Kalifornská univerzita vyvíjí umělou inteligenci, která by pomocí dronů uměla odhalit výskyt žraloků na pobřeží.
Nová iniciativa SharkEye zastřešena laboratoří Benioff Ocean Science Laboratory (BOSL) Kalifornské univerzity v Santa Barbaře využívá drony pro monitoring dění pod vlnami. Umělá inteligence by měla umět rozeznat žraloky pohybující se u pobřeží. Pokud žraloka spatří, odešle zprávu lidem, kteří se přihlásili k odběru upozornění. Výstrahu tak během chvíle mohou dostat místní plavčíci, majitelé surfařských obchodů či rodiče dětí.
Kontroly vod při pobřeží pomocí videí probíhají již dnes. Plavčíci a úředníci monitorují video streamované z dronové kamery. To ale vyžaduje vysoké soustředění, zatímco práci ztěžují rozbouřené vlny či odlesky slunce. Zároveň je složité rozlišit na kameře zvlněné chaluhy, tuleně a paddleboardisty od opravdové hrozby žraloků. Jedna studie zjistila, že takováto lidská kontrola detekuje žraloky pouze asi v 60 procentech případů.
Vědci si proto od umělé inteligence slibují vyšší přesnost. Testy aplikace SharkEye již nyní ukazují, že si AI vede lépe než člověk. Dokáže totiž rozlišit i ty žraloky, které lidské oko přehlédlo.
Sharkeye shromažďuje videa žraloků, skrze něž analyzuje jejich chování. Záběry vkládá i do modelu strojového učení počítačového vidění. Umělá inteligence získává z obrázků a videí informace, které pak dokáže uplatnit při vyhledávání žraloků.
To s sebou ovšem nese jistou komplikaci, pokud by vědci chtěli uplatnit aplikaci jinde, než kde ji tímto způsobem trénují. Každé moře vypadá trochu jinak a různě vypadají i jednotlivé druhy žraloků. SharkEye musí být natrénovaný z obrázků a videí, které poté v terénu bude analyzovat. Pro ostatní oblasti by se tedy musel pomocí hlubokého učení přeškolit.
Pokud vše půjde hladce, bude SharkEye pomáhat s manuálním dohledem již na konci sezóny nebo začátkem příštího léta. Do budoucna by pak mohl lidskou kontrolu zcela vyměnit.