Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. dubna 2022 22:24
Čas čtení 1:08
Vojtěch Vanda

Jaké zastoupení mají ve vedení českých veřejných firem ženy? Podle Genderové mapy pětkrát menší než muži

Jaké zastoupení mají ve vedení českých veřejných firem ženy? Podle Genderové mapy pětkrát menší než muži
Zdroj: Pxfuel / volně k užití
NEWS GENDEROVÁ ROVNOST
Uložit Uložené

Česká republika se v mezinárodním porovnání genderové rovnosti za poslední roky neustále propadá, tvrdí Otevřená společnost. Dle její analýzy mají ženy velmi nízké zastoupení žen v rozhodovacích funkcích nejen v politice, ale i v byznysu.

Ženy mají více než pětkrát menší zastoupení ve vedení českých veřejných firem než muži, zjistila ve své analýze veřejných firem Otevřená společnost ve spolupráci s Byznysem pro společnost a Národohospodářským ústavem AV ČR. Společnost vytvořila i vizualizaci, tzv. Genderovou mapu, z níž vyplynulo, že v 532 firmách je 2805 mužů zastoupeno v jejich vedení a 551 mužů jsou předsedy. Žen je ve vedení pouze 540, předsedkyněmi je poté jen 63 z nich.

Doporučeno
Ženy v EU vydělávají za stejnou práci v průměru o 13 % méně než muži. Evropský parlament odhlasoval návrh, který to má změnit Ženy v EU vydělávají za stejnou práci v průměru o 13 % méně než muži. Evropský parlament odhlasoval návrh, který to má změnit 6. dubna 2022 19:16

Nerovnost je v mapě vyčíslena tzv. gender indexem od 0 do 1. Hodnota 1 by znamenala, že všechny pozice v dozorčí radě a představenstvu firmy zastupují ženy. Česká republika získala index 0.16.

GENDEROVÁ MAPA

Mapa genderové nerovnosti ve vedení veřejných firem v České republice jen dokazuje jasnou dominanci mužů ve vedoucích pozicích. „Česká republika se v mezinárodním porovnání genderové rovnosti za poslední roky neustále propadá. V roce 2014 jsme obsadili v Global Gender Gap reportu Světového ekonomického fóra až 96. místo,“ upozorňuje Otevřená společnost v popisu projektu. 

Co se týče přístupu ke kvalitnímu vzdělání, zde se Česko umístilo v absolutní špičce, jenže velmi nízké zastoupení žen v rozhodovacích funkcích v politice i byznysu stáhlo hodnocení republiky mezi rozvojové země. „Prvním krokem ke zlepšení stavu je znalost situace, tedy znalost konkrétních počtů zastoupení žen a mužů ve vedení různých typů firem,“ popsala společnost motiv své práce.

Proto vytvořila vizualizaci, v níž jsou data jasně čitelná. Z výsledků je patrné, že míst, kde by v České republice převládaly ženy ve vedení firem, je opravdu minimum. „Převaha“ žen se dá rozlišit až z okresů, v nichž celkové vyšší zastoupení žen ve vedení firem má jen Praha-východ. Co se týká měst, těch je celkově 5 – Vrchlabí, Nový Bydžov, Brandýs nad Labem -Stará Boleslav, Horažďovice a Frýdlant nad Ostravicí.

Domů
Sdílet
Diskuse