Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. května 2018 v 12:50
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Vyšehradský železniční most bude zdemolován. Dominantu prý nahradí historickou replikou

KULTURA ČESKO
Uložit Uložené

Tak dlouho se čekalo na opravu, až se nakonec zbourá.

Správa železniční dopravní cesty si nechala vypracovat studii, která ukázala na pochmurnou pravdu: ocelová konstrukce železničního mostu propojujícího pražský Vyšehrad a Smíchov je neopravitelná. Památkově chráněný most, jenž byl otevřen roku 1872, bude zbourán a nahrazen novým. Stavba se přitom stala za svých bezmála 150 let neodmyslitelnou součástí panoramatu Prahy.

„Stávající ocelová konstrukce je v podstatě neopravitelná k výhledovému provozování železniční dopravy,“ uvedla pro iDNES mluvčí železničářů Kateřina Šubová. Po pádu lávky v Troji byl most pro pěší uzavřen a probíhaly na něm opravy. Deset let totiž přesluhuje.

Vyšehradský železniční most bude zdemolován. Dominantu prý nahradí historickou replikou
Zdroj: Chmee2/Wikimedia Commons

Rekonstrukce konstrukční části už tak příliš nemají cenu. SŽDC chce zachovat pilíře mostu a na starých základech postavit co nejpřesnější repliku mostu„Prověřujeme variantu výměny stávající konstrukce za novou. Tvarově by byla co nejbližší té stávající a zachoval by se tak původní historický ráz,“ řekla mluvčí.

Vše je zatím ve fázi prvotních návrhů. Osud ikonického mostu, využívajícího nýtované konstrukce, je tak nejasný. Už dříve se uvažovalo nad variantou, že by mohl vyrůst most zcela stejný, a to vedle toho současného.

Domů
Sdílet
Diskuse