Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. června 2017 v 17:21
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

V halách na Letišti Václava Havla vznikne největší mural art svého druhu na území Česka

KULTURA
Uložit Uložené

Dva výherci soutěže dostanou možnost pokreslit obrovské plochy.

Velkoplošná malba ve veřejném prostoru, tzv. mural art, se těší oblibě zejména v zahraničí. Vůbec poprvé se však dostává ve velkém měřítku i do České republiky. Vizuální studio DRAWetc. vyhlašuje soutěžní projekt Art Wall pro ilustrátory z Čech, ale i ze zahraničí. Dva nejlepší umělecké návrhy vdechnou nový život monumentálním industriálním halám. Jedna z nich je i na pražském letišti.

„Mural art je forma legální zakázky na míru a zároveň výzva, protože čím větší plocha je, tím je výroba komplikovanější. Ve velkých, nejen evropských, městech je mural art vidět všude a je i městem podporován. V Praze najdeme mural arty pouze tři, což je zoufalé. Rádi bychom i prostřednictvím soutěže Art Wall zútulnili temné kouty naší republiky. Budeme doufat, že to jednou dotáhneme na úroveň party kluků z Berlína. Ti proměnili starý berlínský dům „The Haus“ v umělecké dílo – každou místnost v domě zpracoval jiný umělec a na prohlídky se stály fronty,“ říká Hanina Větrovcová, zakladatelka soutěže Raw Art Wrestling a porotkyně soutěže Art Wall.

V halách na Letišti Václava Havla vznikne největší mural art svého druhu na území Česka

Největší mural art svého druhu v České republice vznikne na velkých industriálních halách na Letišti Václava Havla, ale také nedaleko Humpolce. Celková plocha, kterou dostanou umělci k dispozici, činí 6500 metrů čtverečních. Do tvorby největší artové zdi se budou moci zapojit ilustrátoři z České republiky, ale také z celého světa.  Do 13. června mají zájemci možnost posílat své návrhy. Z přihlášených umělců vybere odborná porota, ve které usedne například Lee Bofkin, odborník na mural art z Londýna, Hanina Větrovcová, Václav Hlaváček, architekt Studia Acht, 10 nejlepších. Během slavnostního eventu 20. června v pražské Galerii Mánes vyhlásí dva vítězné návrhy. Samotná realizace se uskuteční na podzim tohoto roku.  Dva výherci mezinárodní soutěže Art Wall kromě pocty svým uměním pokreslit velkou plochu obdrží i finanční odměnu.  

Od Berlína přes Londýn, New York, Miami, města a radnice intenzivně spolupracují s umělci a soukromými investory. Důvod je jednoduchý: i mural art je cestou, jak podpořit návštěvnost daných míst a je i důvodem, proč města znovu a znovu navštěvovat. Příkladem může být například Miami a čtvrť WYNWOOD. Jednalo se o místo, kam se lidé za bílého dne báli vstoupit. Dnes je krásnou čtvrtí, kde lidi bydlí, podnikají a navíc se tu koná i jeden z největších art veletrhů Miami Art Basel.

Domů
Sdílet
Diskuse