Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. září 2018 17:06
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Nejstarší zvíře na světě se jmenuje Dickinsonia. Měřilo 1,4 metru a žilo před 558 miliony lety

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Vědci objevili nejstarší zvíře. Je starší více než půl miliardy let a skrývá tajemství.

Vědci z Australské národní univerzity oslavují nebývalý úspěch. Povedlo se jim pomocí pouhých několika molekul tuku, ukrytých v jedné z mimořádně starých fosílií, objevit nejstarší zvíře na světě.

Podivné stvoření nazvané Dickinsonia žilo na naší planetě před 558 miliony lety, tedy asi 20 milionů let před tzv. kambrickou explozí. Během tohoto procesu začal v prvohorách narůstat počet různých živočišných kmenů. 

Přesně tyto organismy stály u zrodu života na zeměkouli. Jaký byl skutečný princip tohoto zrození, je stále záhadou. Je to ale mnohem dříve, než se vědci kdykoli předtím domnívali.

Oválný tvar těla Dickinsona, pokrytý žebrovanými segmenty, dosahoval zhruba 140 centimetrů.

„Molekuly fosilního tuku, které jsme našli, dokazují, že zvířata byla veliká a velmi bohatě rozšířená před 558 miliony let – tedy před miliony let dříve, než jsme se domnívali,“ uvedl profesor Jochen Brocks z Australské národní univerzity.

K nálezu prastaré fosílie došlo jen kousek od Bílého moře na severozápadě Ruska. Nález dokazuje to, o čem se už dlouhých 75 let přou vědci z celého světa. „Dickinsonia je opravdu nejstarší zvířecí zkamenělinou, je to svatý grál paleontologie,“ říká vědec.

Nejstarší zvíře na světě se jmenuje Dickinsonia. Měřilo 1,4 metru a žilo před 558 miliony lety
Zdroj: Matteo De Stefano/MUSE
Domů
Sdílet
Diskuse