Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
22. června 2022 13:28
Čas čtení 1:02
Tereza Šnajdrová

Podnikatel z Českých Budějovic dostal pokutu za diskriminaci mužů. Do své hospody hledal servírku

Podnikatel z Českých Budějovic dostal pokutu za diskriminaci mužů. Do své hospody hledal servírku
Zdroj: Unsplash/Louis Hansel/volně k použití
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Podnikatel Jan Dobiáš z Českých Budějovic dostal od inspektorátu práce dvacetitisícovou pokutu za diskriminaci mužů. Do své hospody totiž hledal servírku. Podobné diskriminace se dopouští i další zaměstnavatelé, včetně policie Přerov.

Podnikatel Jan Dobiáš z Českých Budějovic dostal od Státního úřadu inspekce práce pokutu 20 tisíc korun. Na dveře své provozovny Zlatá Hvězda totiž vylepil inzerát, že hledá „účtující servírku“, a dopustil se tak diskriminace mužů. Proti rozhodnutí inspektorátu se odvolal, informuje Právo.

Obdobného přečinu se dopouští více zaměstnavatelů. Například Městská policie Přerov zveřejnila na svém webu inzerát, podle kterého hledá strážníky a psovoda, čímž naopak diskriminuje ženy. Před takovým chováním a především konáním bychom neměli zavírat oči.

Doporučeno
Sexualizované násilí na Univerzitě Karlově je vážný problém. Studentská iniciativa Nahlas hledá řešení (Rozhovor) Sexualizované násilí na Univerzitě Karlově je vážný problém. Studentská iniciativa Nahlas hledá řešení (Rozhovor) 22. června 2022 7:00

Podnik Zlatá Hvězda navštívily v půlce dubna dvě pracovnice inspektorátu práce. Tehdy si všimly inzerátu na dveřích provozovny, který nabízel práci pouze ženám. „Přijmeme účtující servírku,“ stálo na něm. Nabídku práce shledaly diskriminační vůči mužům a majiteli podniku byla udělena pokuta ve výši 20 tisíc korun.

Jan Dobiáš se proti udělené pokutě odvolal. „S právničkou jsme podali proti rozhodnutí úředníků, v tomto případě úřednic, odvolání. Stále doufám, že může zvítězit zdravý rozum,“ komentoval podnikatel. 

Podle Státního úřadu inspekce práce se majitel podniku dopustil zvlášť závažného přestupku a mohl dostat pokutu až do výše jednoho milionu korun. „Povinnost, kterou obviněný porušil, je stanovena v § 12 odst. 1 písm. a) zákona č. 435/2004 Sb., zákon o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého platí, že je zakázáno činit nabídky zaměstnání, které mají diskriminační charakter,“ dodal mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Diskriminace nemá nejen ve světě práce co dělat. Smutné je, že podnik pana Dobiáše není jediným, který se jí dopustil. REFRESHER našel inzerát Městské policie Přerov, která do svého týmu hledá strážníky a psovody. O strážnicích či psovodkyních není v inzerátu ani zmínka.

inzerát
Zdroj: Městská policie Přerov
Doporučeno
Jaké zastoupení mají ve vedení českých veřejných firem ženy? Podle Genderové mapy pětkrát menší než muži Jaké zastoupení mají ve vedení českých veřejných firem ženy? Podle Genderové mapy pětkrát menší než muži 29. dubna 2022 22:24
Domů
Sdílet
Diskuse