Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. listopadu 2019 17:25
Čas čtení 0:00
Vojtěch Vanda

V roce 2070 bude v Praze a Středočeském kraji žít třetina obyvatel Česka

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Český statistický úřad (ČSÚ) v nové projekci budoucího populačního vývoje nastínil trend stárnutí a jak budou která místa v republice osídlena.

„Převaha zemřelých nad počtem živě narozených by měla již v blízké budoucnosti být neoddělitelným rysem populačního vývoje všech krajů s výjimkou Hlavního města Prahy, pro který jsou předpokládány přírůstky přirozenou měnou až do konce 50. let," začíná tiskovou zprávu ČSÚ mluvčí Jan Cieslar. Úřad předpokládá, že by se třetina populace Česka měla usídlit právě v Praze a Středočeském kraji.

Doporučeno
Na cizincích se v Praze obohatil každý pátý prodavač potravin, tvrdí nová studie Na cizincích se v Praze obohatil každý pátý prodavač potravin, tvrdí nová studie 1. listopadu 2019 17:12

Populační vývoj se bude vinout v jasném trendu: obyvatelstvo bude stárnout a vzroste počet seniorů.  „Zatímco na počátku roku 2019 se průměrný věk obyvatel v krajích nacházel v rozmezí 41,2 až 43,1 let, na konci projekce v roce 2070 jej lze očekávat v jednotlivých krajích o čtyři až šest let vyšší,“ uvádí Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ. Kraje Praha, Středočeský, Jihomoravský a Plzeňský budou mít nejmladší obyvatelstvo, krajem s nejstarší populací bude Zlínský.

Projekce obyvatelstva v krajích ČR - do roku 2070 (Zdroj: ČSÚ)

V roce 2070 bude v Praze a Středočeském kraji žít třetina obyvatel Česka, zveřejnil Český statistický úřad
V roce 2070 bude v Praze a Středočeském kraji žít třetina obyvatel Česka, zveřejnil Český statistický úřad

Vyšší počty obyvatel mohou v nejbližších desítkách let čekat v krajích s mladší populací. „Počet obyvatel Středočeského kraje podle projekce vzroste do konce roku 2070 téměř o půl milionu na 1,86 milionu, což je o 36 %. Počet obyvatel Prahy by se měl zvýšit o 31 %, tedy o více než 410 tisíc na 1,72 milionu. Bydliště v těchto dvou krajích by tak mohla v budoucnu mít až jedna třetina obyvatel Česka, když aktuálně je to čtvrtina,“ zmínila Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky. Nárůst v jednotkách procent zaznamenají i na Jižní Moravě a Plzeňsku.

Domů
Sdílet
Diskuse