Strana se chce zároveň zasadit o to, aby každý dopředu věděl, na jak vysoký důchod dosáhne. „Předvídatelnost důchodového systému souvisí s informovaností občanů. Každý občan by měl mít možnost podívat se na odhad svého důchodu při zachování stávajících parametrů v rámci svého pracovního života. To může lidi v produktivním věku motivovat k dobrovolnému spoření na důchod mimo jiné i v nízkonákladovém státním nebo veřejnoprávním fondu, který plánujeme zřídit, nebo jiným způsobem,“ dodal pro REFRESHER předseda Pirátů.
ODS chtějí dát lidem možnost, aby svým rodičům darovali 1 % ze svého sociálního pojištění
Šéf občanských demokratů Petr Fiala nám na dotaz přímo neodpověděl, ale z webu ODS lze jasně vyčíst, jak se strana staví k důchodové reformě. „Změny penzijního systému musí jít ruku v ruce s podporou rodin, proto společně s nimi představíme i detailní koncepci prorodinné politiky. Považujeme za naprosto zásadní podporu rodiny jako tradičního celku naší společnosti. Bez fungující rodiny nebude fungující stát,“ uvedla poslankyně Alexandra Udženija.
ODS si důchodovou reformu představuje následovně:
- Sníží strop pro sociální odvody.
- Dá lidem možnost dávat jeden procentní bod ze sociálního pojištění na penzi rodičů nebo na zdravotní a sociální služby, které jejich rodiče využívají.
- Zavede bonusy pro seniory, kteří pracují v důchodovém věku.
- Zvýší rodičovskou u druhých a dalších dětí.
- Prosadí možnost odečtu úroků z hypotéky i na další nemovitosti, které rodiče pořizují pro své děti nebo pro zajištění svého stáří.
A kde na to vezme peníze? Občanští demokraté sníží závislost na státním pilíři, zajistí více soukromých peněz v penzijním systému a navrhnou vznik fondu strategických rezerv, kam půjdou mimořádné příjmy státu.
Podle Andreje Babiše (ANO) je důchodová reforma potřeba. Zaplatit důchody by mohl stát, zaměstnavatelé i sami lidé
„Důchodová reforma, o které mluví cela politická reprezentace desítky let, je potřeba, ale musí se na ní shodnout celá politická reprezentace, což se doposud nikdy nestalo. Je to příliš důležité na to, abychom to prosazovali na sílu jako ODS za Nečasovy vlády. Hnutí ANO chce napravit nespravedlnost současného systému, kdy třeba ženy mají menší důchod jen proto, že se část života staraly o své děti, také chceme dřívější odchod do důchodu pro náročné profese. A nesmíme prodlužovat věk odchodu do důchodu. Zdrojem pro důchody musí být stát, zaměstnavatelé v rámci motivace svých zaměstnanců a jsem taky pro posílení individuálního spoření,“ řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: Současná vláda důchodovou reformu slibuje již osm let a nic se neděje. Koalice SPOLU bude důchody pravidelně zvyšovat
„Je to největší dluh současné vlády vůči vlastním občanům. Důchodovou reformu slibuje osm let a dodnes je ticho po pěšině. V programu koalice SPOLU počítáme s tím, že důchodový účet oddělíme od státního rozpočtu a odstraníme nespravedlnosti v penzijním systému,“ kritizuje Pekarová Adamová vládu.
„Garantujeme, že pro dnešní seniory a pro ty, kdo se do penze chystají, se nic nezmění, důchody se budou i nadále pravidelně zvyšovat. Chceme ale mladším lidem umožnit posílat procento ze svých odvodů adresně přímo svým rodičům či prarodičům a ke spoření na důchod využívat i nové nástroje spoření jako je účet dlouhodobých investic. Zároveň zavedeme zaručený (minimální) důchod a snížíme počet potřebných odpracovaných let na 25, jak je to běžné v mnoha západních zemích. Podrobněji o naší představě reformy se dočtete v programu SPOLU,“ řekla pro REFRESHER.
I Starostové a nezávislí v čele s Vítem Rakušanem chtějí důstojný důchod pro všechny. Jeho snižování odmítají
„Chceme navázat na práci minulých důchodových komisí, i proto spolupracujeme s posledními předsedy komisí Danuší Nerudovou a Martinem Potůčkem. Minimální základní důchod bude na důstojné úrovni a indexován. Vznikne státní penzijní fond ke spoření. Základní důchod bude financován zefektivněním daňového systému i chodu státu při zohlednění mezigenerační soudržnosti. Každý bude mít informace o výši svého budoucího důchodu. Garantujeme seniorům i s ohledem na rychlé zadlužování státu, že nesnížíme důchody a jejich zákonnou valorizaci. Zřídíme vládní Radu pro udržitelné důchody, která bude navrhovat změny vládě napříč resorty a celý systém bude přehledný, aby si mohli i mladší lidé zjistit, jaký důchod jim vychází,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.
Zelení by důchod financovali ze sociálního pojištění i z daňových příjmů státu. Magdalena Davis klade důraz i na více péče pro starší ročníky
„V polovině 21. století bude třetina obyvatel Česka starších 65 let, nemůžeme proto zavírat oči před reformou důchodů. Nevyhneme se financování důchodů nejen ze sociálního pojištění, ale i z daňových příjmů státu. Pracujícím důchodcům snížíme daně a všem zaručíme nepodkročitelný základní univerzální starobní důchod ve výši 30 % mediánové mzdy, tedy nejméně 10 000 korun. K němu by se připočítávala zásluhová složka,“ řekla předsedkyně Zelených Magdalena Davis.
„Prostředí, ve kterém žijeme, bude muset obsahovat mnohem méně bariér a pro starší ročníky budeme poskytovat mnohem více péče. Chceme aby nebyla ústavní, ale více komunitní,“ dodala s tím, že Zelení zajistí i více péče pro starší ročníky.
KSČM pod vedením Vojtěcha Filipa již návrh na důchodovou reformu předložili. Důchody chtějí valorizovat dvojrychlostně
„KSČM již v prvé Bezděkové komisi předložila svůj návrh na důchodovou reformu. Problémy jsou zejména v nepříznivém demografickém vývoji, v neochotě k větší solidaritě (progresivní zdanění, přerozdělování), kolísaní výkonnosti ekonomiky (nezaměstnanost aj.) a snaze nadnárodního finančního kapitálu o větší díl na správě veřejných národních peněz (další důchodové pilíře). Příčinou nízkých důchodů jsou nízké mzdy a platy. Potřeba je se přiblížit ve mzdách EU15 a zapojit vícezdrojové financování. Průměrný nezdaňovaný důchod by se měl postupně přiblížit 50 procentům průměrné hrubé mzdy. Jsme pro zrušení nesolidárních stropů pro odvody do důchodového pojištění a zvýšení minimálních důchodů nízkopříjmových zaměstnancům tak, aby nebyl porušen systém zásluhovosti,“ řekla Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví a předsedkyně komise žen.
„Důchody je třeba valorizovat dvojrychlostně. Rychleji starodůchodcům, kterým se v čase více rozevírají příjmové nůžky k průměrnému důchodu. Je potřebné rozlišovat mezi nízkými důchody těch, kteří ještě pobírají další dělený důchod ze zahraničí, nebo žijí z renty a úspor. Proto je důležité, aby byl stále i u důchodů funkční systém hmotné nouze, který dokáže některé spekulace a poruchy systému odhalit a odstranit,“ doplnila Marková.
Její odpověď ještě schválil Vojtěch Filip, jedná se tak o kolektivní názor KSČM.
KDU-ČSL chtějí důchod vázat k průměrné mzdě. Do roku 2030 zároveň plánují stanovit novou věkovou hranici
„Základem reformy bude zaručený důchod, navázaný na průměrnou mzdu. Zavedeme taky dobrovolný společný vyměřovací základ manželů s tím, že každý dostane možnost platit 1 procentní bod svého důchodového pojištění přímo svým rodičům nebo prarodičům. Umožníme rovněž větší flexibilitu a efektivitu soukromého spoření, například účet dlouhodobých investic se v zahraničí velmi osvědčil. V neposlední řadě nastavíme jasná pravidla pro odchod do důchodu u fyzicky náročných profesí. Ostatním postupně stanovíme novou věkovou hranici (do roku 2030),“ řekl pro REFRESHER předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce finančně ocenit každé vychované dítě a lidé vykonávající náročné profese by mohli do důchodu odejít dříve
Sociální demokraté se svojí důchodovou reformou počítají již od roku 2023. „Je to poprvé, co resort práce a sociálních věcí předložil k projednání komplexní návrh důchodové reformy v paragrafovém znění. Na základních parametrech panuje shoda. Je pět minut po dvanácté a důchodový systém akutně potřebuje přeměnu. Pevně doufám, že náš materiál, který má tak velkou podporu, budeme moci otevřít na půdě Poslanecké sněmovny a společně dotáhneme změny do konce,“ říká Maláčová.
Strana chce v první řadě důchodový systém zjednodušit a zpřehlednit, aby mu rozuměl opravdu každý. Kromě toho by novinkou mohlo být výchovné, kdy by matky za každé vychované dítě dostal 500 korun a lidé vykonávající náročné profese, tedy svářeči, brusiči, všeobecné zdravotní sestry a dalších 67 tisíc pracovníků ve 3. a 4. kategorii práce, by mohli do důchodu odejít předčasně.
Sociální demokraté také chtějí zavést základní důchod 10 tisíc korun, ke kterému by se následně připočítávala zásluhová část a v neposlední řadě chtějí zkrátit dobu pojištění z 35 let na 25 let.
Kdo tyto změny bude financovat? Maláčová v tom má jasno. „Penze nemohou být do budoucna kryty primárně z pojistného, jako je tomu v současné době. V Česku takto financujeme 77 % sociálních výdajů, v EU průměrně jen mírně přes 50 %. Bude nutností se zaměřit na reformu daní. Spolu s daňovou reformou se musíme vypořádat také s jednou nespravedlností, a tou jsou vysoké daně pro pracující důchodce,“ řekla.
Předseda občanského hnutí Přísaha Robert Šlachta chce přidat těm, kteří vychovávali dítě, ale i lidem vykonávajícím špatně placenou práci
„Více než třicet let nám politici dluží reformu důchodů. Mluví o ní, ale platí, že snaha o nápravu nespravedlnosti nemůže plodit novou nespravedlnost a příkoří. Nehledě na budoucí reformu penzí však platí, že už není možné prodlužovat věk odchodu do důchodu a je konečně potřeba napravit dlouhodobou nespravedlnost: Narovnat výši důchodů u žen za jejich často hůře placenou práci a léta mateřství a rovněž seniorů, kteří tvrdě pracovali, ale za nízkou mzdu,“ stojí ve volebním programu hnutí.
Robert Šlachta odmítá zvyšování věku odchodu do důchodu, chce dorovnat důchody žen a zároveň nechce o důchod obírat ty, kteří musí dlouhodobě pečovat o své blízké.
SPD chtějí prosadit valorizaci stejnou částkou, nikoli procentuálně
„Považujeme za nezbytné přijmout dlouhodobě odkládanou důchodovou reformu. Právo na odchod do starobního důchodu musí být nejpozději ve věku 65 let. Důchodový systém musí být plně garantován státem výhradně formou jeho průběžného financování,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura pro iRozhlas.
„Je nepřípustné zavádět jakoukoli podobu povinných odvodů do soukromých penzijních fondů. Navrhujeme pro občany splňující podmínky věku a délky odpracovaných let zavést pravidelně zvyšovaný minimální starobní důchod ve výši minimální mzdy jakožto základní složku penze. Nad tuto částku se výše starobního důchodu bude určovat zásluhově, na základě předchozích pracovních příjmů a doby odvádění důchodového pojištění. Pravidelná valorizace by měla být všem o stejnou částku, a nikoliv procentuálně,“ doplnil pak s tím, že hnutí chce především ocenit matky za jejich vychované děti a zároveň chce výši důchodu více přiblížit k průměrné mzdě.