Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. září 2018 9:50
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Revoluční krok: Sex mezi homosexuály už v Indii není zločin

ZAJÍMAVOSTI INDIE SEX
Uložit Uložené

Indie učinila krok, který ji přibližuje k moderním zemím světa.

Další země, která dává průchod lásce. Indický nejvyšší soud rozhodl o tom, že pohlavní styk mezi homosexuály již není v zemi zakázaný. Prastarý koloniální zákon (označovaný jako článek 377), který považoval sex mezi osobami stejného pohlaví za „nepřirozený trestný čin“, byl zrušen.

Toto rozhodnutí zvrátilo rozsudek z roku 2013, Indie se totiž po dlouhá léta zdráhala uzákonění zrušit. „Kriminalizování pohlavního styku je iracionální, despotické a zjevně neústavní,“ řekl vrchní soudce Dipak Misra při čtení svého rozsudku. 

Revoluční krok: Sex mezi homosexuály už v Indii není zločin
Zdroj: Kuni Takahashi/Getty Images

Zastánci lidských práv a indičtí gayové a lesbičky čekali před budovou soudu a následně toto rozhodnutí uvítali hřmotnými ovacemi. Dosud totiž v Indii platil zákon, kde za homosexuální styk hrozilo i deset let odnětí svobody. Policie toho podle nich zneužívala k obtěžování členů LGBT komunit.

„Děkujeme všem, kteří bojovali proti tomuto předsudku. Dnešek je dobrým dnem pro lidská práva,“ okomentovalo rozhodnutí vedení organizace Human Rights Watch. Diskriminace na základě sexuální orientace tak v této zemi již nebude schvalována.  

Domů
Sdílet
Diskuse