Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. února 2018 19:53
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Ruští vědci chtěli zbohatnout díky těžbě bitcoinu, používali k tomu superpočítač v jaderném středisku

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Inženýři z Ruska byli zadrženi za těžbu kryptoměny. Stalo se tak v institutu ve městě Sarov, jednom z center ruského výzkumu nukleárních technologií.

Kryptoměny jsou fenoménem současnosti a vidina jejich zisku je pro některé natolik lákavá, že jsou ochotni se kvůli tomu uchýlit i nedovoleným praktikám a riskovat svobodu. To podle informací serveru Sky News platí i pro skupinu ruských inženýrů, kteří údajně používali vládní superpočítač k těžbě bitcoinu, brzy však byli dopadeni.

Přesné množství zatčených vědců nebylo zveřejněno, některá média mluví však o dvou lidech a podle dostupných informací se jedná o pracovníky přísně střeženého institutu experimentální fyziky v ruském Sarově. Jak uvádí britský server BBC, právě ve zdejší tajné laboratoři byla kdysi vyvinuta vůbec první jaderná bomba Sovětského svazu.   

Zatčení pracovníků pro tamní agenturu Interfax potvrdila Taťjana Zalesska, šéfka tiskového oddělení institutu. „Skutečně došlo k nepovolenému pokusu o využití počítačového vybavení k soukromým potřebám, včetně takzvané těžby,“ uvedla s tím, že tým výzkumníků po odhalení zadržely příslušné orgány„Podle našich informací jsou trestně stíháni,“ dodala.

K jejich odhalení došlo poté, co se jim superpočítač podařilo připojit k internetu, k němuž běžně mít přístup nemá kvůli hrozbě možného napadení. K jejich smůle to však zachytilo bezpečnostní oddělení institutu, které vědce ihned poté předalo Federální službě bezpečnosti. Co s nimi bude dále, není jasné, podle jedné z verzí však dokonce čelí obvinění z vlastizrady.

BBC dále poznamenává, že střežené město Sarov, ležící přibližně 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, nebylo za Sovětského svazu ani zaznačeno na mapách a dodnes je sem přístup povolen pouze se speciálním povolením.

Domů
Sdílet
Diskuse