Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: wallpapercave

70 % lidí tvrdí, že slyší tento GIF, i když v něm žádný zvuk není. Co se skrývá za zvláštním efektem?

Neobvyklý fenomén způsobuje, že člověk GIF opravdu slyší.

6. prosinec 2017, 22:32
6. prosinec 2017, 22:32

Neobvyklý fenomén způsobuje, že člověk GIF opravdu slyší.

Pokud je řeč o GIF obrázcích, obvykle se nikdo ani nezamýšlí nad tím, že by při jejich sledování mohl vnímat jakýkoli zvuk, protože v drtivé většině případů jde jen o vtipný pohyblivý obrázek. Na druhé straně, naše smysly jsou velmi křehké, a pokud GIF obrázek sestrojíš správně, pak můžeš diváka snadno zmanipulovat. Náš mozek se rád nechá ovlivnit jakýmkoli slabším či silnějším vnějším impulsem, a tak je dost pravděpodobné, že při sledování následujícího GIF obrázku uslyšíš i zvuk z něho vycházející, a to přesto, že v obrázku samozřejmě žádný zvuk není.

 

Lisa Debruine, která pracuje na University of Glasgow, zjistila, že více než 70 procent lidí u GIF obrázku velkých elektrických sloupů slyšelo dunivý zvuk, a i když to nezní zrovna běžně, stojí za tím zajímavý fenomén s názvem McGurkův efekt. Naše smysly totiž vnímají svět komplexně, a tak i obyčejná vizuální stimulace, jako v tomto případě dopadající elektrický sloup na zem, načež se celá zem zatřese, dokáže v mozku vytvořit dostatečnou asociaci na to, abychom v hlavě slyšeli zvuk dupání.

 

Na druhé straně, existuje i menšina, která zvuk při tomto GIF obrázku neslyší, ale pokud se v ní náhodou nacházíš, pak si z toho nemusíš dělat těžkou hlavu. Klidně si zkus vyhledat podobné obrázky „obsahující“ zvuk, protože často je důležitá konkrétní vizuální stimulace, aby se ti v hlavě vytvořil zvuk. Pokud tě McGurkův efekt zajímá, určitě nepomíjej ani přiložené video, ve kterém je detailně vysvětlen.

 


 

Zdroj: iflscience.com Tagy: GIF, zvuk
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Nejčtenější