Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. prosince 2017 v 10:30
Čas čtení 0:00
Matúš Majer

Google vytvořil šachovou umělou inteligenci, která se za čtyři hodiny existence stala neporazitelnou. Už proti ní nedokáže vyhrát nikdo

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Umělá inteligence AlphaZero je neporazitelná. Hru vůči ní už nedokáže vyhrát člověk ani program.

O některých umělých inteligencích zaměřených na šachy jsme již slyšeli a Google nás přibližně před rokem překvapil i umělou inteligencí schopnou porazit nejlepšího hráče ve hře go, která je výrazně náročnější než šachy. Do té doby probíhalo vše velmi intuitivně - umělá inteligence si ze své pozice naplánovala své tahy na několik kol dopředu a sledovala, co pro ni dopadne nejlépe. Umělá inteligence DeepMind, která byla použita právě na zápasy v go, však nemohla fungovat na podobném principu. Každý tah v go má totiž několikanásobně více možností než ten šachový a samotné tahy by mohly trvat i několik hodin.

Google vytvořil šachovou umělou inteligenci, která se za čtyři hodiny existence stala neporazitelnou. Už proti ní nedokáže vyhrát nikdo
Zdroj: pixabay.com

Google tak vymyslel program, který se jednoduše vhodí do děje a neví, jak se co dělá, ale postupem času se učí z předchozích chyb nebo z toho, co dělá protihráč. Jen před několika hodinami ohromila svět informace o podobně fungující umělé inteligenci s názvem AlphaZero, kterou developeři naučili pravidla, ale žádné strategie. Prvních pár minut se jen snažila zjistit, co a jak funguje, ale v průběhu čtyř hodin byla schopna odehrát stovku solidních her proti programu s názvem Stockfish, což je nejinteligentnejší šachový program na světě. Zná všechny dosud vymyšlené a legitimní strategie a v podstatě dosud vládl šachovým programům.
 
Po stovce her se však AlphaZero stala neporazitelnou a každá hra končí její výhrou nebo remízou, kdy není možné udělat žádný vítězný tah. Jen za čtyři hodiny se tak umělá inteligence naučila, jak funguje jedna z nejtěžších her na světě a jak ji ovládnout a podle developerů není její uplatnění jen u stolních her, i když zatím nechtějí více prozrazovat. "Tento algoritmus by mohl řídit země, kontinenty, vesmíry!" prozradili vzrušeně.

Domů
Sdílet
Diskuse