Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. února 2017 12:34
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Japonská náboženská sekta Óm šinrikjó napadla tokijské metro nervovým plynem a snažila se vyvolat jadernou válku s USA

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Podle téměř slepého vůdce sekty Šóko Asahary měli jeho následovníci rozpoutat jadernou apokalypsu.

V historii lidstva byste narazili na bezpočet kultů a náboženských sekt, které nám dnes připadají jen jako bizarní odkaz doby. Tajné spolky zahalené hávem tajemství a častokrát skrývající pod povrchem spoustu špíny však bohužel nejsou jen otázkou minulosti. V nedávném článku jsme si představili sektu s názvem Chrám lidu, jejíž členové spáchali hromadnou sebevraždu na příkaz svého vůdce. Tato sekta však není v naší moderní historii výjimkou a spolky plné vymytých mozků, které často nejsou nebezpečné jen sobě, v některých případech fungují dodnes. Jedním z příkladů je i náboženská sekta Óm šinrikjó, kterou možná znáte kvůli neblaze proslulým útokům v tokijském metru, kdy členové hnutí na nic netušící pasažéry vypustili nervový plyn sarin.

Óm šinrikjó (nyní známá jako Aleph) je náboženská sekta z Japonska. Založena byla v roce 1984. Název Ōmu Shinrikyō, které se v české transkripci píše a vyslovuje jako Óm šinrikjó se nejčastěji překládá jako Nejvyšší pravda. Zakladatel sekty Macumoto Čizuo se narodil 2. března 1955 v prefektuře Kumamoto do chudé rodiny. V dětství trpěl glaukomem (zelený zákal), což je nemoc, kvůli níž z velké části oslepl. Jako malý kluk tak navštěvoval školu pro nevidomé a později začal studovat tradiční čínskou medicínu a akupunkturu. Na vysoké škole se pak začal zajímat o náboženství a studoval buddhismus, esoteriku, jógu a křesťanství. V roce 1980 začal učit svou vlastní formu jógy. A postupem času do sebe začal míchat všechna náboženství, která studoval, aby utvořil náboženství pro moderní věk. Změnil své jméno na z Macumoto Čizuo na Šókó Asahara a začal prohlašovat, že je beránkem božím. V té době založil i náboženskou sektu Óm šinrikjó, kterou v roce 1989 přihlásil jako oficiální náboženství. 

Víra členů sekty byla mixem západních a východních tradic. Jako božstvo byl uctíván Šiva a rozhodně se nejednalo o jednoduché učení. Ve zkratce řekněme, že Asahara své stoupence učil, že je spasitel, který má moc na sebe vzít hříchy světa. Také tvrdil, že díky jeho způsobu jógy lze vyléčit většinu neduhů a v některých případech i získat nadpřirozené schopnosti. Svým následovníkům pak přiznal, že získal schopnost létat a má v moci jim tuto sílu předat. To ale nebylo vše, Asahara později začal šířit proroctví soudného dne. Spojené státy americké a Japonsko se podle jeho předpovědí měly dostat znovu do ozbrojeného konfliktu, který měl vyústit v jadernou válku a zničení většiny světa. Posláním stoupenců Óm šinrikjó tak bylo šířit poselství, připravit se na soudný den a pak se začít pracovat na nové osídlení zničeného světa. Šókó Asahara se díky svému nepopiratelnému charismatu brzy stal v Japonsku populární osobností a vystupoval v několika časopisech a televizních relacích. I díky tomu se začaly řady sekty velmi rychle rozšiřovat a rekrutovat zejména mladé lidi z nejlepších japonských univerzit, a to včetně vědců, lékařů nebo chemiků

Kradmým stínem v oslnivé záři novopečeného kultu bylo záhadné zmizení rodiny Sakamotových. Tsutsumi Sakamoto byl právník, který se chystal sektu Óm šinrikjó zažalovat, a to na základě očitých svědectvích jejích bývalých členů. Kdyby jeho chystaný soudní spor vyšel, sekta by pravděpodobně zbankrotovala. Vlastnil také důkazy a svědectví potvrzující, že jsou Asaharovy proklamované speciální schopnosti podvrh. V té době japonská televize TBS natočila se Sakamotou rozhovor. Za podezřelých okolností pak televizní společnost propůjčila záběry sektě Óm šinrikjó, aniž by o tom právníkovi řekla a porušila tak pravidla o ochraně osobních údajů. Lídři sekty pak na televizi tlačili, aby interview vůbec neodvysílala. 

O několik dní později 3. listopadu 1989 ve 3 hodiny ráno se několik členů Óm šinrikjó vloupalo do domu Tsutsumi Sakamota a ubili ho kladivem. Následně zavraždili i jeho manželku a jejich roční miminko. Tři těla pak uzavřeli do kovových sudů a pohřbili je na různých místech vzdálených stovky kilometrů od sebe. Členové kultu dokonce obětem rozdrtili všechny zuby, aby ztížili jejich identifikaci. Jejich těla se našla až po dlouhých letech. Policie tehdy neměla žádné důkazy ani vodítka, takže z toho sekta vyšla prozatím beztrestně. Od počátku 90. let se ale nálada v Óm šinrikjó začala měnit. Apokalypsa nepřicházela a vztahy s USA se zdály být v pořádku. Šókó Asahara si dobře uvědomoval vzrůstající napětí, a tak přišel s novým učením. Podle něho nebylo jejich úkolem na apokalypsu čekat. Měli pomoci jejímu vypuknutí. Tou dobou začal Asahara plánovat útoky smrtícím nervovým plynem

Původně bylo v plánu využít jed botulotoxin a infikovat jednotky americké armády, které sídlily v Japonsku. Doufali, že to USA pochopí jako přímé ohrožení jejich země a rozpoutají válku s Japonskem. Jejich pokusy však byly neúspěšné. Asahara se tedy rozhodl změnit cíl od cizinců na své krajany ve snaze vyburcovat naopak Japonce, aby vyžadovali začátek války s USA. Jako nástroj destrukce si vybral smrtící chemickou látku s názvem sarin. A jelikož celá řada jeho stoupenců pocházela z řad vysokoškoláků, nebyl ani problém si látku v provizorních podmínkách vytvořit. Ještě před útokem v tokijském metru zadal Asahara svým stoupencům úkol látku otestovat. Tímto způsobem bylo sarinem zavražděno hned několik členů, kteří chtěli ze sekty odejít a byli tedy bezpečnostním rizikem. Policie však byla stále bezradná. První velký útok pak přišel 27. června (jún) 1994 v Matsumoto. Tehdy stoupenci kultu vypustili sarin v místě bydliště soudce, který měl rozhodnout ve věci nemovitosti, kterou vlastnila sekta. Při tomto útoku zemřelo 7 lidí a dalších 500 jich bylo zraněno. Policie však stále nebyla schopna si spojit dvě a dvě dohromady a usvědčit Óm šinrikjó.

Poté přišlo osudové ráno 20. března (marec) 1995, kdy stoupenci Asahary v koordinovaném útoku pustili sarin v pěti vlacích tokijského metra. Jejich čin si vyžádal 13 mrtvých, 54 těžce zraněných a více než 1 000 lehce zraněných cestujících. Podle všeho byl útok naplánován v rychlosti, neboť policie konečně získala povolení prošetřit sektu Óm šinrikjó, což se Asahara dozvěděl ze zdrojů od policie a chtěl tak odklonit pozornost policie od sebe. To mělo samozřejmě opačný efekt a policie vtrhla současně do několika centrál sekty po celém Japonsku. Během následujícího týdne pak vyšly najevo i všechny další nekalé aktivity a vraždy, které měl Asahara a jeho náboženský kult na svědomí. V sídle sekty v Kamikušiki na úpatí hory Fudži našla policie výbušniny, chemické zbraně a dokonce i ruskou vojenskou helikoptéru Mil Mi-17.

V sídle byly navíc takové zásoby chemických látek, které by stačily k výrobě množství sarinu, jenž by bylo schopno zavraždit až čtyři miliony lidí. Policisté zároveň našli i laboratoře na výrobu drog, jako je LSD nebo metamfetamin. Na odhalení čekaly i sejfy plné milionů amerických dolarů a zlata a také cely, v nichž byli uvěznění neposlušní členové sekty. V následujících šesti týdnech bylo postupně pozatýkáno 150 následovníků Asahary. To však ještě neměl být konec. Na večer 5. května byl na záchodech rušné stanice metra Šindžuku nalezen hořící papírový sáček. Po rychlém uhašení a přezkoumání bylo zjištěno, že v sáčku byla umístěna plynová výbušnina s kyanovodíkem. Pokud by nebylo na nebezpečí upozorněno včas, mohlo být kvůli ventilačnímu systému otráveno až deset tisíc cestujících.

Šókó Asahara byl nalezen ukrývajíc se v jedné z budov patřících sektě až 16. května. Ještě ten samý den zaslali jeho stoupenci do kanceláře Jukia Aošimy, guvernéra Tokya, bombu, která jeho sekretářce utrhla prsty. Asahara byl u soudu obviněn z 23 vražd a 16 jiných trestných činů a byl odsouzen k smrti. Tohoto rozsudku se dočkala i řada dalších vysoce postavených členů sekty. Samotná sekta zbankrotovala v roce 1996. Nicméně fungovat nepřestala, a to i přesto, že většina jejích členů byla pod stálým policejním dohledem. Na krátký čas pak Asaharu jako guru nahradili jeho dva synové a sekta byla v roce 2000 přejmenována na Aleph. Tehdy pozměnila i základy svého náboženství a oficiálně se za útok sarinem omluvila. Od té doby v nezměněné podobě funguje dodnes. Bývalý lídr Šókó Asahara a dalších 13 bývalých členů sekty čeká na vykonání trestu smrti.

Domů
Sdílet
Diskuse