Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. června 2018 v 15:53
Čas čtení 0:00
Jakub H.

Ben Page jede už třetí rok na kole kolem světa. Ve filmu z cesty arktickou oblastí říká, že nejtěžší je úzkost a samota

SPORT ADRENALIN CESTOVÁNÍ
Uložit Uložené

Na každé cestě za snem leží překážky. Pro Bena jsou to například mrazy minus 40 stupňů Celsia.

Byl prosinec roku 2014, když se tehdy 22letý Ben Page rozhodl splnit si svůj sen o cestě kolem světa. Čerstvý absolvent geografie neměl připravený žádný velký obnos, ale neměl ani závazky nebo jiný důvod, proč se držet doma. Vypočítal si, že by mu na den cesty mohlo stačit 5 dolarů, a vyrazil.

Na otázku, jak je možné vyžít za tak malou částku, odpovídá, že si jídlo připravuje sám při kempování. „K snídani mám obvykle ovesnou kaši, k obědu chléb a k večeři větší porci rýže a fazolí,“ tvrdí. Výjimečně si v některých oblastech může dát i kávu.

To není žádné terno, přesto v těchto podmínkách Ben procestoval všech 5 kontinentů. Svoji motivaci a chuť zdolávat další a delší vzdálenosti vysvětluje vskutku zajímavým způsobem. Říká: „Když si uvědomíš, že zvládneš projet celou zemi, určitě musíš zvládnout i celý kontinent.“

Doporučeno
Drahé Chorvatsko. Zmapovali jsme, jak narostly ceny potravin i v restauracích – někde i dvojnásobně Drahé Chorvatsko. Zmapovali jsme, jak narostly ceny potravin i v restauracích – někde i dvojnásobně 18. července 2024 v 13:00

A právě před koncem cesty napříč Amerikou narazil na tuhou zimu a arktické podmínky Yukonu. Cesta polární oblastí se táhla od města Whitehorse až do Tuktoyaktuka – konce Severní Ameriky. 30 dní šlapání v tuhých mrazech po zamrzlých jezerech, sněžné bouře, ostrý vítr, omrzliny na tvářích. To vše Ben podstoupil pro splnění svého dětského snu.

Přes všechny nepřízně počasí byla podle Bena nejhorší úzkost a samota. Cesta prý nebyla žádnou kinematografickou senzací, jak by si mnozí mysleli, nýbrž dřina a test odvážnosti a vůle. Právě o tom, co Ben na cestě přes sever Kanady zažil, natočil film oceněný na festivalu Banff Mountain Film a 5Point Film Festivalu.

Dokument si můžete pustit zde

Domů
Sdílet
Diskuse