Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 21. 4. 2021 svátek má Alexandra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

V druhém díle se podíváme na životní osudy jednoho z nejznámějších Sicilanů a popíšeme si jeho cestu na pozici bosse celé americké mafie.

8. září 2014, 20:44 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti
9
Matěj Toman
8. září 2014, 20:44

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

V druhém díle se podíváme na životní osudy jednoho z nejznámějších Sicilanů a popíšeme si jeho cestu na pozici bosse celé americké mafie.

Matěj Toman
8. září 2014, 20:44
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

 

Pro druhý díl jsme si pro vás vybrali člověka, který se velkou mírou podílel na vyvíjení struktury tehdejší americké mafie a ovlivnil tak způsob, jakým funguje organizovaný zločin ve Spojených státech dodnes. Operoval ve stejné době jako například Al Capone, jehož život byl popsán v prvním díle seriálu. Dozvíte se něco o mládí, které mělo na pozdější konání téměř všech zločinců nesmírný vliv, ale i o odvrácené straně zločinu, a to o konečném dopadení a uvěznění, protože práce policie je stejně tak fascinující jako jedny z největších zločinů, které má svět mafie na svědomí.

 

Salvatore Lucania spatřil světlo světa 24. listopadu (november) 1897, kde ho uvítala jeho matka Rosalia a otec Antonio. Rodina žila ve vesnici Lercara Friddi, kde se mimo jiné narodil také otec Franka Sinatry. Antonio Lucania živil rodinu díky své práci v sirných dolech, což znamená, že byl dost možná přitomen u masakru, který se odehrál v roce 1893 kvůli nespokojenosti horníků. Při tomto povstání zahynulo 11 pracovníků sirných dolů. Těžké podmínky v rodném kraji Palerma vyústily v emigraci do Spojených států v roce 1907. Tehdy bylo Salvatorovi 10 let.

 

Jedna z ulic Lower East Side (1908), domov přistěhovalců na počátku 20. století

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

 

Domovem pro většinu italských přistěhovalců byl v té době newyorský Manhattan. Namísto učení, s kterým měl kvůli angličtině problém, se Lucky věnoval životu na ulici a zjišťoval, jak využít ostatní ke svému prospěchu. Jeho prvním byznysem bylo nabízení ochrany spolužákům za menší poplatek, který si v případě nesouhlasu stejně fyzicky vynutil. V roce 1914 byl 17letý Luciano vyhozen ze školy a našel si brigádu, ve které doručoval klobouky za 7 dolarů týdně. Již v době jeho dospívání se seznámil s klíčovými společníky, kteří ho doprovázeli po zbytek jeho života. Byli jimi dva Židé - Meyer Lansky a Benjamin "Bugsy" Siegel.

 

Jedním z prvních zvratů v životě Luckyho byla výhra v kostkách, kde ukořistil 244 dolarů. Hned poté zavrhl práci u firmy na klobouky a naplno se vrhl do pouličního života. Navzdory tomu, že ho rodiče poslali do polepšovny v Brooklynu, si založil svůj vlastní gang. Většina skupinek v té době prováděla menší krádeže. Vychytralý Charlie však těžil ze své minulé zkušenosti a začal nabízet osobní ochranu Židům za 10 centů týdně. Zákazníky zajistili výše zmínění Lansky a Siegel, kteří měli dobré známosti v italských a irských komunitách.

 

Luciano (třetí zleva) spolu s Meyerem Lanskym (čtvrtý zleva)

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

 

Prvním dosvědčeným zločinem Sicilana byl prodej heroinu, za který si odseděl šest měsíců v nápravném zařízení pro mladistvé. Lucky Luciano se přidal k Five Points Gangu, do kterého patřili například Johnny Torrio nebo Al Capone. V době působení ve Five Points se Charlie setkal s Joem Masseriou, který ho rekrutoval jako střelce. Po krátké době ho však práce pro Masseria omrzela a přešel pod křídla Arnolda Rothsteina, který moc dobře věděl o obrovském potenciálním výdělku, který nabízela právě probíhající prohibice. Rothstein, přezdívaný "the Brain", zaučil Luckyho a pověřil ho pašováním alkoholu. Společníky mu byli Frank Costello a Vito Genovese.

 

Zajímavým momentem bylo fiasko Charlieho Luciana, které vzniklo kvůli zpackanému kšeftu s whiskey. Jako nápravu zamluvil Luciano 200 drahých sedadel na boxerský zápas v Bronxu a poskytl je nejvlivnějším mafiánům a politikům, aby získal zpět svou reputaci. Poté šel s Rothsteinem na nákupy drahých obleků na míru do obchodního domu Wanamaker. Celá strategie nakonec vyšla a sám Luciano prohlásil, že ho Arnold Rothstein naučil vkusnému oblékání.

 

Arnold Rothstein, právě on měl největší vliv na obchodní myšlení a um Luciana

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano
 

 

Hrubý roční výdělek Charlieho Luciana činil v roce 1925 asi 12 milionů dolarů, ze kterých šlo osm na úplatky politiků a policejních složek. V této době vedl Luciano spolu se svými společníky nejrozsáhlejší pašovací operaci v New Yorku, která zasahovala i do Filadelfie. Hlavním importem byla whiskey ze Skotska a Kanady a rum z Karibiku. Jako bokovku spravoval také ilegální herny. Další etapa života začala v roce 1928, kdy byl zastřelen Luckyho mentor Arnold Rothstein. Právě Rothsteinova smrt přiměla Luciana, aby se znovu připojil k Masseriovi.

 

Jedním z potenciálních původů přezdívky "Lucky" je incident, jež se odehrál roku 1929. Luciano byl se zbraní u hlavy přinucen nastoupit do limuzíny. Uvnitř byl brutálně zbit, pobodán a vyhozen na pláži. Právě tento útok mu na tváři zanechal jizvu a tupozrakost pravého oka. Když ho náhodou našli policisté, řekl, že netuší, kdo mohl útok nařídit. V rozhovoru z roku 1953 oznámil, že šlo právě o policisty, kteří ho téměř zabili.

 

Mrtvola Salvatora Maranzana, jehož vraždu nařídil Lucky Luciano a ukončil tak Castellamarskou válku

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

 

Masseria byl narozdíl od Rothsteina nevzdělaný a byl znám kvůli jeho sprostému chování. Na konci třicátých let byl hlavním rivalem Masseria Salvatore Maranzano. Vše vyústilo v tzv. Castellamarskou válku. Dvouleté spory těchto dvou vedoucích rodin nakonec přinesly 60 mrtvých. Nejprve byl zabit Masseria. Luciano využil příležitosti a přidal se k vedoucímu Maranzanovi, který ho zaměstnal jako jeho pravou ruku. Maranzano však vycítil touhu Luckyho, ovládnout newyorské podsvětí, a nařídil jeho vraždu. Jeden z Luckyho společníků ho ale včas varoval a syn horníka ihned jednal. Výsledkem byla vražda Maranzana a následná vláda Charlieho Luciana.

 

S absencí jakýchkoliv konfliktů se mohl Luciano soustředit na inovaci v samotném fungování americké mafie. Toužil po národním organizovaném zločinu, který by potlačil a řešil neshody mezi jednotlivými rodinami. To se mu podařilo a s pomocí pěti newyorských rodin, rodiny chicagského Al Capona a několika ostatních, vytvořil tzv. "The Commission". Commission byl spolek, který rozděloval vládnoucím rodinám území a demokraticky rozhodoval o řešení rozporů. I když měla každá rodina jeden hlas, ve skutečnosti měly určité skupiny větší moc než ostatní.

 

První zkouškou komise byl rok 1935, kdy Dutch Schultz oznámil, že zabije prokurátora Thomase Deweyho. Luciano nesouhlasil a prohlašoval, že tato vražda vyústí ve zbytečnou pozornost policie a přinese nespočetně razií. Schultz si stál za svým a řekl, že do tří dnů Deweyho stejně zabije. Komise rychle zakročila a zařídila Schultzovu vraždu.

 

Hierarchie komise, která měla za úkol sjednotit americké podsvětí v čele s Luckym

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano
 

 

Ironie osudu se nevyhla ani Lucianovi. Právě Thomas Dewey byl totiž pověřen, aby čelil organizovanému zločinu v New Yorku. Jelikož v té době začal Luciano ovládat část prostituce, napadlo Deweyho, že by se k němu mohl lehce dostat. Deweyho pomocník David Asch měl v této sféře spolehlivé kontakty. Dewey zorganizoval razii obřích rozměrů. Celkem 200 nevěstinců přineslo zatčení 10 mužů a sta žen. Narozdíl od minulých razií si však Dewey všechny zadržené chytře ponechal za pomoci příliš vysoké kauce, kterou si nikdo z obviněných nemohl dovolit. Do měsíce usvědčily Luciana tři ženy. Charlie dostal zprávu o tom, že se chystá jeho zatčení a odletěl do Arkansasu. Luckyho štěstí ale očividně vyprchalo a náhodou ho na arkansaském letišti spatřil další federální agent.

 

Charlie Luciano byl zadržen v dubnu (apríl) 1936 a navzdory anonymnímu úplatku poslanému soudci, který činil 50 000 dolarů, se mu nepodařilo ze zatčení jakkoliv dostat. Agent Dewey u soudu využil telefonáty a výpovědi prostitutek, načež několikrát přistihl vypovídajícího Luciana při tom, jak lže. Dalším usvědčujícím faktem byly oficiální úřední záznamy, které hlásily, že Lucky vydělával 22 000 dolarů ročně. 18. červenca (júl) byl Charlie Luciano odsouzen k třiceti až padesáti letem ve vězení. Celé zadržení bylo silně podporováno státem a většina důvěryhodných zdrojů později prozradilo, že 62 výpovědí, které říkaly, že byl Luciano zapojen do prostituce, byly podplaceny ze strany policie. Důvodem byla dokonalá ochrana a několik desítek vrstev mezi Lucianem a samotným zločinem, což činilo jakékoliv trestní stíhání nemožným.

 

Thomas Dewey - člověk, který měl největší podíl na zadržení Luciana

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

 

Na Luckyho se po šesti letech opět usmálo štěstí, jelikož byl osloven americkým námořnictvem. Charlie i z vězení kontroloval celé východní pobřeží a věděl tak o všem, co se na něm odehrává. Lucky Luciano se nakonec s vládou dohodl, že poskytne plnou pomoc v podávání informací ohledně pohybu italských a německých špionů na pobřeží. Důvodem byla druhá světová válka, během které se Američané obávali vpadnutí nebo sabotáže právě od těchto nepřátel.

 

10. únor (február) byl den, kdy Luciano naposledy spatřil Spojené státy, jelikož se dohodl na vyhoštění na rodnou Sicílii. Nucený ochod ze Států Luciana velmi poznamenal, a proto se ještě ve stejném roce odhodlal tajně vycestovat na Kubu, aby byl blíže k zemi, kterou považoval za domov. Meyer Lansky zorganizoval konferenci, na kterou pozval všechny klíčové osoby amerického podsvětí pod záminkou vystoupení Franka Sinatry. Opravdovým cílem konference bylo však prodiskutování byznysu v čele s Lucianem. Přítomnost Luckyho nebyla žádným tajemstvím, protože se často prezentoval v klubech a barech. Americká vláda oznámila Kubě, že zablokuje veškeré dodávky léčiv, pokud nevyhostí Luciana, načež se tak stalo a Charlie se musel opět vrátit do své rodné Itálie.

 

Hrobka Salvatora Lucania v newyorském Queensu

Nejmocnější mafiáni všech dob #2 - Lucky Luciano

 

Navzdory přísnému dohledu policie se neúnavný Luciano neustále věnoval zasílání drog do New Yorku a dokonce si nechal poslat 57 000 dolarů v hotovosti spolu s autem americké výroby. V době pobytu na Sicílii ovládal prodej narkotik ve Spojených státech a měl v plánu rozvinout byznys s kokainem a heroinem, který chtěl prodávat dělnické třídě.

 

V 60. letech se začala Cosa Nostra rozpadat a jediným u moci byl nakonec Carlo Gambino, jehož mafiánská rodina údajně dodnes operuje a nese jeho jméno. Lucky Luciano bývá často porovnáván s Al Caponem. Po menším průzkumu je však zřejmé, že Lucky Luciano měl v podsvětí mnohem větší vliv, jelikož vládl všem pěti newyorským rodinám a celé Commission.

 

Salvatore Lucania skonal 26. ledna (január) 1962 na infarkt. Jeho ostatky byly přeneseny do Queensu.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
2 Pohřešovaný chlapec z Brna: Nenašli jej ani potápěči či vrtulník. Pátrá se po něm již sedmý den
3 Kdy se otevřou obchody? Vláda rozhodne na jednání ve čtvrtek
4 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
5 „Hlas pro opozici je hlas pro válku,“ prohlásil mluvčí prezidenta Ovčáček
1 Pohřešovaný chlapec z Brna: Nenašli jej ani potápěči či vrtulník. Pátrá se po něm již sedmý den
2 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
3 Like House si odbyl svoji premiéru. Anna Šulc tvůrcům poslala klaunské emoji
4 Mads Mikkelsen je nový John Wick. V napínavém akčním traileru učí geeky vraždit členy násilnického gangu
5 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
5 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
více z témy zajímavosti
„Natáčet domácí porno jako koníček zní šíleně,“ říká mladá dvojice z PornHubu. Prozradili nám, kolik vydělávají a jak začínali„Natáčet domácí porno jako koníček zní šíleně,“ říká mladá dvojice z PornHubu. Prozradili nám, kolik vydělávají a jak začínali
VIDEO: Námořníci natočili na obloze UFO. Pentagon potvrdil pravost záznamuVIDEO: Námořníci natočili na obloze UFO. Pentagon potvrdil pravost záznamu
Modelky z balkonu v Dubaji prozradily, proč se nechaly přemluvit k nahému focení Modelky z balkonu v Dubaji prozradily, proč se nechaly přemluvit k nahému focení
více článků
Sponzorované články
Chybí ti noční život? Jägermeister tě projektem #SAVETHENIGHT propojí s tvým oblíbeným umělcem, hudebníkem nebo módním návrhářemChybí ti noční život? Jägermeister tě projektem #SAVETHENIGHT propojí s tvým oblíbeným umělcem, hudebníkem nebo módním návrhářem
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
Vildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupyVildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupy
více článků
Další news
před 26 minutami
VIDEO: Slovenský policista brutálně zbil mladíka na zemi. Uštědřil mu rány pěstí, kopance a postavil se mu na břicho.
včera v 18:57
Doctor Octopus bude skutečně ve filmu Spider-Man: No Way Home. Herec Alfredo Molina však asi vyspoiloval víc, než mohl.
více news
Mohlo by tě zajímat
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
V úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožekV úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožek
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.