Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 18. 1. 2021 svátek má Vladislav, Vladislava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Osobnosti - Česko
2
Adam Smeták
Antonín Havlík
3. červenec 2020, 9:05
Čas čtení: 2:32

Ben Cristovao se na ulici zavřel do klece. Přidal se k dalším osobnostem, které chtějí ukončit klecový chov slepic

I zpěvák Ben Cristovao se rozhodl pobýt v kleci a podpořit důležitou změnu.

Adam Smeták
Antonín Havlík
3. červenec 2020, 9:05
Čas čtení: 2:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Je sice deštivé čtvrteční odpoledne, ale ani to nezabraňuje lidem k tomu, aby se sbíhali ke stánku Obránců zvířat na Malostranském náměstí v Praze, jen pár metrů od Poslanecké sněmovny. Už několik týdnů tady probíhá akce nazvaná Měsíc v kleci, která demonstruje nutnost zákazu klecových chovů. Jejich iniciativa symbolizuje celoživotní utrpení slepic v malých klecích. 


Do této kampaně se zapojil kromě herečky Terezy Těžké z dokumentu V síti, umělkyně Leny Brauner nebo zpěváka Tomáše Kluse také Ben Cristovao. A protože má k tématu co říct a jeho tvorba je našemu magazínu blízká, vyrazili jsme za ním a zeptali se ho na pár otázek.


K Bennymu po celou dobu, co je zavřený v kleci, přichází různí lidé a ptají se ho na nejrůznější otázky. „Co vám to provedli?“ ptá se například jedna z kolemjdoucích žen. Odpovědi se jí dostane hned: „To nejmenší, co mohli, vzhledem k tomu, co děláme těm zvířatům my. Je to simulace toho, jak slepice v klecích reálně fungují.“

 

Ben Cristovao se na ulici zavřel do klece. Přidal se k dalším osobnostem, kteří chtějí ukončit klecový chov slep
Zdroj: Tony Havlík

S Benem jsme udělali krátký rozhovor, ve kterém nám vysvětlil, co je cílem akce a proč se ji on rozhodl podpořit.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1609 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jaroslav Flegr: Situace bude hrozná v celé Evropě, ale v Česku to bude asi nejhorší (Rozhovor)Jaroslav Flegr: Situace bude hrozná v celé Evropě, ale v Česku to bude asi nejhorší (Rozhovor)
Čtyřletý hoch utekl tyranskému otci do lesa, kde léta vyrůstal s divokými psy. Úřady jej po čase vrátily domů, kde musel žebratČtyřletý hoch utekl tyranskému otci do lesa, kde léta vyrůstal s divokými psy. Úřady jej po čase vrátily domů, kde musel žebrat
Policista a vrah: Ve vězení kreslil mučení žen a popisoval jejich vraždy. Připisují mu přes 30 obětíPolicista a vrah: Ve vězení kreslil mučení žen a popisoval jejich vraždy. Připisují mu přes 30 obětí
VÍCE


Co je tohle za iniciativu a proč ses rozhodl ji podpořit?

Tahle iniciativa pochází od Obránců zvířat, je to jejich Výzva poslancům. Chceme změnu v tom, jakým způsobem se nakládá se zvířaty, konkrétně se slepicemi v klecích.

 

Chceme to posunout minimálně na ten level, aby zvířata, když už po nich člověk něco chce, měla nějaký základní komfort a základní životní podmínky, což ta klec nesplňuje. Tím, že se někdo zamkne v kleci a vyzkouší si, jak dlouho zvládá být na těchto drátěných peklech, tak dál dává vědět, jak je to špatný. 


Jaké to tu zatím bylo? Jsi tu už asi dvě hodiny.

Je to takové, jaké to má být. Je to nepohodlné, je to klaustrofobní. Ty máš sice vědomí toho, že můžeš jít ven, ale nikdo si nedokáže představit, že by tohle měl být jejich život. Nikdo, kdo tady chodí, nemá nejmenší ponětí, jaký to musí být peklo, když tady stráví celej život. Nehledě na to, že tady máš imitace dalších slepic, se kterýma tě v realitě také zavřou.

 

Člověk nepotřebuje vůbec nic z toho, co si od zvířat bere.


Vidím, že tě tu často lidi oslovují…

Na to, jaký je den, tak se lidi zastavují, ptají se. Mám z nich radost. Stránka vyzvaposlancum.cz je moc hezky udělaná, je mega jednoduché se do toho zapojit. Ti lidi, kteří mají reálnou šanci s tímto něco udělat, je potřeba na chvilku otravovat. Pak se něco začne dít. 

 

Ben Cristovao se na ulici zavřel do klece. Přidal se k dalším osobnostem, kteří chtějí ukončit klecový chov slep
Zdroj: Tony Havlík


V čem je špatný klecový chov?

Já se to snažím ukázat právě tím, že tady jsem a že si to můžu vyzkoušet. To zvíře, od kterého my něco potřebujeme, by mělo dostat základní podmínky pro život. Ideálně, aby mělo hezkou trávu: slepice miluje, když může hrabat, když má pod sebou hlínu.

 

Když je to zvíře spokojené, tak potom i to, co z něj potom jde – maso nebo vajíčka – je lepší. Jenže to se neděje. Lidi mají potřebu vydělat co nejvíc peněz a podmínky v halách jsou buď peklo nebo velké peklo. My chceme, aby tam byla nějaká podestýlka, aby to zvíře mělo pod sebou něco jiného než klec – aspoň, aby si nes**ly sami sobě na hlavu a nebyly v patrech.

 

Já jsem pátý rok vegan a můžu říct, že člověk nepotřebuje vůbec nic z toho, co si od zvířat bere. Ale i pokud si to bere, tak existují levely toho, jak moc je přitom můžeš tyranizovat. Momentálně je legislativa taková, že je můžeš ničit. Dělat jim ze života peklo, nemusí nikdy reálně vidět slunce, ani zažít cokoli příjemného. 


Z jakého důvodu ses rozhodl být veganem?

Protože mám rád zvířata a chci je respektovat. Pokud je nemusím nějakým způsobem zneužívat, tak to nedělám. Je to subjektivní věc – nikomu to necpu, a i když to člověk neudělá, tak se může ke zvířatům chovat líp. O tom je celá iniciativa. 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
3
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.