Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. listopadu 2022 6:00
Čas čtení 6:52
Tereza Šnajdrová Adéla Ježková

Partner si sundal kondom bez mého vědomí. Ve skutečnosti šlo o znásilnění, popisují oběti stealthingu

Partner si sundal kondom bez mého vědomí. Ve skutečnosti šlo o znásilnění, popisují oběti stealthingu
Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů
ZDRAVÍ SEXUÁLNÍ NÁSILÍ
Uložit Uložené

Zhnusení, smutek, stud i agrese. Takové pocity popisují lidé, kteří zažili stealthing.

Stealthing označuje nedobrovolné sejmutí kondomu během sexuální aktivity bez vědomí nebo souhlasu druhé osoby. Podle projektu Love is respect může pramenit z touhy mít moc a kontrolu nad druhým člověkem. Nejde ale o nic nového, praktika je pravděpodobně stará jako kondomy samotné.

Termínu se dostalo širší mediální pozornosti mimo jiné i díky článku advokátky Alexandry Brodsky publikovanému v odborném časopise Columbia Journal of Gender and Law v roce 2017. Advokátka tehdy stealthing definovala jako sexuální útok a zdokumentovala jeho znepokojivý nárůst. Napsala, že praktiku lze chápat jako přeměnu konsensuálního sexu v nekonsensuální, kdy dochází k závažnému porušení lidské důstojnosti a autonomie. Svou práci Brodsky zakončila výzvou, že je nutné se stealthingem nakládat jako s trestným činem. A v mnoha zemích se tak také stalo.

Podle britského práva se stealthing rovná znásilnění – byť od roku 2019 zatím proběhlo pouze jedno úspěšné stíhání pachatele. Skutek bude nově trestán také v celé Austrálii, kde absence ochrany bez vědomí druhého partnera bude postavena na úroveň trestného činu a těm, kteří se steathingu dopustí, by mohlo hrozit až doživotní vězení.

Česká odborná veřejnost však zatím praktice, která ohrožuje sexuálně aktivní osoby na fyzickém i duševním zdraví, příliš pozornosti nevěnuje. Na rozdíl od pokročilejších právních řádů ten český totiž netrestá sex bez souhlasu, ale to, že vůči oběti bylo použito násilí. Jak pro Refresher popsala advokátka Veronika Ježková, jednotné stanovisko, jak se stealthingem nakládat, zatím mezi českými právníky a právničkami neexistuje – „co právník, to názor“. 

Doporučeno
Další krok k redefinici znásilnění. Vláda přijala doporučující usnesení Další krok k redefinici znásilnění. Vláda přijala doporučující usnesení 22. září 2022 17:01

Když jsem byla zády k němu, bez mého vědomí si sundal kondom

Stealthing není ničím neobvyklým ani v Česku. Jak vyplývá nejen z průzkumu, který provedla redakce Refresheru, zažívají jej všechny osoby nehledě na pohlaví či gender. Zkrátka se týká všech sexuálních aktivit, ve kterých figuruje penis. Mohou ho tedy zažít i heterosexuální muži, kterým kondom bez jejich vědomí či souhlasu svleče partnerka.

Podle studií ale bývají nejčastěji ohroženi gay muži a ženy. „Na Tinderu jsem si domluvila schůzku s jedním mužem. Psal rozumně, vtipně, fotky dobrý... Jela jsem za ním 300 km, abych zjistila, že je to někdo úplně jiný než na fotkách. Jsem kr*va, že jsem neodjela, ale řekla jsem si, že nebudu povrchní. Byl to nejhorší sex v mém životě. Lehl si a řekl, ať se předvedu,“ popsala pro Refresher Nikola.

Doporučeno
Oplzlé komentáře posloucháme od útlého věku. Ukradly nám dětství i těla Oplzlé komentáře posloucháme od útlého věku. Ukradly nám dětství i těla 12. srpna 2022 13:00

Tímto její hrozivá zkušenost se seznamovací aplikací ale neskončila. „Protestoval, že kondom nechce. Já mu ale řekla, že jinak než s kondomem fakt ne a že jsme se tak domluvili i po zprávách. Když jsem pak byla zády k němu, kondom si sundal, aniž bych o tom věděla. Když bylo hotovo, tak jsem se zvedla a zjistila, že to udělal,“ pokračovala.

Každý má právo se svobodně rozhodnout, s kým, kdy, za jakých podmínek – a zda vůbec – chce mít pohlavní styk. Pokud jsi zažil*a sexuální násilí, neboj se ozvat. Pomoc nalezneš například v organizacích ProFem, Persefona či Bílý kruh bezpečí

Stejně jako u znásilnění, i v případě stealthingu mohou oběti zamrznout. Nikola byla konsternovaná, nevěřila, že se to vážně stalo, a když se podívala tváří v tvář realitě, svému partnerovi vynadala. „Strašně jsem na něj řvala, jestli to myslí vážně, že jsme se nějak domluvili a proč mě nerespektoval. Viděla jsem rudě. Jemu to ale bylo úplně jedno a řekl mi, že se nic neděje. Přitom věděl, že neberu antikoncepci. Pořád jen říkal, ať se uklidním, neprožívám to tak a že jsem hysterická,“ vzpomíná Nikola.

Made with Flourish

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 125121 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Po odemknutí si přečteš:

 Příběhy lidí, kteří zažili stealthing:

  • Nikola: Nejhorší bylo, že jsem se za sebe styděla;
  • Aneta: Bylo mi fyzicky špatně. On nechápal, proč to tak hrotím;
  • stealthing se nevyhýbá ani sexuálním pracovnicím;
  • jak stealthing (ne)řeší česká legislativa.
Domů
Sdílet
Diskuse