Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek se zobrazuje pouze jako náhled, dostupný pouze přes odkaz.
Zajímavosti

Jaké symptomy postihují lidi trpící hraniční poruchou osobnosti? Setkávají se kvůli nim s nepochopením, ale nejde o doživotní diagnózu

Diagnostikovat tuto poruchu opravdu není jednoduché.

Martin M.
14. 5. 2017 16:16 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti
10
Martin M.
14. 5. 2017 16:16

Jaké symptomy postihují lidi trpící hraniční poruchou osobnosti? Setkávají se kvůli nim s nepochopením, ale nejde o doživotní diagnózu

Diagnostikovat tuto poruchu opravdu není jednoduché.

Martin M.
14. květen 2017, 16:16
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

V předchozím článku jsme si charakterizovali tři skupiny, do kterých by se daly zařadit různé poruchy osobnosti a protože článek zaujal, rozhodli jsme se zajít více do hloubky a přiblížit vám, čtenářům, toto téma detailněji. Pojďme se tedy podívat na hraniční poruchu osobnosti, o které zároveň panuje několik mýtů a lidé si ji často zaměňují s jinými poruchami osobnosti.

 

Jaké symptomy postihují lidi trpící hraniční poruchou osobnosti? Setkávají se kvůli nim s nepochopením, ale nejde o doživotní diagnózu
Zdroj: cartasmentirosas

 

Jak už jistě víš, tato porucha spadá do skupiny B, respektive do skupiny vyznačující se dramatickým, emocionálním či nevyrovnaným chováním. Lidé s hraniční poruchou osobnosti se často setkávají s nepochopením širokého okolí, neboť jejich chování není jednotvárné a neustále se mění. Jinými slovy, takového narcise jednoduše poznáš a víš, co máš od něj očekávat, také někoho, kdo se chová antisociálně (vyhýbavá porucha osobnosti), ale u osoby trpící hraniční poruchou osobnosti si nemusíš být jistý ani po delším čase, co danou osobu znáš.


Abychom nechodili kolem horké kaše, těchto 5 symptomů vystihuje osobu trpící hraniční poruchou osobnosti:

  • emoční labilita (neustálá náladovost, optimismus střídající se s pesimismem na denní bázi, přecitlivělost)
  • problémy ve vztazích (nestabilní až bouřlivé vztahy, strach z opuštění)
  • nestabilní identita (chronické pocity prázdnoty a nudy, zdravé sebevědomí střídající se se sebepohrdáním)
  • impulzivní chování a sebedestruktivní sklony
  • nestabilní myšlení (podezíravost, ve stresových situacích tendence distancovat se)

Upozorňuji, že diagnostikovat se podle několika špatných dní (které má v životě opravdu každý) a přehnaných reakcí je holý nesmysl - musí jít o dlouhodobý stav a neustále se opakující symptomy. Jak jsem již zmiňoval, diagnostikovat osobu s hraniční poruchou je velmi obtížné, ale faktem je, že mnoho lidí s touto poruchou zároveň trpí depresemi, úzkostí či poruchou stravování. Drtivá většina osob s diagnózou hraniční poruchy se však vyznačovala i následujícími vlastnostmi: velkým zápalem (vášní), odvahou, věrností, citlivostí a inteligencí.
 
Největší mýtus, který panuje o hraniční poruše osobnosti, je, že jde o doživotní poruchu. Podle dlouhotrvající studie hraniční poruchy osobnosti, Dr. Mary Zanarini a kolegové zjistili, že po 10leté hospitalizací (terapie, skupinové rozhovory...) 86 % osob s hraniční poruchou přestalo splňovat kritéria, respektive už více nevykazovala symptomy této poruchy další 4 roky, ale 50 % z nich se dokázalo definitivně zbavit symptomů.

 

Jaké symptomy postihují lidi trpící hraniční poruchou osobnosti? Setkávají se kvůli nim s nepochopením, ale nejde o doživotní diagnózu
Zdroj: findapsychologist

 

Zajímavostí je, že hraniční porucha osobnosti se nejčastěji rozvíjí právě během dospívání nebo také během rané dospělosti. Důležitým faktorem může být trauma z dětství, respektive přispět k rozvoji této poruchy může zanedbávání od rodičů či nestabilní rodinné vztahy. Další studie předpokládají, že přispět mohou i genetické predispozice, týká se to zejména temperamentu a specifických osobnostních vlastností, ke kterým částečně patří impulzivnost a agresivita.
 
Na závěr bych rád připomněl, že nejen hraniční porucha osobnosti, ale i ostatní zmíněné poruchy osobnosti z předešlého článku nelze diagnostikovat podle několika vlastností a vzorů chování a přestože se v některých můžeš najít, neznamená to, že nutně trpíš poruchou osobnosti. Vždy záleží na intenzitě takového chování (zda se opakuje pravidelně nebo jde jen o ojedinělý stav). Největší překážkou, které lidé s hraniční poruchou osobnosti čelí, je společenská stigma a tudíž odsuzování kvůli tomu, že jejich chování neodpovídá společenským normám. Ne, zmíněné stavy se bohužel nedají ovládat a ne, nepomohou posměšky a už vůbec ne poučování o tom, jak by se měla daná osoba chovat. Jednání s lidmi s hraniční poruchou osobnosti vyžaduje trpělivost a pochopení.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: psychcentral.com, National Institute of Mental Health, bc.caFoto: wearyourvoicemag.com, blogspot.com, netdna-ssl.com, wallpapersin4k.net
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.