Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
24. listopadu 2023 6:00
Čas čtení 3:39
Adéla Ježková

Feministický check list: Jak na prvním rande poznáš, že se netaháš s mizogynem?

Feministický check list: Jak na prvním rande poznáš, že se netaháš s mizogynem?
Zdroj: Pexels/Michelle Leman
REFRESHER FEMINISMUS O VZTAZÍCH A LÁSCE PRVNÍ RANDE RANDĚNÍ VE 21. STOLETÍ VZTAHY
Uložit Uložené

Sestavili jsme seznam, podle kterého poznáš, zda tvé první rande (ne)byla ztráta času.

Řekněme si to na rovinu, feminismus je hot. I v roce 2023 ale musíme stále opakovat, že opravdu nejde o lesbický kult neoholených podpaží charakteristický nenávistí k mužům. To by možná mohla být zábava, ale ve skutečnosti nejde o nic jiného než o rovná práva, postavení, možnosti, zacházení. Být feministou či feministkou je tak úplné bare minimum, které bychom od svých potenciálních partnerů či partnerek měli vyžadovat.
 
Sestavili jsme proto pro tebe tipy, jak prokoukneš, jestli je někdo decent human being už na prvním rande. Samozřejmě to neznamená, že se z takového člověka nemůže vyklubat mizogyn, ale alespoň si díky těmto bodům můžeš o dotyčném utvořit určitý obrázek.

1. Nemluví jen o sobě

Zažili jsme to asi všichni. Sedíš na schůzce s druhým člověkem, ale komunikace je dost jednostranná. Položíš otázku, tvé rande odpoví, ale nezeptá se, jak to máš ty. Vlastně se tě vůbec na nic nezeptá. Mluví tak jen o sobě, ty zdvořile posloucháš – a na konci ti řekne, že to bylo nejlepší rande, na jakém kdy byl. Pokud tě někdo nechce doopravdy poznat, proč bys s ním měla chtít trávit čas? Nebo se snad dotyčnému líbí ženy jen tehdy, když sedí a mlčí?

2. K obsluze se chová hezky

Nic ti nevypoví o člověku víc než to, jak se chová k lidem, kteří ho obsluhují. Skáče obsluze do řeči, neumí pozdravit ani poděkovat, povyšuje se, nebo dokonce na personál luská? Takové rande by mělo být tvé první a poslední. Člověk, se kterým chceme randit, dokáže pochopit těžkost práce ve službách – a nechová se jako blbec.

3. Neponižuje ostatní ve snaze se ti zavděčit

Kompliment, který shazuje ostatní, není kompliment. V roce 2023 už nechceme slyšet žádné: „Ostatní holky jsou oproti tobě tak hloupé/ošklivé/neschopné.“ Pokud ti někdo chce složit poklonu, určitě to zvládne bez ponižování druhých.

4. Ví, co je to konsent

Tento bod je opět to úplné minimum, které bychom od svých potenciálních partnerů a partnerek měli vyžadovat, ale opakování je matka moudrosti. Intimní doteky, líbání nebo sex bez souhlasu druhé osoby je no go.

5. Nebojí se tvého úspěchu

I ve 21. století můžeš narazit na muže, kterým vadí, když je jejich partnerka úspěšnější. Pokud ti něco takového bude naznačovat již na prvním rande, dost určitě by tě takový člověk nepodporoval ani ve vztahu.

laska
Zdroj: DALL-2

6. Nemyslí na „staré dobré časy“

Pokud své rande přistihneš, jak vzpomíná na „staré dobré časy“, kdy neexistovala „LGBT propaganda“, ženy uměly vařit a byla jen dvě pohlaví, zákon stanovuje, že se můžeš zvednout a schůzku bez vysvětlení opustit.

7. Ví, že ženy mají sex

Slyšet na prvním rande otázku na počet předchozích sexuálních partnerů*partnerek může být sám o sobě trochu red flag. Pokud je to ale doplněno o zdvižené obočí, nevhodné poznámky, nebo dokonce odsouzení, varovné sirény houkají ze všech stran. Ženy mohou mít sex i z jiných důvodů, než je početí dítěte. Ženy mohou mít rády sex. Ženy mohou mít tolik sexuálních zkušeností, kolik chtějí. Bláznovina, co?

8. Nevysvětluje ti to, o čem víš víc

Mansplaining neboli „vysvětlování něčeho mužem, obvykle ženě, způsobem, který je považován za povýšený nebo blahosklonný“ není sexy. Je to otravné a měl by tomu být už konečně učiněn konec. Zažila jsem dokonce rande, kdy mi muž vysvětloval, že „menstruace přece tolik nebolí“. Už jsme se pak nikdy neviděli.

9. Nejsi jeho náhrada terapie

Lidé, kteří se starají o své duševní zdraví – a třeba chodí i na terapii –, jsou statisticky vzato lepšími partnery a partnerkami. Není nic víc vyčerpávajícího, než když má dotyčný nějaký neřešený problém a bezohledně s ním zatěžuje své okolí, aniž by jej chtěl doopravdy nějak řešit. Trauma dumping na prvním rande, tedy přehazování traumatických zážitků na druhé bez varování nebo konsentu, je těžká nálož.

10. Nekomentuje ostatní

Modelová situace: Jste v restauraci a místo toho, abyste se poznávali a užívali si rande, tvá polovička negativně komentuje ostatní. Většinou se špetkou bodyshamingu. „Podívej se, co si objednala. Burger a hranolky. To se nevidí?“ „Co to má proboha na sobě? Trochu soudnosti by neuškodilo.“ Uteč.

rande laska
Zdroj: DALL-2

11. Neshazuje „holčičí věci“

Tímto bodem míníme shazování zájmů, například knih, filmů, hudby (...), které si užívají, vytvářejí a konzumují převážně ženy. Randit chceš přece s někým, komu se nebudeš bát přiznat, že máš rád*a Taylor Swift.

12. Respektuje tvá rozhodnutí

Asi to není příliš obvyklé, ale i na prvním rande může vyvstat otázka na plánování rodiny. Můžeš být třeba rozhodnutý*rozhodnutá, že nechceš mít děti, ale tvůj doprovod to znevažuje. Říká, že si to určitě ještě rozmyslíš, že ještě nic nevíš o životě a podobně. Ne. Respektování hranic a rozhodnutí druhých je sexy.

13. Jeho ex nejsou „šílené“

Pokud říká, že se ze všech jeho expřítelkyň vyklubaly šílenkyně, které ho po rozchodu úplně zničily, a nedokáže o nich říct nic pozitivního, vypovídá to spíše o něm.

14. Nechytáš se do manipulativních taktik

Občasná zpráva, telefonát, schůzka nebo interakce na sociálních sítích. Ty se dějí sporadicky a obvykle nemají žádné pokračování. Tak vztahoví odborníci a odbornice definují manipulativní taktiku, které přezdívají „bread-crumbing“ (drobení chleba). Takovým lidem jde o jediné: o pozornost. Jednu dobu jsou s tebou neustále v kontaktu, ale pak tě na několik týdnů ignorují. Jenže poté se opět ozvou. A takhle donekonečna. Važ si svého času a takovým lidem se vyhýbej.

15. Není feminista jen pro bonusové body

Splňuje všechny zmíněné body, ale také se jimi doopravdy řídí. Hořečně neargumentuje neplacenou prací, aby pak všechny domácí povinnosti hodil na svou partnerku. Nebojuje za práva žen, aniž by nezahrnul trans ženy či sexuální pracovnice. Zkrátka na něj neplatí „plná huba keců a skutek utek“.

Domů
Sdílet
Diskuse