Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. května 2022 20:23
Čas čtení 2:13
Ilona Hobzová

„Hodinu mluvil a šířil nenávist.“ Kvůli projevu Tomia Okamury se přerušila schůze o pomoci Ukrajincům

„Hodinu mluvil a šířil nenávist.“ Kvůli projevu Tomia Okamury se přerušila schůze o pomoci Ukrajincům
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal
NEWS TOMIO OKAMURA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Schůze by měla pokračovat ve středu ráno.

Členové vlády v úterý opustili jednání Poslanecké sněmovny, nepředstavili tak dolní komoře svou strategii vládního řešení uprchlické krize. Ministři odešli ze sálu po projevu Tomia Okamury (SPD), který vládu za dosavadní přístup kritizoval. Debata byla přerušena a bude pokračovat ve středu ráno. 

Rakušan: Poslouchali jsme jen urážky

K představení své strategie ke zvládání uprchlické krize vyvolané válkou na Ukrajině se ale ministři nedostali. Po 18. hodině se ujal slova opoziční poslanec Tomio Okamura a hovořil téměř hodinu. Ve svém projevu kritizoval vládu za dosavadní přístup k uprchlické krizi. Zajímal se například o to, kam chce vláda ukrajinské uprchlíky umístit. 

„Vláda neví, kde jsou ti uprchlíci ubytováni, hejtmani neví, to je bordel,“ uvedl Okamura. Lídr SPD mluvil také o tom, že auta Ukrajinců nemají povinné ručení. Během projevu použil často ostřejší výrazy, o ministrech mimo jiné uvedl že „jsou natvrdlí“ nebo „jak z Marsu“.

Když ministři schůzi opustili, uspořádali mimořádnou tiskovou konferenci. Na té ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že svou strategii byli všichni připraveni okomentovat, k čemuž se ale kvůli Okamurovi vůbec nedostali.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

„Byli jsme opět svědky toho, že se tu nejen obstruuje, ale že se tady na plénu Poslanecké sněmovny nadává jiným politikům a vyvolává se tu nenávist,“ řekl Rakušan.

„Posloucháme řeči o tom, jakým způsobem nadržujeme lidem a že by se mezi jednotlivými příchozími mělo rozlišovat. Jako bychom zapomněli na to, že před 66 dny začala na Ukrajině válka. Nedostali jsme se ke slovu, poslouchali jsme urážky,“ dodal. 

Doporučeno
OSN: Počet civilních obětí na Ukrajině je mnohem vyšší, než uvádí oficiální čísla. Stále dochází i ke znásilňování a mučení OSN: Počet civilních obětí na Ukrajině je mnohem vyšší, než uvádí oficiální čísla. Stále dochází i ke znásilňování a mučení 10. května 2022 19:45

„Ty lži, které tady pan Okamura šíří, se nedaly poslouchat. Bylo mi z toho až fyzicky zle,“ doplnil ho ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Reakce dalších politiků

Reakce dalších ministrů a poslanců na sebe nenechaly dlouho čekat. Marian Jurečka (KDU-ČSL) prý odešel ze sálu, protože odmítal podporovat šíření nepravd, lží a nenávisti.

Bratr Tomia Okamury, Hayato Okamura (KDU-ČSL) označil projev svého sourozence za fašistický. „Tomio ve Sněmovně hrozným způsobem rozdmýchává nenávist proti Ukrajincům a ukrajinským Romům. Šíří strach, pokouší se prohloubit příkopy mezi lidmi v naší zemi. Dokonale nahrává Kremlu a jeho agresi,“ napsal.

K Tomiu Okamurovi se po jednání vyjádřila i poslankyně hnutí STAN Barbora Urbanová: „Hodinu mluvil a šířil nenávist. No vážně. Speciálně si pamatuju tu část o autech Ukrajinců, o tom, že jezdí třeba i v BMW. Do toho urážel například ministra Jurečku,“ uvedla na Twitteru

Doporučeno
PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu? PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu? 3. května 2024 6:55

Domů
Sdílet
Diskuse