Jak na dění okolo svého syna reagovala Hana Gregorová a jaké jsou nejčastější mýty, které se s fenoménem drag pojí?
Česká veřejnost aktuálně řeší dění okolo skladatele a hudebníka Ondřeje Brzobohatého. Ten se o oblibě dragu rozpovídal poté, co podle něj jeho exmanželka Taťána Kuchařová poskytla deníku Blesk plné znění své žádosti o církevní rozvod. Kuchařová popírá, že by dokumenty redakci poskytla.
Ať už to bylo jakkoliv, Brzobohatému vyjadřují podporu desítky známých osobností. Nyní se ozvala i jeho matka, herečka Hana Gregorová. Jak na dění okolo svého syna reagovala a jaké jsou nejčastější mýty, které se s fenoménem drag pojí?
Jsem na tebe pyšná, vzkázala synovi Gregorová
„Jsem na tebe pyšná, jaký jsi správný chlap a že jsme z tebe s tvým úžasným otcem vychovali slušného člověka a skutečného gentlemana. (...) Tvůj otec by byl na tebe pyšný, i na tvou práci, kterou rozdáváš radost druhým. A znáš jeho krédo, které ti často opakoval: Jen se z toho nepo*rat. Tak se toho, Ondrejko, drž, život jde dál a stojí za to žít ho naplno. Miluji tě, můj nejdražší, i Tiffany, láskou přenesmírnou, a dokud budu žít, je tu moje náruč, která tě bude chránit vždy, když budeš potřebovat, tvoje máma,“ napsala Gregorová na Facebook.
Brzobohatý na základě zveřejněné žaloby přiznal, že má zálibu v ženských kostýmech, odmítl ale další detaily církevní žaloby včetně své údajné neplodnosti. Více se dočteš v našem komentáři. V žalobě, o které si nikdo není jistý, kdo ji vynesl ven, Kuchařová spojuje drag a kostýmy s deviací. Zájem o drag však neurčuje sexuální ani genderovou identitu. Drag není žádným projevem deviace a nikoho neohrožuje.
Shrnujeme nejdůležitější fakta, která je dobré si v souvislosti s drag připomenout:
Co je to vlastě drag?
Drag (z anglického „drag“, které znamená „převlek“) se týká především umění. Provází jej převlékání do oblečení spojovaného s jiným genderem. Drag představení často kombinují hudební, dramatické a taneční prvky. Spousta drag queens a drag kings se navíc i výrazně líčí, takže v jejich tvorbě najdeme i prvky umění výtvarného.
Odkud fenomén drag pochází?
Odborníci se domnívají, že drag se vyvinul z divadla. Například ve starověkém Řecku a v Shakespearově době hráli ženské role muži, protože ženám to nebylo dovoleno. Od 20. století je to činnost, která se úzce pojí i s LGBT+ kulturou.
Kdo se může dragu věnovat?
Dragu se může věnovat kdokoli – muž, žena, nebinární člověk, trans nebo cis. Není vzhledově, věkově ani zeměpisně omezen. Podle odborníků panuje ve společnosti mylná představa o tom, že dragu se věnují pouze homosexuální muži.
Jaký je rozdíl mezi drag umělci a transgender lidmi?
Zatímco drag se týká především umění, transgender lidé jsou ti, jejichž gender se liší od toho, který jim byl připsán po narození. Drag láká především ty, kteří si s genderovou identitou rádi hrají. „Drag si opravdu dělá legraci z identity. Měníme podobu jako na běžícím páse. Říkáme si: ‚Dobře, dnes jsem tohle, teď jsem kovboj, teď jsem zase tohle.‘ Naopak trans lidé berou svou identitu velmi vážně,“ vysvětluje známá americká drag queen RuPaul.