Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. května 2022 19:33
Čas čtení 1:00
Tereza Šnajdrová

V Evropě se objevují případy opičích neštovic. Podle WHO je rychlejší šíření nemoci nepravděpodobné

V Evropě se objevují případy opičích neštovic. Podle WHO je rychlejší šíření nemoci nepravděpodobné
Zdroj: Flickr/Mrs Daisy/volně k použití
NEWS ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Opičí neštovice se vyskytují především v Africe. Nyní se objevily i v Evropě. První případ nákazy vzácnou nemocí hlásí i americký stát Massachusetts.

Opičí neštovice se vyskytují zejména v Africe, nyní se dostaly i do Evropy a Spojených států. Portugalsko hlásí pět případů nákazy, Španělsko prověřuje osm možných infekcí a ve Velké Británii evidují devět nemocných. První případ byl zaznamenán také v americkém státě Massachusetts, informují CNN a BBC.

Doporučeno
Socioložka: Patriarchát, jak ho známe my, je provázán se systémem, který vedl ke změně klimatu. Přírodu jsme objektivizovali Socioložka: Patriarchát, jak ho známe my, je provázán se systémem, který vedl ke změně klimatu. Přírodu jsme objektivizovali 19. května 2022 11:30

Opičí neštovice se na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví nakažených živočichů, především hlodavců. Virus se ale může přenášet i z člověka na člověka, a to vzduchem či tělními tekutinami. Jeho inkubační doba bývá jeden až dva týdny a onemocnění pak trvá další dva až čtyři týdny.

Příznaky opičích neštovic jsou o něco mírnější než příznaky pravých neštovic. Patří mezi ně horečka, bolesti hlavy a vyrážka. 

Nákaza vzácným virem byla poprvé zaznamenána v 70. letech 20. století v Demokratické republice Kongo. Od té doby se opičí neštovice sem tam objevily i v jiných afrických zemích a nyní se dostaly také do Evropy a Spojených států. 

Ve středu nákazu virem potvrdilo Portugalsko, které eviduje pět potvrzených případů. Několik podezření na infekci je i ve Španělsku, a Velká Británie hlásí dokonce devět nemocných. První případ nákazy opičími neštovicemi je nyní hlášen také ze Spojených států, konkrétně z Massachusetts. Tam v nemocnici skončil muž, který přicestoval z Kanady.

Odborníci z UKHSA uvádí, že kvůli opičím neštovicím není třeba panikařit. Podle nich je nepravděpodobné, že by se nemoc začala rychleji šířit, k čemuž se přiklání i WHO. To navíc dodává, že lehčí případy nákazy vzácným virem zůstávají neodhaleny a příznaky se mohou objevit především u jedinců se slabou imunitou. 

Domů
Sdílet
Diskuse