Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 7. 10. 2022 svátek má Justýna

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher

Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti

Menstruační kalhotky ulehčily život všem menstruujícím. Pokud nevíš, jaké z nepřeberného množství vybrat, tento článek je pro tebe.

Adéla Ježková
24. 5. 2022 11:30 Čas čtení: 6:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti
Zdroj: Unsplash/Inciclo/volně k užití
Refresher
0
Adéla Ježková
24. 5. 2022 11:30
Čas čtení: 6:42

Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti

Menstruační kalhotky ulehčily život všem menstruujícím. Pokud nevíš, jaké z nepřeberného množství vybrat, tento článek je pro tebe.

Adéla Ježková
24. květen 2022, 11:30
Čas čtení: 6:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti
Zdroj: Unsplash/Inciclo/volně k užití

Každý den menstruuje asi 350 milionů lidí. Pokud by všichni z nich používali dva až čtyři jednorázové výrobky, znamenalo by to až 1,6 miliardy použitých vložek nebo tamponů denně. To znamená pět až deset tisíc výrobků za reprodukční období menstruujícího člověka. Jedna vložka přitom obsahuje tolik plastu jako čtyři nákupní tašky v supermarketu, uvádí studie organizace WoMena Uganda.

 

Období menstruace u zdravého člověka neužívajícího hormonální antikoncepci zabere zhruba 6,5 roku. S průměrnou cenou kolem 4 Kč za jednu vložku a 5 Kč za jeden tampon se jedná o poměrně drahou záležitost. Bezplatných menstruačních pomůcek se v České republice asi jen tak nedočkáme, investování do udržitelných a opakovatelně použitelných výrobků může alespoň částečně peněženkám ulevit. Bohužel ale jenom privilegovaným, tedy těm, které nesužuje menstruační chudoba (včetně mě).

 

Zdroj: Unsplash/ Inciclo/ volně k užití

 

Kromě udržitelnosti a z dlouhodobějšího hlediska i ceny jsou menstruační kalhotky vhodné také pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou či nechtějí používat menstruační kalíšek. Jsou pohodlné a od běžného spodního prádla takřka nerozeznatelné. Liší se pouze všitou vložkovou vrstvou. Dle mého názoru jsou i lepší než látkové vložky, které mnohdy vytváří dojem „pleny“.

 

Protože se nejedná o úplně levnou záležitost, při rozhodování ti snad pomůže má osobní recenze. Menstruační kalhotky různých střihů a od různých značek jsem totiž vyzkoušela sama na sobě. Nejdůležitějším kritériem je pro mě funkčnost – aby kalhotky neprotekly a nebylo v nich nepříjemně „vlhko“. Následuje pohodlí a příjemný materiál, není nic horšího než kousavé spodní prádlo. Snad jen patriarchát. Prádlo jsem vybrala záměrně tak, aby se jednalo pouze o české značky. Vzhled menstruačních kalhotek nevnímám jako příliš důležitý prvek, někomu ovšem určitě může pomoci cítit se lépe. Zásadním aspektem je naopak inkluzivita a cenová dostupnost, tedy kdo všechno si může danou menstruační pomůcku pořídit. 

Všechny kalhotky, které jsem si pořídila, byly ve velikosti M se střední savostí. S běžnou konfekční velikostí jsem zvýhodněná, vyberu si totiž prakticky kdekoli. Což bohužel neplatí pro všechny – přestože by mělo. Menstruuji většinou šest dní, kalhotek jsem zkoušela pět, první den je má menstruace velmi slabá, a výsledek by tak v testu nebyl relevantní. Zbylé dny mám menstruaci v podstatě stejně intenzivní. Upřímně, protečení nevnímám úplně jako „big deal“, prostě se to stává. Nicméně pokud máš obavy z výběru správné savosti, zkoušej nové menstruační kalhotky tehdy, kdy nemusíš nikam moc jezdit. Během menstruace jsem si poctivě zapisovala poznámky, abych na nic nezapomněla.

 

Zdroj: Unsplash/Monika Kozub/volně k užití

 

1. Ecomodi 4/5

Jako první jsem vyzkoušela menstruační kalhotky Ecomodi s vysokým pasem v černé barvě. Před prvním použitím je nutné je vyprat na 40 stupňů Celsia bez aviváže. Nejprve si je ale vyzkoušej i s ochrannou nálepkou, pokud ti nebudou sedět, můžeš je vrátit. Z hygienických důvodů je ale výrobce radí zkoušet na jiné kalhotky, nejlépe tenká tanga. Dle mého názoru kalhotky od Ecomodi velikostně sedí.

 

Na webu si kromě velikosti můžeš zvolit savost – slabou, střední, silnou a extra silnou – od čehož se následně odvíjí i cena. Za střední variantu jsem zaplatila 540 Kč, což je v poměru cena/kvalita velmi dobré. Kalhotky mají jednoduchý, minimalistický detail a jsou z 95 % z bambusu. Vždy jsem si myslela, že bambus chladí, ale u tohoto produktu tomu tak úplně nebylo, bylo mi v nich trochu teplo. Volila bych je tedy spíše do chladnějšího počasí, případně na noc.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Klín kalhotek mimo jiné tvoří vysoce absorpční froté vrstva a nepropustná membrána, která je opravdu nepropustná. Přestože jsem kalhotky zkoušela večer a v noci, kdy je v poloze na zádech protečení více pravděpodobné, ani trochu mě nezradily. Po nošení jsem je promáchla pod tekoucí vodou a nechala volně uschnout. K objednávce jsem zdarma dostala i voděodolnou taštičku, kam bych je v případě nutné výměny mimo domov mohla uschovat. Následně jsem je hodila do pračky, což je nutné udělat nejpozději do tří dnů.

Ecomodi nabízí tři druhy menstruačních kalhotek od nejmenší velikosti XXS po největší XXXL, což je zhruba velikost 46. To nestačí, mohlo by to být jistě lepší. Co ale velmi (VELMI!) oceňuji, je, že v nabídce jsou i nohavičkové kalhotky, které připomínají pánské trenky. Nemenstruují totiž jen cis ženy, že ano.

 

Rodinná firma Ecomodi se na trhu v oblasti módy pohybuje už dvacet let. První menstruační kalhotky, které jsou z přírodních a recyklovaných materiálů, zde ušili v roce 2020. Výrobky se podle slov zástupců firmy mohou mimo jiné pyšnit antibakteriální funkcí proti množení bakterií a anti-odour funkcí pro potlačení zápachu. Kalhotky mohou vydržet až dva roky – nebo i déle, záleží, jak se o ně budeš starat.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

2. Snuggs 4,5/5

Další den jsem vyzkoušela snad „nejprofláklejší“ menstruační kalhotky na českém trhu. Musím říct, že jsem velmi rychle pochopila, proč jsou tak oblíbené. Zvolila jsem kalhotky generace 3.0 s vysokým pasem a střední absorpcí. Nejenom, že „padnou jako ulité“, krásně mě obejmuly, ale vlastně jsem o nich ani nevěděla. Jsou z tak příjemného materiálu, že s tělem doslova splynou. Jsou velmi prodyšné, na léto jako dělané!

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

U kalhotek, které jsem si já pořídila, můžeš zvolit savost buď střední, nebo silnou. Jiné druhy mají ale i savost slabou a extra silnou. Střední vrstva se vyrovná 2 tamponům, 2 vložkám či 1 kalíšku, extra silná pak dokonce 4 tamponům, 4 vložkám a 1,5 kalíšku. Jedny kalhotky je možné nosit 8 až 12 hodin v závislosti na síle menstruace. Antibakteriální úprava údajně zničí 99 % bakterií.

Aby se absorpční vrstva aktivovala, je nutné kalhotky před prvním použitím vyprat v tekutém pracím prášku až na 40 stupňů Celsia bez aviváže. Po nošení jsem je opět propláchla, nechala uschnout a následně hodila do pračky.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Cena kalhotek Snuggs je vyšší, moje s vysokým pasem vyšly na 899 Kč, nejlevnější varianta vyjde na 749 Kč, nejdražší pak na 999 Kč. Dovolím si ale tvrdit, že se tato investice vyplatí. Kalhotky společnost nabízí až do velikosti 4XL, některé modely jsou dostupné ale jen do 3XL. Přestože Snuggs nabízí mnoho různých druhů i střihů, modelky předvádějící spodní prádlo jsou pouze hubené. Zároveň chybí střihy, které by ocenili i trans lidé. Nicméně oceňuji nabídku „Teen“ pro dívky od 9 do 14 let – skvělý tah!

Zakladatelé Linda Šejdová a Tomáš Zahradník za jednu z nejdůležitějších hodnot značky označují udržitelnost. Kalhotky Snuggs tak mají 3,5× nižší dopad na životní prostředí než tampony a vložky. Mají také 2,5× nižší uhlíkovou stopu, na jejich výrobu je potřeba 7,9× méně vody, 3,3× méně fosilních paliv a při jejich používání vzniká 9,6× méně odpadu. 

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

3. Meracus 2/5

100% bavlněné menstruační kalhotky Comfort od značky Meracus mě bohužel příliš nezaujaly. Rozhodla jsem se je otestovat v noci, kdy obecně platí vyšší riziko protečení, a testem prošly skvěle. Zaplatila jsem za ně poměrně nízkou cenu 559 Kč, nicméně tím asi pozitivní hodnocení končí.

 

Opakoval se klasický scénář – před prvním nošením vyprat, použité předeprat, hodit do pračky. Přestože jsem zvolila svou obvyklou velikost a řídila jsem se i mírami na webu, kalhotky mi nesedly. Nepříjemně se zařezávaly do třísel a obecně nebyly úplně pohodlné. Zároveň mi při jistých pohybech přišlo, že absorpční vložka tak trochu „šustí“.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Hodnotím negativně, že všechny kalhotky značky Meracus končí na velikosti XL. Společnost nazývá ostatní zákaznice jako „slečny i ženy kyprých tvarů“ a nabízí jim možnost šití na míru. Je v tom ale háček, cena je vždy o 10 % vyšší než u konfekčních velikostí. To jistě není inkluzivní nabídka, jakou bych v roce 2022 očekávala od udržitelné značky.

Značka Meracus vznikla v roce 2012 a začínala pouze na látkových vložkách. V roce 2016 pak zde údajně vznikly „první menstruační kalhotky v Čechách“. Aktuálně jsou šity v dílně v Jablonci nad Nisou. 

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

4. Sayu 5/5

U české firmy Sayu jsem si vybrala kalhotky s transparentními boky a vysokým pasem v krásné bordó barvě. Byla to láska na první pohled. Vypadají skvěle, jsou příjemné a vysoce funkční. Prošly dokonce testem několikahodinového sezení ve vlaku – neprotekly a ani v nich nebylo nepříjemně mokro. Vnitřní část kalhotek je z merino vlny, není se tedy čemu divit. Savá vrstva je pak z bambusového froté.

Bordó kalhotky jsou ze všech hodnocených kalhotek nejdražší, vyjdou na 949 Kč. I přes vysokou cenu ale přemýšlím nad nákupem dalších. Výběr má Sayu totiž bezkonkurenční. Kromě kalhotek s transparentními boky nabízí také brazilky a krajkované kalhotky.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Nadšení ze společnosti Sayu pokračuje. Spodní prádlo na webových stránkách totiž prezentují modelky s rozmanitými těly. A rozmanité jsou i velikosti, nejmenší nabízená velikost je 34, největší pak 54/56. Z toho by si měly vzít ostatní značky příklad.

 

Před použitím se musí vyprat v pračce pro aktivaci savosti. Po použití je vhodné je nechat odmočit v chladné vodě a následně vyprat. Sušit se mají volně, nikoli v sušičce.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Funkční materiály včetně merino vlny pochází od českých výrobců, výzkum membrány probíhal na Textilní fakultě Technické univerzity v Liberci, kde je nyní i vyráběna. 

 

„Naše kalhotky neobsahují částice nanostříbra. Nanostříbro se řadí mezi biocidy – látky, které hubí škodlivé organismy nebo omezují jejich růst. Jeho plusem jsou antibakteriální účinky, ale jeho nadužívání může mít nepříjemné dopady na zdraví člověka a jeho masová produkce je především ohromnou zátěží i pro naši planetu,“ uvádí zástupci Sayu na svých webových stránkách. 

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

5. Luna 3/5

Jako poslední prošly testem menstruační kalhotky LUNA elegant s krajkou v černé barvě. Přestože jsou kalhotky poměrně minimalistické, krajka jim dodává punc elegance a díky vyššímu pasu lépe přilnou k tělu – guma se tak nezařezává do boků. Jsou tenké, poměrně příjemné a člověk se v nich nezapaří ani ve vedru. Zároveň při středně silné menstruaci neprotečou. Jinak ale kalhotky od české firmy Luna neurazí, ale ani úplně nenadchnou.

Poměrně příznivá je cena, prakticky všechny druhy zde lze pořídit za 650 Kč, jedny noční pak za 699,–⁠. Narazíme ale zase na velikostech, přestože nejmenší nabízená velikost je XXS, největší je pouze XL. A to nestačí. Společnosti se prostě musí začít více snažit, a jak je vidět, u konkurence to funguje.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

I menstruační kalhotky od společnosti Luna se musí před prvním použitím vyprat, měnit se pak mají nejpozději po dvanácti hodinách. Nesmí do sušičky. Pro plnou funkci nanotechnologie výrobci doporučují vždy po cyklu nebo alespoň jednou za 3 měsíce kalhotky přežehlit na nízkou teplotu pouze z vnější strany. Při správné údržbě kalhotky mohou vydržet až tři roky.

 

Kalhotky jsou šité v české dílně, přičemž i funkční látka s nanotechnologií je vyrobena v ČR. Zbylá látka kalhotek je z Itálie.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Ecomodi, Snuggs, Meracus, Sayu, LunaNáhledový obrázek: Unsplash/Inciclo/volně k užití
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.