„Těžké bylo zejména to, že jsem od nepříjemných pocitů nemohl nijak odpoutat pozornost,“ popisuje svou zkušenost s terapií tmou 34letý Maroš. Co všechno zažil? Rozhovor vyšel původně na Refresher.sk.
Nacházíš se uprostřed černočerné tmy a nevíš, jestli je den, nebo noc. Tvému mozku chybí vizuální vjemy, a tak si začíná vytvářet své vlastní. Jednou vidíš své kamarády z dětství, jako kdyby stáli rovnou před tebou, jindy ti před očima poletují hvězdy. Spíš celý den a po probuzení máš pocit, že sis jen zdříml*a.
Představa několika dní či týdnů strávených v naprosté tmě zní nejspíš pro některé děsivě. Není divu – ještě v minulém století se izolace ve tmě využívala k urychlení výslechu válečných vězňů (podle bojovníků za lidská práva šlo o nehumánní techniku). Přesto se dnes najdou tací, kteří týden ve tmě podstupují nejen dobrovolně, ale jsou ochotni za něj zaplatit tisíce.
Jedním z nich je 34letý slovenský kouč Maroš Krivosudský, který tento netradiční zážitek dostal jako dárek pod stromeček. Fyzickému a psychickému rozvoji se věnuje v osobním i profesním životě, a tak byl zvědavý, co mu může pobyt ve tmě přinést.
Když cestování vesmírem střídá nekonečná nuda
Tma Marošovi problém nedělala, ale jak sám říká – za jeden týden zažil téměř všechno. „Od vizuálních halucinací přes velmi živé vzpomínky až po hluboké myšlenky týkající se osobního i pracovního života,“ uvedl pro Refresher.
Zobrazit tento příspěvek na Instagramu
Halucinace, které zažíval během celého pobytu, se stupňovaly. „Nejdřív jsem viděl různá světla a barvy. Poslední dny se mi zdálo, že se v místnosti svítí, a chvilkami to bylo až nepříjemné. Když jsem zavřel oči, měl jsem pocit, jako by mi něco svítilo do tváře,“ říká Maroš. „Některé halucinace byly příjemnější, například o cestování vesmírem. Nicméně je pro mě těžké je popsat.“
– Anoula Sifonios, dlouholetá studentka indických duchovních tradic
Duchovní zážitky jsou ovšem jen malým zlomkem celého zážitku. Maroš zdůrazňuje, že to nejintenzivnější na celém pobytu byla... nuda. „Sice jsem meditoval a cvičil, ale kromě toho jsem tam neměl co dělat. Jsem velmi aktivní člověk a nedělat nic mi dělalo problém,“ dodává s tím, že celý den v podstatě jen čekal na jídlo, které dostával pouze jednou denně, obvykle šlo o smoothie s veganským salátem.
Na začátku si myslel, že bude každý den intenzivně cvičit. Hned druhý den však zjistil, že je to to poslední, co se mu chce dělat. Na trénink neměl energii ani chuť. Věnoval se proto raději klidným cvičením, jako je jóga, strečink nebo rolování svalů na válci.
Pobyt ve tmě popisuje jako dobrou terapeutickou metodu. „Je to něco mezi klasickou terapií a psychotropními látkami. Měl jsem úplně jiná očekávání, ale splnilo to svůj účel. Tři měsíce po skončení pobytu jsem se cítil nejšťastnější v celém svém životě,“ doplňuje. Jeho pobyt stál 60 eur na noc i se stravou, tedy celkem 420 eur (10 tisíc korun) na 7 nocí.
Co s tebou udělá šest měsíců v jeskyni?
Je to paradoxní, ale dlouhý pobyt ve tmě může časem vést k nespavosti. Zažil si to i Maroš. „Už od první noci jsem se budil. Ani nevím, jestli to bylo ještě v noci, nebo už ráno, úplně jsem tam ztratil pojem o čase. Patrně právě tohle mému spánku neprospělo,“ konstatuje.
Podle vědců existuje pro tento jev jednoduché vysvětlení. V těle máme vnitřní „biologické hodiny“, známé jako cirkadiánní rytmus, které řídí nejen to, kdy se probouzíme a kdy usínáme, ale také naše trávení, tělesnou teplotu či funkci hormonů. Aby tyto hodiny správně fungovaly, potřebujeme sluneční světlo.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak se během pobytu ve tmě změní tvůj spánkový cyklus.
- Proč ti v těchto podmínkách může 30 hodin spánku připadat jako krátké zdřímnutí.
- Jaký nejděsivější zážitek zažil Maroš ve tmě.
- Zdravotní problémy, které ti může způsobit dlouhý pobyt ve tmě.
- Proč ve tmě vznikají halucinace.
- Jak Maroš vzpomíná na závěr terapie tmou a zda by ji podstoupil znovu.