Milan Kundera by měl být, jak ubezpečilo české velvyslanectví v Paříži, stále naživu.
„Urgentní. Zrovna jsem obdržel z Paříže otřesnou zprávu o úmrtí Milana Kundery. Jsem beze slov,“ je lámanou angličtinou oznámeno na twitterovém účtu, který měl patřit bývalému velvyslanci v Paříži Petru Drulákovi. Zprávu převzala média, mimo jiné i polský deník Gazeta Wyborcza. Avšak profil, který se prezentuje jako oficiální, velvyslanci nepatří. Sdělení bylo hoaxem a vyvrátilo jej samo české velvyslanectví v Paříži. O situaci informoval Deník N.
Twitterový profil @PetrDrulak tak vyvolal zbytečnou paniku, kterou se snažilo hasit právě české velvyslanectví. „Dle informací rodiny tato zpráva není pravdivá, pan Kundera je stále s námi,“ uvedlo Deníku N. Než se tak stalo, účet stihl napsat zprávu na svou zeď i ve francouzštině a v češtině.
Jakmile vyšla pravda najevo, opravdový majitel účtu údajného profilu bývalého českého velvyslance, který tak profitoval na jeho jménu, odhalil svou identitu. „Tento profil je hoaxem vytvořeným italským novinářem Tommassem Debenedettim,“ stojí v posledním vyjádření. Debenedetti je známým italským hoaxerem, který tím, že vypouští do světa tzv. fake news, dokázal ovlivnit nejednu světovou událost.
Bussiness Insider například informuje o tom, jak Debenedetti založil fake účet nynějšímu ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi nebo ruskému ministru vnitra Vladimíru Kolokoltsevovi. Z účtu posledního jmenovaného vyslal do světa zprávu, že syrský prezident Bašár al-Asad zemřel. Tento výrok například ovlivnil světové ceny ropy.
Jestli však Debenedetti účet opravdu vlastní, není jisté. Jestli se jedná o pravdivou informaci, následky tohoto tweetu by měly být menší než těch předchozích. Hlavně díky tomu, že se na něj přišlo včas.