Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. března 2022 7:30
Čas čtení 18:49
Radim Šlechta Ilona Hobzová

ZÁZNAM: Válka na Ukrajině: Rusko a Ukrajina se dohodly na vytvoření humanitárních koridorů. Zelenskyj chce mluvit s Putinem

ZÁZNAM: Válka na Ukrajině: Rusko a Ukrajina se dohodly na vytvoření humanitárních koridorů. Zelenskyj chce mluvit s Putinem
Zdroj: TASR/AP/Maxim Guchek/BelTA Pool
NEWS VÁLKA NA UKRAJINĚ ŽIVĚ: VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Sledujeme živě dění na Ukrajině.

• Rusko minulý týden v noci ze středy na čtvrtek napadlo Ukrajinu.

• Rusové útočí ze země i ze vzduchu. Hlavní město Kyjev se Ukrajincům zatím daří bránit stejně jako druhé největší město Charkov.

• Země Evropské unie i Spojené státy americké zavádí opatření proti Rusku. Na ruské banky i oligarchy uvalují sankce a řada zemí uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruské dopravce.

• Z Ukrajiny uprchl od začátku invaze už milion obyvatel. To jsou více než dvě procenta celková populace Ukrajiny. 

• Dění pokrýváme živě i v aplikaci Refresher. Díky notifikacím ti žádná důležitá zpráva neunikne.
Dnešní živý přenos končí, pokračovat budeme opět zítra od ranních hodin.

20:55 – Takto vypadal týden ruské invaze na Ukrajině očima fotografů zpravodajské agentury AFP: 

20:51 – Podle ekonoma Scotta Irwina by mohla ruská invaze vést k největšímu nedostatku pšenice v historii. Invaze podle Irwina způsobí masivní nabídkový šok. (The Kyiv Independent)

20:45 – Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy zakazují více než padesáti ruským oligarchům a jejich nejbližším vstup do země. V podpoře Ukrajiny hodlají Spojené státy podle Bidena pokračovat. (CNN)

20:44 – Evropská unie spouští evropský systém dočasné ochrany. Ukrajinci prchající před válkou tak dostanou ve všech státech Unie stejnou formu ochrany. (Ministerstvo vnitra ČR)

20:35 – České Asistenční centrum pomoci pro uprchlíky před válkou na Ukrajině se v pátek 4. 3. přesouvá do Kongresového centra na Vyšehradě.

20:35 – Tisíce Rusů prchají ze země, protože se šíří zvěsti, že Rusko hodlá zavést stanné právo. To by mohlo zahrnovat uzavření hranic, vojenskou cenzuru a další opatření ke kontrole a mobilizaci obyvatelstva. Kreml takové informace popírá. (The Guardian)

20:22  Evropské akcie ve čtvrtek výrazně oslabily kvůli obavám z negativních hospodářských důsledků sankcí, které západní země uvalují na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil 2,01 procenta. Od začátku letošního roku tak vykazuje pokles o více než deset procent. (ČT24)

20:19 – Lidé se za Ukrajinu modlí i u slavné Zdi nářků v Jeruzalému.

20:16 – Premiér Petr Fiala se dohodl s prezidentem Milošem Zemanem, že lidem, kteří chtějí odejít bojovat na Ukrajinu a budou bojovat na straně Ukrajiny, mohou garantovat beztrestnost formou abolice. (Petr Fiala, premiér ČR)

20:05 – Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině fungují ve všech krajích. Poskytují registraci občanů Ukrajiny, vyřízení speciálního dlouhodobého víza  a asistenci při řešení dalšího postupu v ČR. Ministerstvo vnitra zveřejnilo jejich interaktivní mapu. 

20:02 – Ukrajinky jsou nucené rodit v protileteckých krytech a nemocničních suterénech. Ženy po císařském řezu si kvůli ruské invazi nemohou lehnout a odpočívat. (BBC)

19:56 – Pobočka OSN v ČR vydala informace pro ukrajinské občany v ČR v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

19:43 – Takto nyní vypadá město Borodjanka,  pár desítek kilometrů od centra Kyjeva.

19:31 – Ukrajinské síly zničily v Hostomelu 10 obrněnců elitních ruských výsadkářů. (Ukrajinské ozbrojené síly)

19:19 – Někteří lidé v Moskvě se podle dostupných informací pokoušeli uprchnout do zahraničních destinací, které nezakázaly lety z Ruska. Sužují je ale rostoucí ceny letenek.

„Nechci v této válce bojovat. Slyšíme hodně zvěstí a nevěříme Kremlu, který říká, že nejsou pravdivé,“ uvedl muž, který se pokoušel koupit drahou letenku na Blízký východ. (Reuters)

19:09 – Moskevská zpravodajka deníku Telegraph Natalija Vasiljeva na Twitter napsala, že jí na ruský telefon přišla hlasová zpráva se záznamem Zelenského, který říká: „Jsem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij. Moje země nikdy nenapadla tu vaši. Žádám vás, abyste si vzali vaše syny zpět.“

18:53 – Zástupci Ruska a Ukrajiny se na dnešním jednání dohodli na možném vytvoření humanitárních koridorů pro odchod civilistů a zásobování potravinami. Podle poradce Kremlu našly strany shodu i v otázce možného příměří. (RIA Novosti)

18:40  – Ruští oligarchové přišli od uvalení sankcí v součtu už o více než 80 miliard dolarů. Ekonomické sankce vymazaly v posledních týdnech asi třetinu majetku 20 nejbohatších ruských miliardářů. Finanční dopady sankcí budou podle odborníků nadále pokračovat. (CNBC)

18:36 – Administrativa amerického prezidenta Bidena plánuje ve čtvrtek uvalit další sankce na ruské oligarchy a jejich rodiny. Americký balíček sankcí by měl obsahovat také zákaz cestování pro oligarchy i jejich příbuzné. (CNN)

18:32 –  Do Polska dorazil po dvou dnech nákladní vůz s šesti lvy, šesti tygry, dvěma karakaly a africkým divokým psem. Zvířata byla odvezena do polské zoologické zahrady na žádost majitele, aby se dostala do bezpečí před ruskou invazí. (Reuters)

18:28 – Volodymyr Zelenskyj vzkázal Vladimiru Putinovi, aby opustil Ukrajinu, nebo aby se s ním setkal na společném jednání mezi čtyřma očima. (The Kyiv Independent)

18:26 – Vladimir Putin uvedl, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden lid a že operace na Ukrajině probíhá podle plánu. (AFP)

18:20 – V Charkově zaútočili Rusové na obytnou oblast Saltivka. Na pátrání po lidech a hašení požárů se podílejí desítky lidí. (Státní služba Ukrajiny pro mimořádné události)

18:11 – Už třicet tři mrtvých a osmnáct zraněných evidují záchranáři po ruském útoku na ukrajinské město Černigov. (The Kyiv Independent)

17:50 – Podle Organizace spojených národů uprchl z Ukrajiny od začátku ruské invaze už jeden milion lidí. To jsou více než 2 % celkové populace země. Nejčastěji prchají do Polska, na Slovensko a do Maďarska. (AP) 

17:47 – Obchody v Rusku dočasně uzavírá i švédský módní řetězec H&M. Ten má v zemi 168 obchodů. Připojil se tak k desítkám společností, které v Rusku pozastavují veškerou svou činnost. (CNN)

17:36  Ruští a běloruští paralympijští sportovci byli vyloučeni ze Zimních paralympijských her v Pekingu. Předseda Mezinárodního paralympijského výboru Andrew Parsons to uvedl ve čtvrtek, v předvečer zahájení her. (Reuters)

 

17:28 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že pokud Ukrajina padne, pobaltské státy budou následovat. Vyzval západ, aby zvýšil vojenskou pomoc.

Zelenskyj také uvedl, že usiluje o přímý rozhovor s Putinem. Je to podle něj jediný způsob, jak zastavit válku. (AFP)

17:23 – Počet obětí ruského bombardování obytné čtvrti ukrajinského města Černigov stoupl na dvaadvacet. Podle oficiálních zdrojů číslo nemusí být konečné, záchranáři v troskách stále hledají těla. (AP)

16:59 – Ruský ropný gigant Lukoil vyzval k zastavení ruské okupace Ukrajiny. (AFP)

16:56 – Japonsko rozšíří sankce proti Rusku. Zahrne do nich další čtyři ruské banky a dvě desítky jednotlivců. Nově budou na japonském sankčním seznamu ruské banky VTB, Otkritie, Novikombank a Sovkombank. Přísnější sankce uplatní Japonsko také vůči Bělorusku. Informoval o tom premiér Fumio Kišida. (ČT24)

16:53 – Státy EU se shodly na mimořádné ochraně pro uprchlíky z Ukrajiny, řekl Vít Rakušan. Nejméně rok budou mít přístup k práci či sociální podpoře. (ČT24)

16:29 – Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni schválila rezoluci žádající stažení Ruska z Ukrajiny. Civilní jaderná zařízení na Ukrajině musí podle ní být bezpečná a pod kontrolou ukrajinské vlády. 26 zemí včetně Česka hlasovalo pro. Proti bylo Rusko a Čína. (Ministerstvo zahraničních věcí ČR)

16:15 – Ukrajinská policie zveřejnila video, které ukazuje následky bombardování ve městě Černigov na severu země. Na záběrech jsou vidět hlavně zničené budovy a vozidla. 

 

16:10 – Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou právě probíhají. Poradce ukrajinského premiéra Mykhaylo Podolyak oznámil začátek vyjednávání s Ruskem na svém Twitteru. Uvedl, že hlavními body schůzky budou příměří a humanitární koridory pro evakuaci civilistů ze zničených nebo neustále ostřelovaných vesnic a měst. (Mykhaylo Podolyak, prezidentský poradce)

15:46 – Na sociálních sítích se objevilo video z moskevské prodejny IKEA. Obyvatelé hlavního města mají poslední možnost v tomto obchodním domě nakoupit. Od pátku IKEA v reakci na invazi na Ukrajině pozastavuje v Rusku veškeré aktivity. (Hanna Ljubakova, běloruská novinářka)

15:30 – Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přirovnal Spojené státy k Napoleonovi a Hitlerovi. „Napoleon a Hitler se taky pokusili ovládnout Evropu, nyní jí dominují Američané,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci.

Lavrov si je jistý, že hysterie ze strany západu odezní. Podle jeho slov je Rusko vždy otevřené dialogu za podmínky, že bude založen na rovnosti a respektu k zájmům všech stran. 

Zdůraznil také, že Moskva je přesvědčena o tom, že na Ukrajině dělá správnou věc. Uvedl, že současná situace není hollywoodským filmem, kde existuje jen absolutní zlo a absolutní dobro. Podle Lavrova jsou myšlenky na jadernou válku možná v hlavách západních politiků, ale ne těch ruských. (TASS)

15:17 – Vyjednávací tým Ukrajiny dorazil vrtulníkem na další jednání s ruskou stranou do Běloruska. (The Guardian)

15:02 – Vladimir Putin oznámil francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že Rusko dosáhne svých cílů a úspěšně demilitarizuje Ukrajinu. Během telefonického hovoru Putin Macronovi také řekl, že nesouhlasí s jeho projevem. Macron ve středu uvedl, že za rozpoutání války je zodpovědný pouze Putin. (BBC)

14:58 – Při útoku ruských jednotek na na obytné budovy v centru Černigova zemřelo nejméně devět lidí, další čtyři byli zraněni. Podle starosty města došlo ke zničení mnoho objektů včetně architektonických památek, vzdělávacích institucí, nemocnic a desítek obytných budov. (Unian)

14:50 – Evropská unie poskytne Ukrajině 1,2 miliardy eur. Nejméně 600 milionů eur poskytne EU Ukrajině bez podmínek už v březnu. Oznámil to místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. (European Commission)

14:38 – Podle britské ministryně zahraničí Liz Truss by měl západ od platební sítě SWIFT odstřihnout všechny ruské banky. „Musíme degradovat ruskou ekonomiku. Ujistit se, že je ochromená tak, aby nebyla schopná dále financovat Putina a jeho válečnou mašinérii,“ uvedla Truss. (BBC)

14:31 – Ruské vojenské síly útočí na obytné budovy v centru ukrajinského města Černigov. Podle Severních teritoriálních obranných sil není v blízkém okolí žádná vojenská infrastruktura, pouze několik škol, školek a nemocnic. Údaje o obětech zatím nejsou k dispozici. (The Kyiv Independent)

14:20 – Na sociálních sítích se objevily záběry zničeného Antonovu An-225. Záběry pocházejí z letiště Hostomel, kde bylo letadlo umístěno v hangáru. Dříve šlo o největší letadlo na světě. (MilitaryLand.net)

14:13 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluví k Václavskému náměstí pomocí videohovoru. Stane se tak v pátek 4. 3. v 18:00. Oznámil to spolek Milion chvilek pro demokracii. (Milion chvilek pro demokracii)

14:10 – Člen ukrajinské delegace, poslanec David Arakhamia, potvrdil další mírové jednání s Ruskem. Uvedl, že minimálním cílem Ukrajiny je  je dohodnout se na humanitárních koridorech. (Facebook Davida Arakhamii)

14:00 – Ministr zahraničí Dmytro Kuleba varuje, že Rusové možná připravují další útok pod falešnou vlajkou. Cílit by podle Kuleby mohli na oblast Popovka nedaleko ukrajinsko-ruských hranic.

13:54 – Starosta hlavního města Vitalij Kličko tvrdí, že situace je momentálně pod kontrolou. 

Kyjevský starosta dodal, že přes noc nedošlo k žádným obětem na životech. Uvedl, že silné výbuchy, o kterých ráno informovali s odkazem se na svědky mnohé média, byly způsobeny tím, že ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila ruské rakety.


Dodal také, že v průběhu dne bude opraveno potrubí, které bylo v poškozeno ve středu v důsledku ruského ostřelování.


Kyjevem otřásly v noci na čtvrtek nejméně čtyři silné výbuchy, ráno o tom informovala mnohá média s odvoláním na svědky a videozáznamy. (TASR)

13:50 – Akademie věd České republiky ukončí nebo přeruší spolupráce vědeckými institucemi z Ruska a Běloruska. (ČTK)

13:47 – Podle jednoho z ruských poslanců se útok na Ukrajinu plánoval již minulý rok. To, že operace nevznikla spontánně naznačil v rozhovoru pro státem kontrolovanou televizi televizi Channel One. Naznačil, že kdyby Rusko nezasáhlo, došlo by k útoku ze strany Ukrajiny. (BBC)

13:41 – Komisařka OSN pro lidská práva vyzvala k ukončení bojů na Ukrajině. Podle ní jsou v potenciálním ohrožení miliony lidských životů. (ČT24)

13:34 – Američan žijící v Chersonu uvedl, že žádá senátora Spojených stáůy o humanitární pomoc. Obyvatel pověřený starostou usiluje o humanitární konvoj. (BBC)

13:25 – Americký prezident Joe Biden požádal Kongres o uvolnění 10 miliard dolarů na humanitární pomoc Ukrajině. (The Kyiv Independent)

13:19 – Tým expertů Mezinárodního trestního soudu odjel na Ukrajinu, aby vyšetřil možné válečné zločiny. (ČT24)

13:16 – Judista Lukáš Krpálek nebude přítomný na pondělním předávání státních vyznamenání. „Je to pro mě pocta, asi největší, jaká může v nesportovním životě být. Bohužel se musím z pondělního slavnostního předávání omluvit. Nedovedu si představit, že bych si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé, sportovci a mí osobní kamarádi tam bojují v maskáčích za svou vlast,“ napsal na Instagram.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Lukas Krpalek (@lukaskrpalek)

13:07 – V bojích na Ukrajině padl podle rádia Svoboda Svět ruský generál Andrej Suchoveckij. Informaci podle stanice potvrdila i veteránská organizace Bojové bratrstvo. Ruské ministerstvo obrany zatím nevyjádřilo. (Svoboda)

13:03 – Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek odmítl spekulace, že ruské úřady plánují po invazi na Ukrajinu zavést stanné právo s tím, že zabrání Rusům opustit zemi. 


Peskov na brífingu dále uvedl, že prezident Vladimir Putin svolá ve čtvrtek Bezpečnostní radu Ruské federace. Nekonkretizoval však, o čem budou nejvyšší státní představitelé a šéfové obranných a bezpečnostních složek jednat. (TASR, Reuters)

13:01 – Na Twitteru se šíří video bombardování města Černigov.

12:48 – Prezident Francie Emmanuel Macron telefonoval 90 minut s prezidentem Putinem. (AFP)

12:46 – Formule 1 už nebude pořádat Velkou cenu v Rusku. Organizátor oznámil CNN, že s Ruskem vypovědělo smlouvu. V budoucnu už se v zemi závodit nebude. (CNN)

12:45 – Rusko podle představitele NATO přechází k přímým útokům na ukrajinská města. Je to změna proti strategii, která se zaměřovala spíše na obkličování měst. Podle něj existuje možnost, že se k Rusku připojí také běloruská armáda. (CNN)

12:40 – Nadační fond Děti Ukrajiny a ukrajinské velvyslanectví spustily web, kde mohou uprchlíci registrovat děti ke vzdělání. Očekává se, že vzniknou jednotřídky pro děti uprchlíků

12:37 – Podle gubernátora Gannadije Lahuty ruské síly plně obsadily budovu správy Chersonské oblasti. (The Kyiv Independent)

12:31 – Ruská společnost Roskosmos zastavuje dodávky raketových motorů do Spojených států. Reaguje tak na sankce ze strany Západu. (Reuters)

12:17 – Britská ministryně zahraničí tvrdí, že je potřeba kompletně znehodnotit ruskou ekonomiku. Západ musí podle ní na Rusko uvalit co největší sankce a zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu. „Nejen za svobodu a sebeurčení Ukrajiny, ale za svobodu a bezpečnost nás všech,“ řekla Truss na jednání v Litvě.

12:14 – Na území Ruska a Běloruska přestává působit také IKEA. Podle agentury AFP toto rozhodnutí ovlivní 15 tisíc zaměstnanců.

12:12 – Nová mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou by měla podle prezidenta Zelenského proběhnout 3. března blízko hranic mezi Běloruskem a Polskem. (The Kyiv Independent)

12:10 – Ve městě Cherson podle reportérky BBC platí nová pravidla. Lidé nesmí „provokovat“ ruské vojáky, kteří město ovládli. 

„Nesmíme být ve skupinách, nesmíme jezdit rychle v autech. Musíme být připraveni zastavit a ukázat, co máme v autě, a nikoho neprovokovat,“ řekla novinářům obyvatelka Nina. Podle ní mají místní přístup k elektřině vodě i internetu a očekávají přísun léků. Ve městě je prý klid ale na jeho okraji jsou slyšet pokračující boje. (BBC)

12:01 – Britská ministryně zahraničí Liz Truss upozornila, že Západ musí odstřihnout všechny ruské banky od platebního systému SWIFT. Některé velké banky jsou od systému již odstřihnuty. Tyto sankce se ale podle Truss musí týkat všech. (BBC)

11:56 – Kvůli válce na Ukrajině zastavuje Volkswagen v Rusku výrobu aut. (ČT24)

11:53 – Sberbank v Česku končí. Způsoby, jak se klienti mohou dostat ke svým penězům, jsme popsali v tomto článku.

Doporučeno
Sberbank v Česku končí. Toto jsou způsoby, jak se klienti mohou dostat ke svým penězům Sberbank v Česku končí. Toto jsou způsoby, jak se klienti mohou dostat ke svým penězům 3. března 2022 11:35

11:51 – Škoda kvůli invazi na Ukrajinu zastaví všechny své aktivity v Rusku. Přeruší výrobu i export. (ČT24)

11:49 – Místopředseda ruské Státní dumy Pjotr Tolstoj naznačil, že cílem Moskvy je změnit vládnoucí režim na Ukrajině. Uvedla to belgická televizní stanice RTBF na své webové stránce s odkazem na televizní debatu zaměřenou na válku na Ukrajině, debaty se ve středu večer prostřednictvím telemostu zúčastnil i francouzsky mluvící Tolstoj.


Ten jednom z živých vstupů do debaty kritizoval Belgii, za dodávku zbraní do země, která sa za dva až tři týdny úplně změní. (TASR)

11:35 – Ve městě Buča vlaje ukrajinská vlajka.

11:34 – Francie zabavila jachtu bývalému místorpředsedovi ruské vlády Igoru Sečinovi. Francouzský ministr financí Bruno Le Mer řekl, že jachta byla zadržena v přístavu La Ciotat ve Středozemním moři.

❗️11:31 – Vláda se sejde ve 20:30, aby projednala situaci na Ukrajině.

11:30 – Takto funguje Kyjevské metro.

11:28 – Ukrajinské jaderné elektrárny podle Dany Drábové pracují normálně. K žádnému narušení limitů nedošlo a radiace je prý v normě.

11:21 – Ministerstvo vnitra udělilo již přes 13 tisíc speciálních víz. Jen za včerejšek jich bylo přes dva tisíce. Na cizinecké policii je přihlášeno více než 24 tisíc osob.

11:18 – Připravte se na reparace, řekl Zelenskyj Rusku. Prezident slibuje, že země bude navrácena do původního stavu. Občanům napadené země vzkázal, že i kdyby ruský agresor zničil všechny kostely a katedrály, jejich víru nezlomí. (BBC)

11:10 – JYSK v Rusku dočasně zavřel 13 obchodů.

11:09 – Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov opakuje, že ukrajinská vláda je „neonacistický režim“. Podle něj používá civilisty jako lidské štíty. Západ přirovnává k Napoleonovi a Hitlerovi a kvůli zrušení plynovodu Nord Stream 2 ukazuje, že EU pouze plní přání Spojených států. (BBC)

11:05 – Lotyšsko poslalo Ukrajině 90 dronů.

11:00 – Společnost Diageo nebude Rusku dodávat alkohol. Vyrábí značky jako Johnnie Walker, Captain Morgan, Guinness, Smirnoff nebo White Horse. (NEXTA)

10:59 – Prezident Zelenskyj informoval o tom, že na Ukrajinu dorazili zahraniční bojovníci, aby zemi chránili po boku ukrajinské armády. (ČT24)

10:56 – Ukrajinský prezident Zelenskyj pokračuje v motivačních projevech, které zveřejňuje na Instagramu. Svému lidu vzkázal, že se neplánuje vzdát za žádných okolností. „Jestli si někdo myslí, že po překonání toho všeho budeme Ukrajinci, my všichni, vystrašení, zlomení, či odevzdaní, tak o nás jen nic neví. O Ukrajině nic neví.“ Hlava státu tvrdí, že když Ukrajince nezastavily války, okupace či výbuch jaderné elektrárny, nestane se to ani teď. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)

10:45 – Vědci z Běloruska napsali otevřený dopis, kde vyzývají ke stažení ruských vojsk z území Běloruska. Nechtějí, aby Ruská federace v rámci konfliktu na Ukrajině používala jejich území.

10:42 – Británie ve čtvrtek oznámila nové sankce vůči Rusku. Nová opatření se zaměřují proti ruským společnostem podnikajícím v leteckém a vesmírném průmyslu. Ty nově nebudou mít přístup k britským pojišťovacím a zajišťovacím službám.


„Ruským společnostem v leteckém nebo vesmírném průmyslu bude zabráněno využívat pojišťovací a zajišťovací služby se sídlem ve Spojeném království přímo či nepřímo... Jde o reakci na invazi Ruska na Ukrajinu,“ stojí prohlášení britského ministerstva financí. (TASR)

10:16 – Zlínský kraj otevírá centrum pomoci Ukrajině v areálu nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Donedávna zde bylo očkovací centrum proti covidu-19.

10:12 – Výbor pro prosazování práva na Ukrajině zpřísnil tresty za rabování a v rámci boje proti ruské agresi zrušil omezení používání zbraní civilisty. (NEXTA)

10:10 – Ruská armáda podle serveru NEXTA používají zdravotnické vozy k transportu munice.

9:51 – Děti v ruských školách se začínají učit o tom, „proč je invaze na Ukrajinu a válka nutností. Budou poučeny o tom, proč je NATO pro Rusko nebezpečné, nebo jak pomohla ruská vojska v doněcké a luhanské oblasti. V rámci výuky proběhne také školení na téma rozeznávání západních „dezinformací“.“ Informovalo o tom ruské ministerstvo školství. (BBC)

9:47 –  Představenstvo rozhlasové stanice Echo Moskvy, která je kritická vůči Kremlu, rozhodlo o její likvidaci. Týká se i internetové stránky stanice, ve čtvrtek to podle AFP oznámil její šéfredaktor Alexej Venediktov s tím, že vysílání Echa Moskvy pokračuje na platformě YouTube. (TASR)

9:40 – Ukrajinská armáda sestřelila ruský stíhací letoun Suchoj Su-30 nad městem Ipriň v Kyjevské oblasti. (The Kyiv Independent)

9:38 – Podle premiéra Maďarska Viktora Orbána nebude země vetovat sankce EU proti Rusku. Důležitá je podle něj v první řadě jednota. (Mandiner)

9:34 – Podle starosty města Mariupol ruské útoky v oblasti neustávají. Správa města prý ani nemůže pomáhat zraněným na ulicích, protože by se vystavovala nebezpečí. Ruské ministerstvo obrany vyzvalo občany města, aby jej opustili přes tzv. zelený koridor. Podle vůdce proruských povstalců se dnes spustí cílené útoky, pokud se město nevzdá. (BBC)

9:29 – Čína podle amerických zpravodajských služeb požádala Rusko, aby s invazí na Ukrajinu začalo až po skončení olympijských her. Více jsme psali v článku.

Doporučeno
Čína požádala Rusko, ať s invazí začne až po konci olympiády, tvrdí zpravodajské služby USA Čína požádala Rusko, ať s invazí začne až po konci olympiády, tvrdí zpravodajské služby USA 3. března 2022 7:49

9:27 – Podle ukrajinské armády padlo již devět tisíc ruských vojáků. Čísla ale nelze ověřit.

9:25 – Po zásahu při ostřelovaní hoří sklad ropy v Černihivě. Portál Nexta zveřejnil záběry.

8:58 – Mezinárodní federace koček zakázala působení ruských koček ve svých představeních.

8:55 – Francie vyzvala své občany, aby opustili Rusko. (NEXTA)

8:48 – Policisté v souvislosti se schvalováním ruské agrese vůči Ukrajině již obvinili jednu osobu z trestného činu „popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“.

8:42 – Na fotce jsou zřejmě ruské lodě čekající na vylodění.

8:35 – Ukrajina v nové vojenské písni oslavuje turecké bezpilotní letouny Bayraktar TB2. Tyto letouny pomáhají Ukrajině bojovat proti ruským strojům. Není však jasné, jak četně se používají a jak moc pomáhají.

8:23 – Ruští a běloruští paralympici mají zakázáno se nadcházející pralympiády zúčastnit, a to i pod „neutrální“ vlajkou. (NEXTA)

8:11 – Sergej Lavrov: Rusko bylo připraveno na sankce, ale Moskva nečekala, že se tyto sankce dotknou také sportovců, novinářů, zástupců kulturní sféry.

8:07 – Indie odmítá ruské tvrzení, že by Ukrajina držela její studenty jako rukojmí. Minimálně jeden studen z Indie zahynul během ruských útoků. (Aljazeera)

8:00 – Video z ukrajinského města Ipriň ukazuje stopy po bombardování.

❗️7:53  Ruské vojenské síly ovládly jihoukrajinské město Cherson, potvrdil pro agenturu AFP místny funkcionář. Jde o první velké město, které ruské síly dobyly od začátku útoku na Ukrajinu. „Ruští okupanti jsou ve všech částech města a jsou velmi nebezpeční,“ napsal ve středu pozdě večer prostřednictvím aplikace Telegram Gennadij Lachuta, šéf Chersonské regionální správy. (TASR)

7:50 – Rusko se snaží zabránit svým občanům, aby prodávali klesající rubly a nakupovali cizí měny. Ve směnárnách zavádí 30% provizi. Rusové mají také zakázáno posílat peníze do zahraničí. (BBC)

7:48 – Německo pošle Ukrajině 2700 protiletadlových raket jako pomoc v boji proti ruské invazi. (DPA)

7:47 – Podle zpráv ukrajinské armády se Rusku zatím nepodařilo dobýt město Mariupol. To pro Rusko představuje strategické území, protože by spojilo ozbrojené síly na jihu a na východě. Informace ze strany ukrajinské armády nemusí být přesné, protože se obě strany snaží vykreslit v co nejlepším světle. (BBC)

7:42 – Podle ukrajinského ministerstva obrany se ve vodách Černého moře pohybuje vyloďovací oddíl Černomořské flotily Ruské federacie. Na Oděsu míří i tři raketové čluny a čtyři velké lodě s výsadkáři.

7:39 – Spotify zavírá svou pobočku v Rusku na dobu neurčitou v návaznosti na to, že společnost označila ruské kroky vůči ukrajině za „nevyprovokovaný útok“.


Ruské jednotky na Ukrajině postupují pomalu, ale razantně. V noci na čtvrtek ve velkých městech zazněly výbuchy. Strategické přístavní město Mariupol je pod palbou. Dohromady prchl z Ruskem napadené Ukrajiny již milion lidí. Česká republika pro snadnější koordinaci přijímání válečných uprchlíků zavádí od pátku nouzový stav. 

Domů
Sdílet
Diskuse