Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. května 2022 19:45
Čas čtení 1:52
Ilona Hobzová

OSN: Počet civilních obětí na Ukrajině je mnohem vyšší, než uvádí oficiální čísla. Stále dochází i ke znásilňování a mučení

OSN: Počet civilních obětí na Ukrajině je mnohem vyšší, než uvádí oficiální čísla. Stále dochází i ke znásilňování a mučení
Zdroj: TASR/AP
NEWS VÁLKA NA UKRAJINĚ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Oficiální čísla uvádí 3 381 mrtvých a 3 680 zraněných.

Matilda Bogner, vedoucí mise OSN pro lidská práva na Ukrajině, varovala, že počet obětí, které si dosud vyžádala ruská invaze na Ukrajinu, je pravděpodobně mnohem vyšší, než uvádí oficiální čísla. Podle OSN počty zemřelých stoupnou poté, co budou známa přesná čísla z města Mariupol. Kromě počtu mrtvých zmínila Bogner také oběti sexuálního násilí nebo mučení.

Doporučeno
Česká republika nahradí Rusko v Radě OSN pro lidská práva Česká republika nahradí Rusko v Radě OSN pro lidská práva 10. května 2022 18:30

Nejasný počet obětí

Poslední oficiální čísla hovoří o 3 381 mrtvých a 3 680 zraněných civilistů na celém území Ukrajiny. Podle Matildy Bogner z OSN ale mohou být tato čísla reálně mnohem vyšší. K jejich růstu pravděpodobně výrazně přispějí čísla z přístavního města Mariupol, která dosud nejsou známa, a podle Bogner odtud dosud nebylo možné získat přesné informace.

„Každá civilní smrt je tragédie. V závislosti na okolnostech může smrt civilisty nebo toho, kdo je neschopný boje, představovat válečný zločin, protože ti všichni jsou chráněnými osobami podle mezinárodního humanitárního práva,“ uvedla Bogner.

Společně s kolegy navštívila celkem čtrnáct měst poblíž Kyjeva a Černihiva, které až do konce března okupovali ruští vojáci. Od lidí tak získali děsivá svědectví o zabitých, zraněných, zadržených a zmizelých příbuzných, sousedech a přátelích. „Z Buče máme zprávy o nezákonném zabití více než 300 mužů, žen a dětí,“ popisuje Bogner a dodává, že počty nadále porostou.

Sexuální násilí, mučení

Úmrtnost na Ukrajině podle zprávy OSN vzrostla také kvůli tomu, že lidé mají menší přístup k lékařské péči. Často pro ně bylo příliš nebezpečné opustit domovy kvůli tomu, aby vyhledali lékařskou pomoc. Například ve vesnici Yahidne zemřelo deset starších lidí poté, co nemohli opustit suterén školní budovy. 

Stále se také objevují zprávy o znásilňování. Obětmi sexuálního násilí ze strany ruských vojáků jsou nejčastěji ženy a dívky, zprávy ale mluví i o chlapcích. Oběti se navíc často zdráhají o nepříjemných zážitcích mluvit. 

Doporučeno
Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie 2. května 2024 15:42

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zveřejnil i informace o zadržení civilistů, většinou mladých mužů, které ruští vojáci převezli do Ruska a drželi ve vyšetřovacích vazbách. „Celkově jsme od 24. února zdokumentovali 204 případů zmizení (169 mužů, 34 žen a jednoho chlapce), z toho v drtivé většině ruskými ozbrojenými silami a přidruženými ozbrojenými skupinami.“ Bogner doplnila, že existují věrohodné informace o mučení a nelidském zacházení s vězni. To podle ní porušuje základní pravidla mezinárodního humanitárního práva.

„Ukrajina a Rusko musí urychleně a účinně vyšetřit všechna obvinění z mučení a špatného zacházení s válečnými zajatci. Musí také kontrolovat a instruovat své vojáky, aby zabránily dalšímu porušování lidských práv. Vojáci musí mít od velitelů jasné pokyny, aby chránili civilisty a lidi neschopné boje. Musí mít nařízeno rozlišovat mezi civilními a vojenskými objekty. Ti, kteří se těmito pokyny neřídí, musí být okamžitě vyřazeni z aktivního boje a hnáni k odpovědnosti,“ dodala Bogner.

Domů
Sdílet
Diskuse