Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Tech - Hry

Těchto 10 legendárních her vyšlo před více než 20 lety. Zavzpomínej s námi na Mafii, Tonyho Hawka či Medal of Honor

Legendární hry zestárly rychleji, než si toho člověk stihl všimnout.

Adrián Lukáč
20. 11. 2022 11:00 Čas čtení: 5:36
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Těchto 10 legendárních her vyšlo před více než 20 lety. Zavzpomínej s námi na Mafii, Tonyho Hawka či Medal of Honor
Zdroj: Illusion Softworks/propagační materiál
Tech - Hry
0
Adrián Lukáč
20. 11. 2022 11:00
Čas čtení: 5:36

Těchto 10 legendárních her vyšlo před více než 20 lety. Zavzpomínej s námi na Mafii, Tonyho Hawka či Medal of Honor

Legendární hry zestárly rychleji, než si toho člověk stihl všimnout.

Adrián Lukáč
20. listopad 2022, 11:00
Čas čtení: 5:36
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Těchto 10 legendárních her vyšlo před více než 20 lety. Zavzpomínej s námi na Mafii, Tonyho Hawka či Medal of Honor
Zdroj: Illusion Softworks/propagační materiál
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Herní průmysl se za poslední roky posunul tak výrazně, že hry ze začátku 21. století vypadají pro dnešní mládež jako z muzea, ale pro děti osmdesátých a devadesátých let je právě přelom tisíciletí obdobím, kdy se hry měnily nejvýrazněji. Každým rokem dosahovaly značného progresu jak po grafické stránce, tak po stránce možností, které nabízely.

V tomto období vzniklo několik her, které odstartovaly nebo zpopularizovaly skvělou sérii a jsou dodnes legendami, jež znají všichni a s nostalgickým úsměvem na ně vzpomínají. V dnešním článku jsme pro tebe připravili žebříček top 10 her, které letos slaví už dvacet let od svého vydání v roce 2002. Pojďme na to.

10. NHL 2K3

Zdroj: SEGA

 

Začneme možná trochu překvapivě hrou ze série, která už dávno skončila, ale svého času byla velkým konkurentem pro sérii od EA. Přestože na stránce metacritic najdeme i lépe hodnocené sportovní hry z roku 2002, jedná se primárně o hry pro americký trh, které u nás před dvaceti lety nebyly tak populární. Například Madden NFL 2003, NFL 2K3 nebo Tiger Woods PGA Tour 2003.

     

Ve zlaté éře našeho hokeje byly u nás hry NHL velmi oblíbené a i přes větší popularitu NHL 2003 od EA jsme do žebříčku zvolili NHL 2K3 od společnosti Sega Sports. Ročník 2K3 byl prvním ročníkem vydaným na Playstation 2 a Xbox a zároveň první vážnou konkurencí pro EA.

 

NHL 2K3 byla začátkem úžasné série, která v mnoha aspektech převyšovala sérii od EA a každým rokem rostla na popularitě až do roku 2009, kdy vyšel poslední díl NHL 2K10 na konzole Playstation 3 a Xbox 360. NHL 2K11 vyšla už jen na Nintendo Wii a iOS. O čtyři roky později vyšla ještě NHL 2K na iOS a Android, kterou série skončila.

9. Battlefield 1942

Zdroj: EA Games

 

Battlefield 1942 je první hrou z úspěšné válečné série Battlefield vyvíjenou studiem DICE a vydávanou EA Games. Hra nás přenesla do období druhé světové války na bojiště po celém světě. Kromě západní a východní fronty bojuje hráč také v Itálii, severní Africe a Tichomoří.

     

Hra vyniká zejména svojí různorodostí. Díky ní jsme si před dvaceti lety kromě střílení z různých zbraní z druhé světové války vyzkoušeli i boj ve stíhacích letadlech, bombardérech, tancích, válečných lodích a ponorkách. Battlefield 1942 získal ocenění hra roku na 6. ročníku Interactive Achievement Awards.

8. Need for Speed: Hot Pursuit 2

Zdroj: EA Games

 

Need for Speed: Hot Pursuit 2 je v pořadí šestým dílem jedné z nejpopulárnějších závodních herních sérií. Přestože od připraveného NFS Unbound už asi nikdo nečeká návrat ztracené slávy, svého času byl každý díl Need for Speed ​​hitem. Jinak tomu nebylo ani v případě dílu Hot Pursuit 2.

     

V díle Hot Pursuit 2 má hráč možnost hrát nejen za pouličního závodníka v různých typech závodů, ale také za policistu za volantem, jehož úkolem je chytat pouliční závodníky s možností využití různých pomůcek (pásy s hroty, policejní barikáda, posily nebo helikoptéra). Hra byla oceněna jako konzolová závodní hra roku na 6. ročníku Interactive Achievement Awards.

7. Age of Mythology

Zdroj: Microsoft Game Studios

 

Další nezapomenutelnou sérií herního světa je Age of Empires, která vznikla již v roce 1997. Po úspěchu prvních dvou dílů vyšel v roce 2002 spin-off pojmenovaný Age of Mythology. Hra je založena na konceptu Age of Empires s přidáním mytologie.

     

Kampaň je zaměřena na hrdinu Arkanta z Atlantidy, který se pokouší najít ukradený Poseidonův trojzubec a zjistit, proč je jeho lid u Poseidona v nemilosti. Klasická hra „random map“ se nese ve stylu Age of Empires s přidáním bohů. Na výběr máme ze tří různých kultur – Egypťanů, Řeků a Seveřanů, přičemž každá kultura má tři bohy, ze kterých si hráč na začátku vybere jednoho.

     

Přestože šlo jen o spin-off k hlavní sérii, Age of Mythology se těšilo velké popularitě, o čemž svědčí i fakt, že v USA se stal 10. nejprodávanější PC hrou mezi lednem 2000 a srpnem 2006.

6. Virtua Fighter 4

Zdroj: SEGA

 

Ze začátku 21. století si hráči pamatují zejména tři bojové herní série – Tekken, Mortal Kombat a Virtua Fighter. Celkově nejpopulárnější z nich byla pravděpodobně Tekken, která si však velkou část publika získala až s příchodem konzole PlayStation Portable (PSP) a generace konzolí Playstation 3 a Xbox 360. Proto do žebříčku nejlepších her z roku 2002 z této trojice sérií volíme hru Virtua Fighter.

 

Šlo o klasickou japonskou bojovou hru jeden na jednoho od společnosti Sega. Největší popularitu měla v Japonsku, kde byla obrovským hitem zejména jako arkáda v typických japonských hernách. Kromě arkádových heren vyšla jen na PlayStation 2, přičemž tato verze si na hodnocení serveru metacritic.com drží úctyhodné skóre 94 bodů ze 100.

5. Medal of Honor: Allied Assault

Zdroj: EA Games

 

Přestože v roce 2002 ještě neexistovala série Call of Duty (první díl vyšel v roce 2003), o špičkové válečné hry ani tehdy nebyla nouze. Kromě již zmiňovaného Battlefieldu 1942 vyšlo v tomto roce další skvělé dílo z období druhé světové války. Řeč je o nezapomenutelném Medal of Honor: Allied Assault.

     

V pořadí třetím dílem série nás provede poručík Mike Powell, za kterého bojujeme nejprve na severoafrické frontě, později v Norsku a nakonec na západní frontě při průniku spojeneckých vojsk do Evropy. Kultovní se stala zejména mise Operation Overlord, ve které se ocitáme v den D přímo na známé pláži Omaha Beach.

 

Mise hry jsou často přirovnávány k filmu Zachraňte vojína Ryana z roku 1998. Některé mise se vyznačují scenérií podobnou k tomuto filmu, a zmiňovaná Operation Overlord je dokonce téměř přesnou kopií sekvence filmu, kdy se spojenecká vojska vylodila na Omaha Beach.

4. Warcraft III: Reign of Chaos

Zdroj: Blizzard Entertainment

 

Ve světě Warcraftu už zůstali jen ti nejvěrnější, ale před dvaceti lety jsme ho znali a alespoň jednou ho vyzkoušeli snad všichni. Warcraft III: Reign of Chaos z roku 2002 je druhým pokračováním Warcraft: Orcs & Humans, který vznikl již v roce 1994. Třetí díl série nabízel hráči na výběr čtyři hratelné rasy. K lidem a orkům, kteří byli známí již z předešlých dílů, přibyli noční elfové a nemrtví.

      

První tři díly byly strategiemi v reálném čase, které si rychle získaly popularitu. Zejména trojka se velice rychle stala celosvětově známou. Za první měsíc po vydání se prodalo milion kusů, díky čemuž překonala rekord Diabla II a stala se nejrychleji prodávající PC hrou na světě v té době.

3. Tony Hawk's Pro Skater 4

Zdroj: Activision

 

Před dvaceti lety byla hitem celá série Tony Hawk's Pro Skater a musel ji mít každý, kdo vlastnil PlayStation 2. Přestože skateboarding nebyl v Evropě tak populárním sportem, díky této hře jsme všichni znali jména jako Tony Hawk, Bob Burnquist, Kareem Campbell nebo Elissa Steamer.

     

Skejtování a předbíhání se v co nejlepších tricích v lokalitách San Francisca, Alcatrazu, Londýna, zoo, college a dalších jsme zkrátka milovali. Tony Hawk's Pro Skater 4 získal řadu ocenění, mezi nimi i ocenění nejlepší hra na Xbox a druhá nejlepší hra na Playstation 2 za říjen 2002. Bohužel, další pokračování série si nedokázaly udržet stejný úspěch a postupně klesala jejich popularita.

2. Mafia

Zdroj: 2K Games

 

První dvě příčky nemohly obsadit jiné hry než Mafia a Grand Theft Auto: Vice City, sporné bylo jen jejich pořadí. Přestože jsou v žebříčku i hry, které získaly v různých recenzích mírně lepší hodnocení, jde jen o minimální rozdíly a Mafia je zkrátka klasikou a srdcovkou každého slovenského a českého hráče.

     

Příběh Tommyho Angela se odehrával ve 30. letech 20. století ve městě Lost Heaven. Vzestup a pád hlavního hrdiny jsou mistrovským dílem herního světa a příběh je mnohými dodnes považován za nejlepší část třídílné série.

 

Pokud jsi ho náhodou nehrál, tak to určitě naprav, ať už v originálním vydání, nebo prostřednictvím remaku Mafia: Definitive Edition. A pokud jsi ho hrál, otestuj se v našem kvízu, jak dobře si příběh pamatuješ.

1. Grand Theft Auto: Vice City

Zdroj: Rockstar Games

 

První příčka nikoho nepřekvapí. Sice je pro nás Mafia srdeční záležitostí a její příběh si pamatujeme celý až dodnes, je ale třeba objektivně uznat, že Grand Theft Auto: Vice City je nejlepší hrou roku 2002.

 

GTA III z roku 2001, které bylo první 3D hrou série Grand Theft Auto, položilo vynikající základy pro další díly. A právě následující díl Vice City se spolu se San Andreas staly legendami herního průmyslu, na které později navázalo GTA IV a GTA V (a snad v nejbližších letech i GTA VI).
    
Možnosti otevřeného herního světa, které nabízelo Grand Theft Auto: Vice City, gangsterský příběh Tommyho Vercettiho a neonová atmosféra fiktivního Miami neměly před dvaceti lety v herním průmyslu konkurenci. Plnění misí (zejména té s helikoptérou), vožení se po městě, skákání nebo jiné činnosti ve městě Vice City nás bavily desítky až stovky hodin a my jsme to milovali.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: 2K Games
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu tech
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
před 2 hodinami
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.