Česká republika vlastní pavilon. Rozhodli jsme se proto vyzpovídat vědce Tomáše Matušku, který tomuto fantastickému projektu šéfuje.

 

Takto má vypadat český pavilon na výstavě EXPO 2020

Čeští vědci umí vyrábět vodu ze vzduchu v poušti. Revoluční vynález představí v Dubaji (Rozhovor)

 

V tomto článku si přečteš:
 • Na jakém principu zařízení funguje;
 • kolik litrů vody dokáže za den vyprodukovat; 
 • kolik milionů projekt stál a jak dlouho na něm vědci pracují;
 • jak velký tým na zařízení pracoval;
 • s jakými problém se tým odborníků setkal;
 • jaké jsou reakce vědců ze světa na český vynález;
 • jak probíhají přípravy na EXPO 2020.

 

Můžete popsat a vysvětlit, jak vlastně S.A.W.E.R. funguje?

Naše zařízení pro získávání vody ze vzduchu dokáže i v prostředí suché pouště to, co konkurenční technologie v klimatu se znatelně vyšší vlhkostí vzduchu. Klasické technologie vysráží vlhkost vzduchu na chladném povrchu, tak jako se děje u nás v Čechách třeba na sklenici studeného piva. Jenže v prostředí pouště je to komplikovanější, protože vlhkosti ve vzduchu je velmi málo. Proto jsme před vlastní chladič vložili ještě sorpční kolo s povrchem z desikantu, které dokáže vytáhnout vlhkost i z velmi suchého vzduchu, abychom pak tuto vlhkost zase z desikantu vypudili a předali ji výrazně menšímu množství pouštního vzduchu, čímž se vlastně ten vzduch navlhčí a jde už běžným chladičem vysrážet. Tenhle princip není nic převratného, nicméně my jsme zařízení posunuli ještě trochu dál tím, že pracujeme s rekuperací energie, využitím slunečního záření a sálání vůči obloze, abychom mohli celý proces zvládnout autonomně pouze s místními zdroji energie dostupnými v poušti.

 


 

Zašel jsem za kolegou a během několika týdnů jsme dali dohromady koncept jednotky pro získávání vody ze vzduchu, který by mohl fungovat i tam, kde je opravdu sucho. Dnes máme na technologii patent.


 

 

Jaké množství vody dokáže zařízení vyprodukovat za jeden den a plánujete v budoucnu jeho efektivitu ještě zvýšit?

První postavený prototyp pro experimenty byl navržen na produkci 100 litrů vody denně v prostředí suché pouště. Zvýšení produkce bude záviset na tom, jak se nám podaří navýšit využití právě místních obnovitelných zdrojů energie v poušti.

 

Čeští vědci umí vyrábět vodu ze vzduchu v poušti. Revoluční vynález představí v Dubaji (Rozhovor)

 

Jak nápad na vyvinutí zařízení vůbec vznikl? Jednalo se o Váš nápad?

S nápadem a zároveň požadavkem na vývoj takového zařízení přišel Jiří F. Potužník, dnes generální komisař české účasti na EXPO 2020 v Dubaji. Chtěl prezentovat takové zařízení v širším kontextu zavlažování zahrady okolo pavilonu vodou získanou ze vzduchu, obohacenou o živiny ve fotobioreaktoru, vedenou podpovrchovou zálivkou ke kořenům rostlin v písku, na kterých symbioticky parazitují mykorhizní mikroorganismy. Lze asi prozradit, že název (S.A.W.E.R.) byl vlastně úplně na počátku a teprve potom jsme ho začali naplňovat obsahem. Zašel jsem za kolegou doc. Zmrhalem a během několika týdnů jsme dali dohromady koncept jednotky pro získávání vody ze vzduchu, který by mohl fungovat i tam, kde je opravdu sucho. Dnes máme na technologii patent.

 

Jak drahý byl vývoj a jak dlouho trvalo, než se zařízení povedlo dokončit?

Zatím je to okolo 25 miliónů Kč, pracujeme na tom dva roky, nicméně vývoj není zdaleka u konce. Máme experimentální prototyp, na kterém si chceme vyzkoušet různé technologie, strategie řízení a hlavně prověřit problémy, týkající se specifických podmínek pouště.

 

Zařízení nyní funguje ve Spojených arabských emirátech. Proč jste se jej rozhodli umístit právě tam?

Těch důvodů je několik. Zaprvé, zařízení je vyvíjeno v souvislosti se světovou výstavou EXPO 2020 v Dubaji. Spojené arabské emiráty jsou na Arabském poloostrově zároveň relativně přístupnou zemí s bezvízovým stykem a řadou českých kontaktů v různých společnostech. Zadruhé, nám to bylo nabídnuto panem Saífem Mubarak Fadel Al Mazrouei, mj. majitelem společnosti Alas Emirates Ready Mix, který má v poušti velbloudí farmu a měl enormní zájem o vyzkoušení zařízení. Nakonec nám poskytl velkou logistickou podporu, ať už při celním řízení, tak při vlastní instalaci na místě

 

Čeští vědci umí vyrábět vodu ze vzduchu v poušti. Revoluční vynález představí v Dubaji (Rozhovor)

 

Plánujete S.A.W.E.R. spustit i v dalších částech světa? 

Ano, v současné době se jedná o financování dalších dvou prototypů, jednoho pro Austrálii a druhého pro Chile. Jsou to klimatické oblasti s trochu odlišnými klimatickými podmínkami, čemuž by prototypy měly být přizpůsobeny z pohledu zacházení s energiemi.

 

Jak velký kolektiv na zařízení pracoval a jakou funkci jste v týmu zastával Vy?

Jádro týmu tvoří pět lidí (energetika, vzduchotechnika, konstrukce, elektrotechnika, regulace). Nicméně celkem se podílelo asi 15 lidí, převážně z ČVUT UCEEB, ale i z Fakulty strojní. Já tomu zatím velím a starám se právě o energetiku.

 

 

 


Zatím máme docela dost kladných reakcí. Na konferenci Eurosun v roce 2018, kde jsem systém představoval, jsem získal dokonce první cenu v kategorii Poster.


 

Setkali jste se při vývoji nebo spuštění zařízení s nějakými většími komplikacemi?

Pro počáteční testování v laboratořích jsme v UCEEB museli postavit velkou zkušební komoru, abychom si v Čechách vyzkoušeli podmínky pouště, což nám sebralo relativně dost času. Dodnes je v produkované vodě cítit pachuť polystyrenu, jímž byla komora obložená. Také jsme záhy zjistili, že se z výparníku vylučuje nadlimitní množství mědi, takže jsme ho museli vyměnit za daleko větší a dražší nerezový výparník. Hodně nervů nám zabralo vyclívání v přístavu Jebel Ali v Emirátech, ale s tím naštěstí pomohly místní české kontakty právě ze společnosti p. Saífa. Při spuštění jsme měli dost problémů s jedním ze střídačů, ale to průběžně řešíme. Je to zatím pořád čerstvě narozené dítě a musíme se o něj hodně starat.

 

Čeští vědci umí vyrábět vodu ze vzduchu v poušti. Revoluční vynález představí v Dubaji (Rozhovor)

 

Jaké reakce jste zaznamenali na S.A.W.E.R. od vědců ze zbytku světa? Líbí se jim český vynález?

Zatím máme docela dost kladných reakcí. Na konferenci Eurosun v roce 2018, kde jsem systém představoval, jsem získal dokonce první cenu v kategorii Poster. Vůbec jsem to nečekal, ale bylo mi řečeno, že kromě jednoduchého způsobu sdělení myšlenky v tom komise viděla i velký potenciál pro využití.

 

Existují i další vynálezy pracující na podobném principu? V čem se od nich S.A.W.E.R. odlišuje?

Víme o řadě patentů, které vycházejí z podobné koncepce (využití sorpce), ale některé z nich nemohou vůbec fungovat, zbytek si nehraje tak dobře s rekuperací a místními zdroji energie. Pak je samozřejmě nepřeberné množství zařízení pracující pouze na vykondenzování vody ze vzduchu chladičem. Kontaktovali nás i kolegové s Německa, kteří měli něco podobného vyvíjet také pro EXPO. Ale on je rozdíl, když vyvíjíte zařízení pro Dubaj, kde je příšerná vlhkost a teplota rosného bodu je třeba i 25 °C a když vyvíjíte zařízení pro opravdu suchou poušť uprostřed Arabského poloostrova, kde běžný chladič žádnou vodu ze vzduchu nezíská.

 

Čeští vědci umí vyrábět vodu ze vzduchu v poušti. Revoluční vynález představí v Dubaji (Rozhovor)

 

Jak probíhají přípravy na EXPO 2020, kde plánujete zařízení ukázat veřejnosti? Co všechno mohou návštěvníci očekávat?

Pro pavilon v současnosti navrhujeme, už i na základě prvních zkušeností z provozu, novou sorpční jednotku, která bude umístěna v technologické místnosti pavilonu a bude součástí většího systému pro závlahu zahrady, na kterém pracuje Botanický ústav Akademie věd. Zároveň má být celý koncept vizuálně pojatý. Takže okolo zařízení bude taková show, která návštěvníkům v minutě (snad ne déle) vysvětlí, jak to celé funguje. Zároveň s mými kolegy z ČVUT UCEEB v rámci projektu TAČR pracujeme na mobilní, lidskou silou přenositelné zmenšenině S.A.W.E.R.u, která by měla být prezentována někdy na jaře 2021 také na EXPO.

 

 

Jak vypadají Vaše další plány do budoucna? Zaměříte se i na jiný projekt, nebo se budete dále soustředit jen na S.A.W.E.R.?

Projekt S.A.W.E.R. je jen jeden z mnoha projektů, který v současnosti řeším. Uživit se ve výzkumném centru, které nemá garantované financování od státu, znamená pracovat na více projektech najednou, k tomu pracovat na zakázkovém výzkumu pro průmysl, zároveň psát vědecké články, a ještě k tomu stále učím studenty na fakultě.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUTNáhledový obrázek: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT Tagy: česko, vynález, S.A.W.E.R.
Ohodnoť článek
4
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.