Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
31. března 2015 17:57
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Přinášíme ti desítku těch nejděsivějších postav hororových filmů, před kterými ses jako malý třásl pod peřinou.

Pokud patříš mezi fanoušky hororu, určitě ti v paměti utkvěla jména některých postav, nebo jejich výrazných charakterů. A co víc, možná tě jejich představa děsí do dneška. Také jsi sedával večer u televize, když nebyli rodiče doma a pouštěl si s kamarády filmy, o jejichž existenci neměli rodiče ani ponětí? To, co tě pak strašilo ve snech, byl pravděpodobně dech hlavního záporáka, který se po tobě už už sápe. Do níže uvedeného žebříčku jsem se pokusil umístit právě ty postavy, které tě děsily v dětství a zároveň z nich nemáš dobré pocity ani teď. Nebylo to nejjednodušší a záměrně jsem nezařadil příšery, ale zaměřil jsem se na lidský charakter. Žebříček není sestavený podle pořadí, ale pod článkem si o tom můžeš zahlasovat. Pod jménem postavy je jméno filmu, ve kterém se prvně představili. 

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Dr. Hannibal Lecter

(Manhunter - 1986)

Pokud se orientuješ v literatuře a klasické hudbě, tohle by byl člověk, se kterým by si měl určitě o čem hovořit. Notovali byste si však, i kdybys rád jedl lidské maso a těšil se z utrpení svých obětí. Inteligentní a v určitém slova smyslu i charismatický dr. Lecter se široké veřejnosti poprvé představil ve filmu Manhunter. Slávu této fiktivní postavě přinesl však až Anthony Hopkins v Mlčení Jehňátek, který postavu zahrál tak bravurně, že se ho musela bát i vlastní manželka. K charakteru postavy si přimyslel i typické syčení a propůjčil mu velmi osobitý styl (ne)dávání emocí najevo. Působivý zabiják, který má za sebou nespočet vražd jak ve filmech, tak v knihách od Thomase Harrise, se v roce 2013 objevil znovu na obrazovkách. Tentokrát v seriálu Hannibal, kde se jeho role zcela bravurně ujal Mads Mikkelsen.

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Leatherface

(Texaský masakr motorovou pilou - 1974)

Každý alespoň někdy slyšel o Texaském masakru motorovou pilou. A těm odvážlivcům, kteří odhodili obavy stranou a pustili si kterýkoli díl z předlouhé série, se naskytl pohled na jednoho z nejděsivějších vrahů kinematografie. Tvůrci se při vymýšlení charakteru jeho postavy inspirovali sériovým vrahem Edem Gainem. Pokud byste na něj náhodou narazili, poznali byste ho podle masky z lidské kůže a velmi pravděpodobně by třímal v rukou motorovou pilu - nedejbože nastartovanou. Vraždí lidi, kteří se ocitnou v blízkosti jeho chatrče, takže pokud budete putovat Texaským venkovem, načerpejte plnou nádrž a náhradní díly sebou

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Jason Voorhees

(Pátek třináctého - 1980)

Jason je hlavní tváří série Pátku třináctého, která má tolik dílů, že ho už to zabíjení ani nemůže bavit. Nemluvě o divácích. Tohohle chlápka bys bezpečně poznal všude, nikdy si totiž nezapomene skrýt svoji zdeformovanou tvář za hokejovou masku a v ruce většinou třímá mačetu. Zajímavé je, že Jason nebyl v původním prvním díle ústředním padouchem. Byla to jeho matka, kdo se pustil do vraždění skupiny táborníků, aby se pomstila za smrt svého utonulého syna. Jason však povstal, aby pokračoval v odkazu své matky pokračoval. Charakteristický je jeho způsob zabíjení, který nikdy není stejný, ale málokdy si zapomene svoji mačetu. Podobně jako jeho kolega Michael Myers se Jason zdá být nesmrtelným. Jeho vražedné choutky přesáhly i naši planetu a v jednom díle se podíval do vesmíru.

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Pennywise

(To - 1990)

Patříš mezi lidi, co mají hluboce zakořeněný strach z klaunů? Potom si film To rozhodně nepouštěj. I přes jeho značné stáří a efekty, které jsou přinejmenším směšné, si zachovala postava klauna Pennywise kultovní status a ani ty by si s ním nechtěl přijít do křížku. To je další adaptací knihy od Stephena Kinga a sleduje partu dětí (a později i jejich dospělou verzi), které se setkají s tímhle démonickým stvořením, žijícím v kanálu pod městečkem Derry v Maine. Tváří se a vypadá jako veselý bavič dětí, ale pod maskou klauna se skrývají uhnilé zuby a krvelačné myšlenky. Pennywise také na sebe může přebrat podobu někoho jiného, aby trápil mysl své oběti. 

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Jack Torrance

(Osvícení - 1980)

Jack Torrance je postavou, která si prošla pravděpodobně tou nejhorší ponorkovou nemocí v historii filmu. Spolu s rodinou je najat na správu hotelu Overlook, kam přijíždí se svojí manželkou a malým synem. Přes zimu se však strhne taková vánice, že je hotel odstřižen od okolí. Navíc se to v hotelu hemží duchy. Tyto kreatury výrazně oslabují Jackovo psychické zdraví. Po čase se stane nevyhnutelné. Přijde bod zlomu, Jackovi hrábne a se sekyrou v ruce se vydá povraždit členy své rodiny. Jestli se mu to povede, se přesvědč sám. Jisté je, že ač je Osvícení plné strašidelných scén, to nejděsivější na celém filmu je právě proměna hlavního protagonisty, kdy se z dobrého člověka stává šílená vraždící kreatura

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Norman Bates 

(Psycho - 1960)

Co by to bylo za žebříček bez psychopata, jako je Norman. Majitel malého motelu, který se netěší příliš velkému zájmu cestujících. Na první pohled milý chlapík ubytovává své hosty většinou jen na jednu noc. Více jich nepřežijí. V noci chodí svým šíleným pohledem šmírovat hosty ve sprše, kde je ubodá k smrti. Jeho zmatená mysl vylučuje vlastní vinu na vraždění a přisuzuje ji matce, která je však už dobrých pár let po smrti. Norman mluví jejím hlasem a dokonce se za ní i převléká. Je to dostatečně děsivé? Norman se vrátil v několika pokračováních a momentálně běží na obrazovkách i seriál Bates Motel, který zobrazuje jeho dětství.

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Michael Myers

(Halloween - 1978)

Halloween je jednou z nejdéle trvajících hororových sérií, podobně jako Pátek třináctého. Hlavní protagonista Michael Myers se pak těší velké oblibě právě o svátcích duchů a zemřelých v USA, kde se jeho maska každoročně vyprodává. Myers se vyznačuje svojí chladnou osobností. Je psychopatem v tom nejčistším slova smyslu. Postrádá veškeré emoce. Je chladným a nemilosrdným zabijákem. V sérii filmů zjistíme, že Michael byl uvězněn v psychiatrickém ústavu, poté co zavraždil svoji sestru. Z toho později uniká a započne vražedné běsnění. Zděšené oběti většinou pronásleduje a poté usmrtí dlouhým ostrým nožem, který neustále třímá v ruce. 

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Freddy Krueger

(Noční můra v Elm Street - 1984)

Už v roce 1984 debutoval Freddy Krueger ve filmu. A zcela ovládl přední příčky v žánru. Vždyť, co člověka dokáže vyděsit více, než reálný sen, ve kterém se ho snaží někdo usmrtit. Tvůrci Noční můry z Elm Street přišli s originálním nápadem. Freddy je nadpřirozenou postavou, která pronásleduje a usmrcuje teenagery ve spánku. Po tomhle filmu se budeš bát usnout. A co více. Hlavního záporáka se jim podařilo namaskovat zcela úchvatně děsivě. Na rukou má břitvy ostré jako nože, jeho obličej je poničen popáleninami a má na sobě otrhaný svetřík a klobouk. Jedna věc je jistá. Freddyho je třeba se bát jak v bdělém stavu, tak ve světě snů.

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Vřískot 
(Vřískot - 1996)

V 70. a 80. letech poznal filmový svět tolik skvělých hororových darebáků, že není divu, že v 90. letech už jejich počet výrazně poklesl. Ghostface neboli vřískot ale určitě za zmínku stojí. Vřískota bys poznal okamžitě podle typické halloweenské masky ducha a vražedného nástroje v ruce. Charakteristické je pro něj i to, že se svým obětem doslova vysmívá a protahuje akt vraždy, pro své vlastní potěšení. V každém díle čtyřdílné série je za maskou skrytý někdo jiný. Všechny se točí o tajemství, kdo se za vraždami skrývá a člověk za maskou dále zabijí mladé, krásné a především hloupé lidi

Desítka nejhrůznějších hororových postav, před kterými ses v dětství třásl pod peřinou

Jigsaw 
(Saw - 2004)

Na závěr žebříčku uvádím zápornou postavu, která však svoje ruce na rozdíl od všech předchozích nikdy neumazala krví. Jigsaw je zvláštním starším mužem, který trpí rakovinou a zbytek svého života pojal jako poslání. Za pomoci svých věrných druhů sestrojuje pasti a umisťuje do nich lidi, kteří si podle něj neváží vlastního života nebo ho naopak svým chováním znevažují jiným. Tenhle chlapík to má všechno pod palcem a kdo tvrdí, že na konci prvního dílu nezíral s otevřenou pusou, ten blafuje. Jigsaw se možná snaží svým chováním napravit jedince a přinutit je změnit svůj život k lepšímu, avšak počet lidí, které zemřeli díky jeho pastem, ho zařazuje do tohoto žebříčku. 

Další postavy, které stojí za zmínku: Pinhead, Chucky, Dracula, Candyman, The Creeper, Regan MacNeil, Samara, Frankenstein, Pyramid Head, Harry Warden

Domů
Sdílet
Diskuse