Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. května 2018 v 17:01
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Australan za život daroval 1173krát krev. Pomoci měl více než 2,4 milionu dětí

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Díky vzácným protilátkám ve své krvi si vysloužil přezdívku „Muž se zlatou paží“.

Australan James Harrison musel ve svých 14 letech podstoupit náročnou operaci, během níž doktoři použili spoustu krve od několika dárců. Mladík si už tehdy uvědomoval, že za záchranu svého života vděčí ochotným dobrovolníkům.

Pocit dluhu vůči společnosti v něm přetrval a ve svých 21 letech se poprvé rozhodl krev darovat sám. A nepřestal až do minulého týdne. Každých pár týdnů chodil darovat krev, respektive krevní plazmu, díky čemuž mu doktoři začali přezdívat „muž se zlatou rukou“.

Za tímto označením však nestála jen jeho obrovská ochota, ale i fakt, že jeho krev obsahuje vzácnou protilátku potřebnou k vývoji léků.

Jeho krev bohatá na Anti-D imunoglobulin pomohla zachránit více než dva miliony dětí před případnými smrtelnými chorobami. Od svého mládí byl darovat již 1173krát.

Minulý pátek však na radnici v Sydney vyrazil již 81letý James Harrison darovat naposledy. Lékaři jej totiž vyzvali, aby s dárcovstvím v zájmu vlastního zdraví přestal.

Jeho odchod do dárcovského důchodu byl mediálně propíranou události. James Harrison byl totiž důležitou postavou i pro Červený kříž.

Podle odhadů totiž 17 procent těhotných Australanek potřebuje injekce Anti-D, aby jejich děti byly zdravé. Harrisonova krev měla pomoci více než 2,4 milionu dětí.

Domů
Sdílet
Diskuse