Art cz Gallery je místem, o kterém bys měl vědět.
Tento článek vznikl v rámci kampaně #DIKYTOBE. REFRESHER rozdá milion korun v podobě inzerce zdarma malým podnikatelům a jiným subjektům, které to nejvíce potřebují.
Kampaň #DIKYTOBE můžeme realizovat díky předplatitelům REFRESHER+, pokud ji chceš podpořit, předplatné si můžeš zakoupit tady. Návod, jak poslat tip na podnik najdeš tady.
Galerie Art cz Gallery je unikátním místem v Praze. Jde o specializovaný obchod, v němž její majitelka Bohdana Klátilová vystavuje umění více než 60 umělců z celého světa, kteří se věnují tvorbě takzvaných art dolls. V galerii je v současnosti na 140 uměleckých panenek z různých koutů světa.
Turisty vyhledávaná atrakce, která je unikátem i v rámci Evropy (podobné galerie jsou na starém kontinentu jen dvě nebo tři), nikdy nežila z dotací ani podpor a vydělala si alespoň sama na sebe. Jenže už v lednu byl cítit silný odliv návštěvníků Prahy. „Zmizeli Japonci a Číňané, potom Italové, Francouzi a Španělé a následovali další,“ popisuje situaci Klátilová.
Řešení v podobě vypsání kurzů pro hobbysty se zdálo být účinným, neboť se rychle obsadil. Nicméně, kvůli vládním restrikcím už nebylo možné jej uskutečnit. „Zavřením obchodů se situace totálně propadla a zavřením hranic je jasné, že se ani v dohledné době nezlepší. Moje žádost majitelce domu na pozastavení nájemného nebyla vyslyšena. Nabídla, že mne nebude pokutovat za zpožděné platby,“ vypráví Klátilová.
Její galerie přitom funguje už řadu let a je odrazem nadšení pro věc. Vedoucí galerie před lety zastupovala švýcarskou firmu s šicími stroji Bernina jako správce jejich obchodní sítě. Měla úspěšné kreativní centrum, kde pořádala kurzy pro výtvarníky, švadleny v salónech a zručné hobbysty. Po čase ji uchvátil svět textilních panenek. A nebyla sama. Na její kurzy se čekalo až půl roku.
Vedení Berniny ji na základě nebývalého úspěchu doporučilo návštěvu Petrohradu, kde na mezinárodní umělecké výstavě panenek vyhrála ve své kategorii. „Něco takového jsem nikdy neviděla. Byli zde umělci z celého světa – Američané, Japonci, Němci, státy bývalého Sovětského svazu, umělecké asociace zvučných jmen, svazy umělců. Doslova jako v transu jsem chodila od expozice k expozici, od umělce k umělci. Nikdy dříve jsem nic podobného neviděla,“ popisuje svůj zážitek.
Tehdy se rozhodla, že něco takového musí dostat do Prahy. Z umělců se postupně stali její kolegové a později přátele, kteří ji nakonec přesvědčili k uspořádání první mezinárodní výstavy uměleckých panenek, loutek a Teddy Bears v Praze. Ta se postupně rozrostla do takové míry, že její poslední ročník navštívilo 120 umělců ze 40 zemí světa.
Zpět ale k prvnímu ročníku z roku 2011, který se vydařil. „Návštěvníci výstavy byli stejně v šoku tak jako v Petrohradě. V šoku a nadšení. Připadali si jako v pohádce, a to byl první krok k otevření galerie,“ popisuje Klátilová začátky galerie, která si postupem času vybudovala světové renomé a přízeň návštěvníků z celého světa.
Kvůli současným restrikcím se galerie potýká s nebývalými obtížemi. Kvůli vládním restrikcím musela zavřít a přesunout své hlavní těžiště na internet, kde si může návštěvník prohlédnout, pořídit si je a podpořit tak unikátní galerii, která nemá v rámci Česka a částečně i Evropy obdoby.
Každá panenka má za sebou příběh. Například panenka Jicky od mezinárodní hvězdy tohoto umění E. J. Taylora je vzácností, neboť Art cz Gallery je jediná galerie, která smí práce tohoto umělce prezentovat a nabízet sběratelům. Dalším příkladem je panenka „Na procházce s pejskem“ od Dashi Namdakov family, kterou se Klátilové podařilo dostat po 7 letech snažení do Prahy. Nakonec byla ale k vidění jen asi 14 dní, po nichž musela být galerie kvůli koronaviru zavřena.
Art cz Gallery můžeš podpořit nákupem na jejích stránkách nebo ji můžeš sledovat na Instagramu či Facebooku.