Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. června 2022 10:16
Čas čtení 1:13
Ilona Hobzová

Piráti představili protikorupční balíček. K některým návrhům chtějí mimořádnou schůzi

Piráti představili protikorupční balíček. K některým návrhům chtějí mimořádnou schůzi
Zdroj: Česká pirátská strana
NEWS ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA KAUZA PETR HLUBUČEK ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Podle Pirátů je korupce v Česku stále problémem a aktuální kauzy jsou jen špičkou ledovce.

Česká pirátská strana představila na páteční tiskové konferenci třináct opatření, která chtějí prosadit v rámci boje s korupcí a jejím prorůstáním do veřejných struktur. K sestavení balíčku, který chtějí prosazovat, je podle slov poslance Jakuba Michálka vedly poslední kauzy okolo Petra Hlubučka. Část opatření leží již nyní v Poslanecké sněmovně v legislativním procesu.

Doporučeno
Kauza Hlubuček: Vše, co potřebuješ vědět Kauza Hlubuček: Vše, co potřebuješ vědět 23. června 2022 11:30

Michálek: Korupce je jako krakatice, nejde zničit

Vládní strana prosazuje ohledně třech bodů protikorupčního balíčku i mimořádnou schůzi dolní komory. Konkrétně se jedná o novelu zákonů o evidenci skutečných majitelů, o svobodném přístupu k informacím a o střetu zájmů. Spolu s dalšími deseti opatřeními označují Piráti protikorupční balíček za soubor opatření, která „zamezí nebo výrazně zkomplikují snahy všech nenechavců a šíbrů okrádat lidi, města a stát“.

„Události posledních dnů ukázaly, že je u nás korupce pořád obří problém, aktuální kauzy jsou přitom jen špičkou ledovce. Korupce je krakatice, která sice nejde úplně zničit, ale můžeme jí useknout co nejvíce chapadel a zabránit jejich novému růstu,“ uvedl na tiskové konferenci předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

K projednávání vládou jsou už připravené zákony o lobbingu, ochraně oznamovatelů, průhledném financování vládních stran či větší nezávislosti státních zástupců. Strana připravila také dlouhodobé plány, kterým se chce věnovat. Jde o jednotnou evidenci dotací ve veřejném sektoru, rozklikávací rozpočet na úroveň jednotlivých faktur, který by měl podobu přehledné vizualizace, a zpětné hodnocení výdajů. 

Doporučeno
Oslavy 28. října: Tato běžně nepřístupná místa můžeš navštívit zdarma nebo za hubičku Oslavy 28. října: Tato běžně nepřístupná místa můžeš navštívit zdarma nebo za hubičku 26. října 2023 7:21

Pražský primátor Zdeněk Hřib na konferenci připomněl, že kauza Hlubuček se týká jen dopravního podniku, nikoli zakázek na magistrátu ani jiných úředníků, kteří zde pracují. „Piráti v tom opravdu nejedou, kauza Dozimetr se jich netýká,“ řekl Hřib a dodal, že kauza se netýká jen hnutí STAN, ale například i ODS, která je v koalici ve Středočeském kraji a pod její odpovědnost spadá doprava. Zmínil také linii na hnutí ANO, která je podle jeho slov zjevná především u Všeobecné zdravotní pojišťovny, jelikož hnutí vedlo resort zdravotnictví.

Domů
Sdílet
Diskuse