Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 29. 5. 2022 svátek má Maxmilián, Maxim

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Móda

Češi přicházejí s první značkou cirkulárního oblečení. První kolekci pokřtí na Slou Days už 17. září

Na oblečení se bude nahlížet jako na lahve od piva. S Mikulášem Hurtou z Nilmore jsme se bavili o cirkulární ekonomice.

Radim Šlechta
16. září 2021, 16:00 Čas čtení: 2:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Češi přicházejí s první značkou cirkulárního oblečení. První kolekci pokřtí na Slou Days už 17. září
Zdroj: Nilmore
Móda
0
Radim Šlechta
16. září 2021, 16:00
Čas čtení: 2:52

Češi přicházejí s první značkou cirkulárního oblečení. První kolekci pokřtí na Slou Days už 17. září

Na oblečení se bude nahlížet jako na lahve od piva. S Mikulášem Hurtou z Nilmore jsme se bavili o cirkulární ekonomice.

Radim Šlechta
16. září 2021, 16:00
Čas čtení: 2:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Češi přicházejí s první značkou cirkulárního oblečení. První kolekci pokřtí na Slou Days už 17. září
Zdroj: Nilmore
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Jak žít na planetě, kterou nebudeme svou existencí zatěžovat? Tuto otázku si dost možná klade velká část z nás a snad každý podniká určité kroky k tomu, aby svým činěním dělal z prostředí, ve kterém žijeme, místo, které bude sloužit i dalším generacím nejen lidí, ale i ostatních – živých či neživých – bytostí. 

 

Nezáleží na tom, zda se člověk rozhodne třídit odpad, nakupovat v bezobalových obchodech nebo se třeba vydá na akci neziskovky, která aktivně uklízí města i přírodu. Každý krok se počítá. Důležitou změnu by mohla přinést tzv. cirkulární ekonomika, díky níž se změní náš pohled na to, jak věci používáme a co s nimi děláme poté, co nám doslouží. 

 

Zdroj: Nilmore

 

Ve snaze zařadit použité věci do oběhu přichází internetový obchod Nilmore s novou kolekcí cirkulární módy. Snaží se o to, aby se jejich oblečení nestalo na konci svého života jen prostým odpadkem, ale aby mohlo dělat radost dalším lidem.

 

Na svém e-shopu tento týden spustili prodej prvních cirkulárních kousků, které by měly tyto změny odstartovat.. Kolekci představí 17. září společně s návrhářkou Kamilou Boudovou na eventu SLOU DAYS. 

 

Zdroj: Nilmore

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3528 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Začalo to dírou v rozkroku

„Po tom, co jsem si v krátkém časovém období roztrhl troje kalhoty, začalo mě zajímat, co se s vyhozeným textilem děje,“ říká ředitel Nilmore Mikuláš Hurta.  „Zjistil jsem, že textilní průmysl je jedním z nejvíc zatěžujících vůbec. Spoustu oblastí v něm jde ale zlepšit. Tak jsem se dostal k cirkulární módě, která funguje na tom, že surovinové zdroje spotřebuje pouze na začátku a následně nevytváří odpad, ale materiál drží v oběhu, což jsou dvě části životního cyklu oblečení, které mají největší dopady,“ dodává.

 

A právě proto v Nilmore začal s používáním materiálu cPLA v textilu, a vyvinul tak vůbec první cirkulární oblečení na světě.

 

Zdroj: Nilmore

 

„Hlavní výhoda tohoto materiálu je v tom, že je jeden z mála, který je velmi dobře recyklovatelný na molekulární úrovni, protože se rozpadá na jednu homogenní molekulu. Na rozdíl třeba od polyesteru, který se rozpadá na více druhů molekul, a recyklace je tak těžší.

 

U běžně používaných materiálů nelze recyklace dosáhnout takřka vůbec a musí tam proběhnout spíš downcyklace. Nám se podařilo dosáhnout plnohodnotné recyklace, a proto má naše oblečení velmi nízké ekologické dopady,“ přibližuje Mikuláš.

 

cPLA navíc podle Mikuláše pochází čistě z obnovitelných zdrojů, jako je kukuřice nebo cukrová třtina, díky čemuž se při jeho výrobě nepoužívají žádná fosilní paliva. Tedy již v první výše zmíněné části životního cyklu oblečení napomáhá ke zmírnění dopadů na životní prostředí.

 

Ze starého oblečení nové. A bez odpadu.

Nilmore se teď snaží pokrýt i druhou fázi – recyklovatelnost. Té se snaží docílit pomocí sítě sběrných míst, tzv. Nilmore Circular Pointů, kde mohou lidé jít odevzdat kusy oblečení této značky, které jim již dosloužily.

 

„Tričko odevzdáte na sběrném místě, kde pak počká, než se sejde dostatečné množství oblečení, abychom nezatížili planetu přepravou malého množství kusů. Samotná recyklace probíhá v Belgii a Nizozemsku, kde probíhá průmyslová recyklace,“ vysvětluje proces Mikuláš.

 

„Ze začátku budeme mít okolo 15 sběrných míst, která budeme dále rozšiřovat. Jakmile zákazník naše produkty dopoužívá, může je na těchto místech vrátit, přičemž dostane slevu na další nákup. Takto se snažíme lidi k vracení zboží motivovat,“ dodává.

 

Zdroj: Nilmore

 

Na místě bude prý stačit přijít jen s kouskem oblečení. Není potřeba mít u sebe jakýkoliv doklad. Systém ví, jaké jsou z materiálu společnosti, a lze je tak přijmout.. Podle Mikulášových slov je cílem udělat koncept co nejpohodlnější pro zákazníka

 

Uvádí, že nejprve je potřeba, aby se materiál k recyklaci dostal, a proto na počátku nelze vyrábět 100% recyklované oblečení.Část kolekce je tedy ze zmíněných obnovitelných zdrojů. Kompletně recyklovaná kolekce má přijít až v budoucnu, kdy lidé staré oblečení vrátí na sběrná místa.

 

„Kolekce je vyrobená z cirkulárního PLA. Naším cílem je pak nevyrábět další a udržet ho v oběhu právě přes tato sběrná místa,“ říká Mikuláš.

 

Oblečení bude jako lahve od piva. Je jen potřeba změnit myšlení

Jedná se o vstup oblečení do cirkulární ekonomiky, která má podle ředitele Nilmore velkou budoucnost. Podle jeho slov bude naprosto normální přemýšlet o produktech jako o něčem, co lidé znovu vrátí podobně jako prázdnou lahev od piva

 

A právě přemýšlení o věcech tímto způsobem může v oblasti ekologie velmi pomoci. Nilmore se nesnaží měnit systém tlakem a restrikcemi, ale svobodným rozhodnutím zákazníka, vysvětlováním a postupnou změnou v přemýšlení, kdy je třeba si zvyknout na to, že věc po použití není třeba bezmyšlenkovitě vyhodit.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Nilmore
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu móda
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít