Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. června 2017 14:58
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Velký úspěch pro Českou republiku. Sedmnáctiletá studentka z Karlových Varů dostala v USA několik ocenění za výzkum nádorů

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Mladá česká studentka dosáhla nevídaného úspěchu.

Karina Movsesjan je teprve sedmnáctiletá studentka Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Ta se po mnoha úspěších v různých celostátních soutěžích přihlásila na 68. ročník mezinárodní soutěže Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) konající se v americkém Los Angeles. Jde o vědeckou soutěž pro studenty z celého světa. Karin se sem přihlásila s její odbornou studií „Mutace v DNA – opravném proteinu RAD51 a jeho úloha při genomové nestabilitě a vzniku nádorů“ a dosáhla nevídaného úspěchu.

Za mimořádně kvalitní práci ji porota ohodnotila dvěma významnými prvenstvími (First Award a Best of Category Award), za které dostala finanční odměnu v celkové hodnotě 8 tisíc dolarů. Mimo to také obdržela poukaz na zájezd na předávání Nobelových cen ve Stockholmu.

Velký úspěch pro Českou republiku. Sedmnáctiletá studentka z Karlových Varů dostala v USA několik ocenění za výzkum nádorů
Zdroj: Wikimedia Commons

Mladičké studentce zabraly práce na výzkumu dlouhé čtyři měsíce. Dala si v něm za cíl odhalit mechanismus nádorových buněk a terapeutické strategie, které by se měly dále používat při léčbě podobných nádorů. Snaží se tak docílit prodloužení délky života a jeho celkového zkvalitnění. Až odmaturuje, zvažovala Karina dále studovat na nějakých prestižních zahraničních univerzitách, nejvíce se jí prý zamlouvaly ty ve Spojených státech. Nakonec se však rozhodla, že kvůli vedoucímu laboratoře a projektům, kterým se tu má možnost věnovat, zůstane nadále studovat v České republice na Masarykově univerzitě.

Držíme jí palce k dalšímu úžasnému výzkumu!

Domů
Sdílet
Diskuse