Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
1
Adam Smeták
10. duben 2020, 17:36
Čas čtení: 1:31

Ministerstvo zahraničí se ohrazuje proti stíhání za demontáž pomníku Koněva. Připomíná neřešené pomníky legionářů v Rusku

MZV ČR považuje stíhání našich demokraticky zvolených představitelů cizím státem za nepřípustné.

Adam Smeták
10. duben 2020, 17:36
Čas čtení: 1:31
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Ministerstvo zahraničí České republiky se v pátek odpoledne ohradilo vůči prohlášením ze strany Ruské federace ve věci demontáže pomníku maršála Koněva v Praze. V tiskovém prohlášení varovalo, že pokračující konfrontace budou signálem, že Rusko ztratilo zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi. 

 

„MZV ČR striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky,“ píše se v tiskovce. „Česká republika si váží všech obětí vojáků Rudé armády, kde kromě Rusů za naše osvobození bojovali i Ukrajinci, Bělorusové a další národy tehdejšího Sovětského svazu,“ shrnuje se dále.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1636 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Ministerstvo dále konstatuje, že socha maršála Koněva je sice válečným pomníkem a vztahuje se na ní Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, nicméně její přemístění není v rozporu se zněním smlouvy.

 

 

„Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejich demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné. Příslušná ruská legislativa – navíc uplatňována retroaktivně – nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná,“ upozorňuje MZV ČR.

 

Ministerstvo v tiskové zprávě využilo i příležitosti k připomenutí ruské straně, že ona své závazky neplní. Česko se totiž na svém území řádně stará o  4224 válečných hrobů, památníků či pomníků, zatímco na území Ruské federace nebyly dodnes i přes několikaletá jednání na úrovních místních samospráv, obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů v Samaře a Novokujbyševsku – Lipjagy a dalších místech v Ruské federaci.  

 

V pátek požádal dopisem ministr obrany Sergej Šojgu svého českého protějška Lubomíra Metnara o předání sochy maršála Koněva, která byla minulý týden odstraněna z náměstí Interbrigády. Ta ale patří Praze 6, která se k žádosti nevyjádřila.

 

 

Socha maršála Koněva byla prostředkem horlivých debat v uplynulých měsících. Opakovaně ji totiž kdosi poléval červeno barvou a na podstavci se objevil i nápis „Ne, krvavému maršálovi! Nezapomeneme.“ Velká rozepře nastala v momentě, kdy Pražané odmítli barvu ze sochy smýt a začali jednat o jejím přemístění. Ruská strana protestovala a následovalo i několik malých demonstrací, kde proruští aktivisté strhávali plachtu ze sochy a brojili proti záměru ji přemístit jinam.

 

Jedni chtěli sochu na náměstí Interbrigády ponechat, neboť připomíná osobu jednoho z osvoboditelů Československa v roce 1945, druzí namítali, že jde zároveň o člověka, který krvavě potlačil maďarské povstání v roce 1956 a údajně se podílel i na okupaci Československa v roce 1968.

 

Nakonec se rozhodlo, že socha půjde pryč a nahradí ji nový památník osvobození metropole za druhé světové války.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Reprofoto/Tn.cz Tagy: pomník maršála Koněva
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.