Českých politických stran a hnutí jsme se zeptali, jaký mají postoj k důchodové reformě a co by se podle nich mělo změnit.
V prvním díle jsme se politiků ptali na legalizaci marihuany.
V druhém díle na otázku přijetí eura.
Ve třetím díle jsme zjišťovali, jak se politické strany staví k manželství párů stejného pohlaví.
Čtvrtý díl byl věnován změně definice pojmu znásilnění.
V pátém díle jsme se politiků dotazovali, jaký mají postoj k exekucím a dluhové pasti a zda budou chtít prosazovat tzv. teritorialitu exekutorů.
V šestém díle jsme se politiků ptali, zda se budou zasazovat o srovnání podmínek mezi ženami a muži.
Přesně za týden Česko čekají volby do Poslanecké sněmovny a je možné, že někteří z vás stále tápou, komu dají svůj hlas. Abychom ti toto důležité rozhodnutí usnadnili, přinášíme ti sérii článků, v níž ti představíme názory politických stran a hnutí na zásadní témata, která rezonují ve společnosti. Tentokrát jsme se předsedů ptali, jak pohlíží na důchodovou reformu, co by se podle nich mělo změnit a kdy by k nějakým změnám mohlo dojít.
Jak vaše strana pohlíží na důchodovou reformu? Co by se podle vás mělo změnit, kdy a jakým způsobem?
Piráti chtějí všem zajistit důstojný důchod. Plánují odměnit i ty, kteří odchod do důchodu oddalují
„Otázku systému důchodů je potřeba bezpodmínečně řešit. Tomuto zásadnímu tématu se věnujeme v našem programu, na jehož vzniku se podíleli odborníci i řada seniorů. Podporujeme změnu důchodového systému na nultý a první pilíř, neboli zavedení tzv. minimálního důchodu. Což je mimochodem pouze odborný termín, s reálnou výší důchodu nesouvisí. Ten by měl po splnění podmínek zajistit všem účastníkům důchodového pojištění důstojný důchod,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Piráti počítají i s odměněním těch, kteří přesluhují či zůstávají v pracovním procesu. „Za spravedlivé považujeme také férově odměňovat ty, kteří svůj odchod do důchodu dobrovolně odkládají a přesluhují nebo zůstávají v pracovním procesu i při pobírání důchodu. Lidem, kteří přesluhují, se to musí vyplatit a projevit v budoucí výši důchodu či snížením povinných sociálních odvodů. Systém by neměl postihovat pečující o děti nebo blízké. K dostatečně vysoké výměře důchodů jim pomůže prodloužení vyloučené doby, za kterou se nebude snižovat výměra důchodu, a zavedení fiktivního vyměřovacího základu. Prosadíme, aby pracující v náročných podmínkách či rizikových profesích mohli odejít do důchodu dříve nebo jim byl navýšen za podpory zaměstnavatelů,“ pokračuje Bartoš.