Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. listopadu 2015 16:15
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

14letý žák zdolal světový rekord ve složení Rubikovy kostky. Zvládl to za 4,904 sekundy

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Mladý Američan se stal vůbec prvním člověkem, který dokázal složit Rubikovu kostku pod pět sekund, a přitom je mu teprve čtrnáct let.

Před několika měsíci jsme vám přinesli článek o překonání rekordu ve skládání Rubikovy kostky, kdy si středoškolský student Collin Burns s mechanickým hlavolamem poradil za úchvatných 5,25 sekundy. Nejspíš se dalo očekávat, že se časem opět najde někdo, kdo bude ještě o trošku rychlejší a přesně to se taky stalo během sobotní soutěže v americkém městě Clarksville. Zde se novým rekordmanem stal teprve 14letý Lucas Etter, kterému se kostku o rozměrech 3x3x3 podařilo složit za neuvěřitelných 4,904 sekundy a v úterý ráno byl mladíkovi rekord oficiálně uznán i na stránkách organizace World Cube Association. Po svém úspěchu se student svěřil rádiové stanici BBC Radio 5Live, že pokoření pětivteřinové bariéry mu zabralo pět let usilovného tréninku. 

Zajímavostí na celém případu je pak i skutečnost, že téhož dne na stejném místě jako první zdolal předchozí rekord soutěžící Keaton Ellis s časem 5,09 sekundy, kterého ovšem později se svým fenomenálním výkonem překonal právě Lucas Etter a jak s odvoláním na pravidla uvádí server FiveThirtyFive, Ellisův čas tak není evidován jako světový rekord.

Domů
Sdílet
Diskuse