Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. listopadu 2015 19:21
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Měl miliony, teď je v dluzích. Muž obětoval veškeré peníze na záchranu tisíců psů z čínských jatek

ZAJÍMAVOSTI ČÍNA
Uložit Uložené

Milionář se rozhodl zasvětit svůj život záchraně psů z krutých čínských jatek. Postavil tak útulek, díky kterému před řezníky uniklo přes 2 000 psů, sám se ale přitom dostal na mizinu.

Unikátní příběh bývalého milionáře z Číny je příběhem hodným následování. 29letý Wang Yan v minulosti získal slušné jmění podnikáním v oblasti ocelářského průmyslu a mohl tak mít téměř vše, na co jen pomyslel. Nicméně se však prakticky ze dne na den rozhodl svůj život a veškeré své peníze věnovat na záchranu psů z místních jatek a rukou řezníků, kteří maso zatoulaných mazlíčků prodávají zákazníkům na tržištích.

Náhlý zvrat v životě Wang Yana nastal zhruba před třemi lety, kdy se mu v té době (ještě stále coby prosperujícímu podnikateli) ztratil jeho vlastní pes. „Hledal jsem všude, ale nebylo to k ničemu,“ vzpomínal majitel v rozhovoru pro Sina News. „Nakonec mě někdo pustil na jatka, abych své štěstí vyzkoušel právě tam.“ To ale ještě netušil, že mu tato návštěva navždy změní život. 

Na jatkách zoufale hledal celých sedm dní, ale marně. Místo toho se mu před očima naskytly krvavé scény zabíjení bezbranných zvířat, které se mu jednou provždy zaryly do paměti. S vědomím, že podobný osud nejspíš potkal i jeho mazlíčka a z lítosti, kterou cítil k ostatním vězněným psům, se rozhodl vybudovat útulek, který by jim dal šanci na lepší život. Ve městě Čchang-čchun tak v roce 2012 odkoupil opuštěnou továrnu a začal na svém snu okamžitě pracovat.  

Měl miliony, teď je v dluzích. Muž obětoval veškeré peníze na záchranu tisíců psů z čínských jatek

Do dnešního dnes se mu podařilo zachránit více než dva tisíce psů nejrůznějších plemen, nicméně se přitom sám dostal do nesnadné finančním situace a podle zdrojů mu hrozí další nárůst dluhů. Náklady spojené jen s budováním útulku, krmivem pro všechny psy nebo veterinářskou péčí se stihly během let vyšplhat řádově do milionů, přičemž Wang Yan vše hradí sám a nepřijímá žádnou finanční pomoc, dokonce ani od zájemců o adopci některého ze zachráněných psů. „Peněžní dary nepřijímám. Doufám jen, že se najde pár hodných lidí s dobrým srdcem, kteří budou schopni vypomoct přispěním několika málo zásobami,“ řekl Wang reportérům. V současné době se v jeho útulku nachází přibližně dvě stovky psů, v jeden moment jich ale pojímal dokonce přes tisíc. 

Měl miliony, teď je v dluzích. Muž obětoval veškeré peníze na záchranu tisíců psů z čínských jatek

Je známo, že zatoulaní psi představují problém zejména v menších městech Číny a není tak překvapením, že právě zde bohužel končí pod sekáčkem řezníků nejčastěji. Podle odhadů je jen v chudé autonomní oblasti Kuang-si během festivalu ve městě Yulin každoročně usmrceno asi deset tisíc psů (včetně kradených) a jejich maso je v rámci oslav prodáváno na konzumaci.

Domů
Sdílet
Diskuse