Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. srpna 2021 15:19
Čas čtení 0:48
Ondřej Jarůšek

Česko stahuje diplomaty z Kábulu. Situace v Afghánistánu je velice vážná, uvedl ministr zahraničí

Česko stahuje diplomaty z Kábulu. Situace v Afghánistánu je velice vážná, uvedl ministr zahraničí
Zdroj: Úřad vlády ČR
NEWS
Uložit Uložené

Čeští diplomaté míří na letiště a budou pod ochranou vojenské policie.

Česká republika evakuuje svou ambasádu v Kábulu. Po jednání krizového štábu ministerstva zahraničí o tom informoval šéf rezortu Jakub Kulhánek (ČSSD). V sobotu večer má navíc zasednout Bezpečnostní rada státu. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace v Afghánistánu, radikální hnutí Tálibán už zabralo většinu území země. 

„Situace v Afghánistánu je velice vážná. Na základě aktuálních informací od spojenců a doporučení našeho velvyslance v místě jsem rozhodl o okamžitém stažení našich diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu,“ sdělil ministr zahraničí Kulhánek s tím, že čeští diplomaté jsou pod ochranou vojenské policie.

Podle Kulhánka má Česko pomoci také afghánským překladatelům, kteří s českou ambasádou spolupracovali. Nabídnuty jim budou peníze a je také možné, že budou přemístěni do České republiky. Českým občanům ministerstvo zahraničí doporučuje, aby do Afghánistánu v žádném případě necestovali.

Válečná situace v Afghánistánu se v posledních týdnech vyostřila. Z hlediska bezpečnosti je na tom země v tuto chvíli nejhůře za dlouhé roky. Po stažení koaličních vojsk radikální hnutí Tálibán dobylo řadu správních center a ovládá zhruba polovinu tamních metropolí. Situaci jsme se věnovali v tomto článku.

Ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že kvůli dynamicky se vyvíjející situaci v Afghánistánu a přísným bezpečnostním opatřením zatím není možné sdělovat podrobnosti o dalším působení české ambasády v Kábulu. Bezpečnost českých občanů je však prioritou. 

Domů
Sdílet
Diskuse