Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 16. 9. 2019 svátek má Ludmila, Lidmila

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Tech - Auta
2
Martin Mičuda
15. březen 2019, 9:53

S dojezdem 540 km nová Tesla Model Y kraluje mezi elektrickými SUV. V Evropě ji však jen tak brzy neuvidíš

Americká automobilka odhalila svůj další elektromobil.

Martin Mičuda
15. březen 2019, 9:53
S dojezdem 540 km nová Tesla Model Y kraluje mezi elektrickými SUV. V Evropě ji však jen tak brzy neuvidíš
Zdroj: tesla.com
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

V průběhu posledních měsíců se začalo tiše šeptat o příchodu dalšího modelu značky Tesla. Tentokrát se automobilka rozhodla mlčet až do samotného odhalení, které se odehrálo 14. března ve večerních hodinách místního času v Los Angeles.

 

Prakticky jediný oficiální obrazový teaser představovala tmavá fotografie novinky, kde bylo vidět jen čelní siluetu elektromobilu s dodatkem, že bude nést název Model Y. Úsměvným faktem přitom bylo, že po zesvětlení dané fotky (primitivní, ale nejednou velmi účinný způsob odhalení) se objevil ve spodní části vozu nápis„Nice Try“, čímž Tesla překvapila zvědavce, protože zbytek vozu zůstal i tak zahalen.

 

Elektromobil, který doplňuje skládačku „S3XY“ je již však v tomto okamžiku skutečností, jak se přitom předpokládalo, jde o kompaktní SUV, které přibližně 75 % komponentů sdílí s Modelem 3. Model Y je však všestranněji zaměřen, o čemž svědčí zejména prostornější a vzdušnější interiér.

 
S dojazdom 540 km nová Tesla Model Y kraľuje medzi elektrickými SUV, v Európe ju však tak skoro neuvidíš

 

Pravdou přitom je, že Y není takové SUV jako v našich končinách známe, ale spíše rodinné MPV. Stejně jako v případě X, které je odvozeno od Modelu S, i zde platí, že světla výška zůstala téměř nezměněna, zvýšila se jen stavba karoserie a přibyly ochranné, plastové blatníky. Ostatně, Američané pojem SUV, tedy Sport Utility Vehicle, vnímají trochu jinak.

 

Na výběr bude 5 laků karoserie (černá, šedá, modrá, bílá a červená) a 2 typy disků (aerodynamické 18" a příplatkové 19" sportovní disky). Bohužel samotný design překvapením není. Model Y vypadá velmi dobře, ve srovnání s 3 však po estetické stránce nepřináší prakticky žádné nové řešení, a když se na novinku podíváš, máš pocit, že jsi to auto už někde viděl, jen se mezitím nafouklo.

 
S dojazdom 540 km nová Tesla Model Y kraľuje medzi elektrickými SUV, v Európe ju však tak skoro neuvidíš

 

Vpředu tak najdeš full-LED světlomety známého tvaru, liniemi naznačenou masku, kde bys však nějaký otvor hledal marně, krátké převisy, bezrámové řešení dveří a nakonec opět dobře známá koncová světla. Změnou prošly páté dveře, které se na rozdíl od 3 otevírají zadním oknem, čímž poskytují podstatně větší a hlavně praktičtější otvor a přístup k zavazadlům.

 

Interiér se taky nese v dobře známém duchu, který staví na minimalistickém stylu. Centrem palubky je tedy rozměrná 15" obrazovka umístěná přesně uprostřed, přímo před řidičem se nachází už jen dobře známý volant. V kokpitu tak fyzická tlačítka slouží pouze k otevírání oken a k ovládání hlavních funkci z volantu.

 

Interiér Modelu Y dostal opravdu obrovskou panoramatickou střechu, která se rozprostírá doslova mezi bočními sloupky a začíná téměř hned za čelním sklem. Celý vnitřek tak působí mimořádně vzdušně a prosvětleně. Dodat je přitom třeba, že standardem je pětimístná konfigurace, za příplatek 3 100 eur bude v roce 2021 k dispozici také sedmimístná verze.

 
S dojazdom 540 km nová Tesla Model Y kraľuje medzi elektrickými SUV, v Európe ju však tak skoro neuvidíš

 

Pokud se ptáš na pohonné ústrojí, Tesla opět nabízí verzi se zadním pohonem a provedení s dvojicí elektromotorů, přičemž i zde udává jen tři základní parametry – dojezd, akceleraci a maximální rychlost.

 

Základní varianta s jedním elektromotorem na zadní nápravě, tedy verze RWD Long Range disponuje papírovým dojezdem 540 km, akcelerací z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy a maximální rychlostí 209 km/h.

 

Provedení s dvojicí elektromotorů jsou dvě – AWD Long Range má dojezd 505 km, akceleraci na úrovni 5,1 sekundy a maximálku 217 km/h, zatímco verze AWD Performance má dojezd 470 km, akceleraci zvládne za 3,7 sekundy a maximální rychlost je 241 km/h.

 

S dojazdom 540 km nová Tesla Model Y kraľuje medzi elektrickými SUV, v Európe ju však tak skoro neuvidíš

 

Samotné cenové relace jsou přitom na stránkách automobilky nižší, než tomu ve skutečnosti bude. Základní uváděná cena v USA je 42 700 dolarů, jde však o částku, od které je již odečtena odhadovaná úspora paliva – v USA jde paušálně o 4 300 dolarů.

 

V Evropě, konkrétně v Německu jsou ceny následovně uváděny bez odpočtu této částky – RWD Long Range bude stát od 55 000 eur, AWD Long Range 59 000 eur a AWD Performance 67 000 eur.

 

Pokud si na německém konfigurátoru poskládáš Model Y ve verzi Performance a zaškrtneš všechny příplatkové položky výbavy (sedmimístný interiér, příplatkový lak či autonomní systémy), dostaneš se až na cenovku 83 tisíc eur.

 

Na nabíjecích stanicích Supercharger lze dobít akumulátory na dojezd 270 kilometrů za 15 minut. Dojezd 540 kilometrů přitom Tesla označuje za největší mezi elektrickými SUV na světě.

 

S dojazdom 540 km nová Tesla Model Y kraľuje medzi elektrickými SUV, v Európe ju však tak skoro neuvidíš

 

Jak se již stalo u Tesly zvykem, otázka dostupnosti novinky zůstává vskutku relativní. Příprava ke spuštění sériové výroby by měla začít v průběhu roku, k hromadné produkci ale dojde až koncem roku 2020, takže k zákazníkům se první kusy dostanou až v úvodu roku 2021. Není proto divu, že ve smyslu standardního označování jde o automobil modelového roku 2021.

 

Opět je přitom jasné  – dokonce to automobilka uvádí i na svém webu – že na starém kontinentu si zájemci na Model Y počkají déle. Předpokládaný příjezd do Evropy je naplánován na začátek roku 2022. Ostatně, v této době se k prvním evropským zákazníkům dostávají jen nová trojka, která byla světu ukázána již před více než dvěma lety.

 

Zobrazit galerii 6 galeria
Ohodnoť článek
2
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější