Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

RECENZE: Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Dokázal režisér původní trilogie o Spider-Manovi natočit výrazný a originální marvelovský film? Odpověď tě možná překvapí.

Dominik Vetrák
5. květen 2022, 13:30 Čas čtení: 3:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Recenze
0
Dominik Vetrák
5. květen 2022, 13:30
Čas čtení: 3:58

RECENZE: Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Dokázal režisér původní trilogie o Spider-Manovi natočit výrazný a originální marvelovský film? Odpověď tě možná překvapí.

Dominik Vetrák
5. květen 2022, 13:30
Čas čtení: 3:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Potěšilo nás, když Sam Raimi (Spider-Man, Evil Dead) nahradil Scotta Dericksona na pozici režiséra snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Poté, co jsme film viděli, můžeme jednoznačně říci, že svůj režisérský rukopis přenesl i do dvojky Strange, což je menší překvapení.

 

Režiséři marvelovských filmů se totiž musí držet jistých šablon, kvůli kterým většina jejich filmů působí v mnoha aspektech podobně. Raimimu se ale podařilo natočit brutální a depresivní marvelovku.

Pokračování Wandavision i Doctora Strange

Děj dvojky Strange se zaměřuje jak na Doctora Strange, tak na pokračování děje Scarlet Witch po událostech seriálu Wandavision. Pokud si chceš film užít naplno, je důležité, abys viděl i Wandavision. Wanda v něm pomocí magie vytvořila své děti, o které však na konci seriálu přišla. Hned poté se rozhodla ovládnout kouzla ze zakázané knihy a bylo jasné, že se začíná chovat jako záporák.

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Největším problémem filmu je fakt, že na seriál Wandavision nenavazuje vůbec dobře. Režisér Sam Raimi přiznal, že ho ani celý neviděl. Herečka Elizabeth Olsen (Wanda) sice řekla, že se snažili udržet kontinuitu příběhu, ale to se nepodařilo. Po zhlédnutí filmu Doctor Strange 2 si řekneš: Jak se Wanda poučila z událostí seriálu Wandavision? Odpovědí je, že nijak.

 

Scénáristé filmu tím ale zcela ignorují závěrečné části Wandavision, ve kterých si Wanda vstoupila do svědomí. Vůbec nám nevadí, co udělá v tomto filmu, ale v tom případě neměli zakončit seriál Wandavision způsobem, který nyní prakticky mohou vyhodit ven oknem, protože je irelevantní a nesmyslný.

Menším zklamáním je také postava Doctora Strange, která se téměř vůbec nezměnila. Chování postavy je téměř stejné jako ve filmu z roku 2016. Strange se charakterově téměř vůbec nevyvinul. Tvůrci se o to snažili pomocí dějové linie s jeho životní láskou Christine (Rachel McAdams), ale její postava je nezajímavá a ve filmu ani nemusela být.

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Naposledy se v marvelovském světě objevila před šesti lety a od té doby až dosud jako by neexistovala. Divák tedy nemá pocit, že je pro děj či samotného Strange moc důležitá, takže nefunguje ani romantická linie mezi nimi.

 

Naštěstí je zde postava Wonga, který se postupně stává jednou z nejlepších postav marvelovského světa. Líbila se nám také America Chavez jako nová hrdinka, která dokáže otevírat multivesmír a volně cestovat různými dimenzemi. Právě ona je v centru dění. Jdou po ní démoni, kteří chtějí získat její schopnost. Ochraňuje ji Doctor Strange z jiné dimenze, ale selže a ona se dostane k „našemu“ Strangeovi.

 

Režisérský rukopis Sama Raimiho je cítit

Společně cestují přes multivesmír, potkávají nové, ale i staré postavy v odlišných verzích a snaží se přijít na způsob, jak porazit nepřítele, který je několikanásobně silnější než oni.

 

Sam Raimi byl ideální režisér pro dvojku Strange. Skvěle využívá svých hororových kořenů, když zobrazuje útěk slabších hrdinů před silným, krvelačným nepřítelem.

Tento film v žádném případě není horor, ale je v něm několik jumpscares a scén, které mohou dětského diváka vyrušit. Většina z nich se povedla, ale některé působí, že jsou tam násilím, aby režisér vytvořil hororovou atmosféru. Trochu nám překážely i klišovité a místy trapné scény o nově nabyté sebedůvěře hrdinů. Pozitiva však v tomto případě silně převyšují negativa.

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Z filmu je cítit Raimiho režisérskou vizi. V několika scénách to znamená menší negativum, v jiných zase velmi silné pozitivum. Obzvlášť, když si hraje s kamerou a režií scén ve stylu hororové série Evil Dead (daná sekvence se v domě nedá přehlédnout). Funguje to jednak z nostalgického hlediska, jednak překvapivě i v rámci stylizace hororových prvků filmu.

 

Kreativní vizuál filmu

Raimi zároveň při tvorbě audiovizuálu plně využívá možnost absolutně se kreativně odvázat. Doctor Strange díky své magii a lámání reality nabízí možnost pořizovat netradiční záběry a ohýbat fyziku. Druhý díl je v tomto ohledu ještě lepší než první, když tě z vizuálního hlediska ohromí hned několika úžasnými sekvencemi. Obzvlášť přechod přes multivesmíry či Strange jako zombie jsou pastvou pro oči.

 

Ve filmu se nachází také geniální scéna, ve které tvůrci využívají soundtrack k filmu jako fyzickou pomůcku v akčním souboji. Něco tak kreativního, originálního a skvěle zpracovaného jsme v kinech už dlouho neviděli. Jedná se o dokonalé splynutí zvuku, vizuálních triků a obrazu, které by v 99,9 % filmů asi nedávalo význam.

 

Zdroj: Disney

 

V marvelovských filmech jen málokdy chválíme herecké výkony. Většinou jde o rutinní záležitosti, kdy hercům pomáhá fakt, že hrají oblíbené a sympatické postavy. V tomto případě si však herečka Elizabeth Olsen zaslouží pochvalu, jelikož se do útrap své postavy ponořila ještě hlouběji než ve Wandavision.

Zamrzí proto, že scénář a režie nedokážou z její bolesti a hereckého výkonu vydolovat větší emocionální zásah na diváka. Film obecně selhává ve vytvoření emocionálních scén, i když na to má velmi mnoho obsahového materiálu.

 

Nejčastějšími negativy u marvelovek jsou nevýrazné soundtracky a nudní záporáci. Při sledování snímku Doctor Strange 2 ti však tato negativa na mysl ani nesejdou. V případě soundtracku se o to postaral Danny Elfman, který už s režisérem Raimim pracoval na trilogii o Spider-Manovi.

 

Zdroj: Disney

 

Doctor Strange 2 měl původně vyjít ještě před filmem Spider-Man: No Way Home, kdy by fungoval jako úvod do multivesmíru s oblíbenými marvelovskými postavami z předchozích filmů a seriálů. Několik takových postav se zde objeví, ale spekulace o Tomu Cruisovi jako Iron Manovi a o jiných velkých postavách byly přehnané, takže trochu kroť očekávání.

 

Verdikt

Doctor Strange v Multiverse of Madness je povedená marvelovka a zábavný, akční sci-fi film. Režisér Sam Raimi se postaral o originální a kreativní vizuál. Pochvalu si zaslouží herci, soundtrack a většina vizuálních efektů (občas je až nepříjemně vidět, které postavy jsou digitální postavy). Komiksové fanoušky zase velmi potěší multivesmírné cameo role.

Přerod charakterů Wandy a Strange se však moc nezdařil a filmu chybí funkční emotivní a romantická linie. Tvůrci se o ně snaží, ale selhávají. Někteří diváci si zase budou přát, aby film ukázal víc z multivesmíru a jeho odlišných verzí populárních marvelovských postav.

 

Doctor Strange 2 je film zaměřený na silný a výrazný audiovizuální kinozážitek s kreativní režií a několika scénami, které nadchnou fanoušky. Zrazuje ho však scénář. Hodnocení osm bodů z deseti se nám jeví jako docela zasloužené.

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Marvel Studios
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít