Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. října 2018 19:15
Čas čtení 0:00
Roman Kulich

Pirátství opět na vzestupu: Netflix a jeho konkurenti přivádí svým exkluzivním obsahem lidi k torrentům

TECH
Uložit Uložené

Na trhu streamovacích služeb je již tolik obsahu, až je pro lidi lehčí a výhodnější ho nelegálně stahovat z internetu.

Služby jako Netflix, HBO Go či Amazon Prime dnes již nikoho nepřekvapí. Jedním z hlavních důvodů, proč tyto služby vznikly, bylo potlačení pirátství a nabídnutí kvalitního obsahu za téměř symbolickou cenu. Minimálně oproti tomu, co bychom za to museli dát například v kině nebo samotných distribucích.

Příliš mnoho obsahu

Bohužel i takový dobrý úmysl má svoje negativní dopady, které se nyní projevují. Stejně jako každý trh, i tento se postupně začíná dostávat do bodu přesycení. Každá ze služeb se snaží předhánět a přebírat si navzájem uživatele pomocí stále exkluzivnějšího obsahu.

Bohužel pro uživatele je to velice složité v rozhodování. Jako příklad si můžete uvést hned několik děl. HBO se může pyšnit seriálem Game of Thrones, Netflix zase House of Cards, Amazon má třeba Jacka Ryana.

Pirátství opět na vzestupu: Netflix a jeho konkurenti přivádí svým exkluzivním obsahem lidi k torrentům
Zdroj: Sandvine.com

Streamovací giganti vytváří tolik obsahu, že se mohou měřit s hollywoodskými studii a produkčními společnostmi, což má za následek nárůst nedávno ještě upadajícího pirátství. S touto překvapující a zároveň znepokojující informací přišla společnost Sandvine ve svojí zprávě The Global Internet Phenomena Report.

Na konci roku 2011 přenos dat skrze BitTorrent představoval 52 procent veškerého přenosu dat na internetu v USA. Díky již zmíněným streamovacím službám se toto procento podařilo rapidně srazit na 26 procent.

Ze zprávy společnosti Sandvine však plyne, že od roku 2015 se tento problém zase začal víc a víc projevovat.

Co je důvodem? V průběhu roku 2015 začaly služby jako Netflix expandovat. Ten byl totiž začátkem roku 2016 již dostupný ve více jak 160 zemích světa a v té době aktivně produkoval svoje originální seriály a filmy.

Pro člověka je bohužel stále lehčí a také logicky levnější, když si zaplatí pouze jednu či dvě služby a zbytek obsahu si jednoduše stáhne z internetu nelegální cestou.

A předpoklady s klesáním tohoto čísla nepočítají, ba naopak. Příkladem jsou televizní studia, která si všímají poklesu zájmu o klasické vysílání a snaží se tak vytvářet vlastní exkluzivní obsah a tím přilákat nové a udržet stávající zákazníky.

Nejen v zahraničí

Chodit kvůli tomu nemusíte opravdu daleko, příkladem je služba Voyo od TV Nova. Nabízí klasické hollywoodské filmy, ale také originální obsah produkovaný právě samotnou televizí.

Filmové společnosti se celá léta snaží o snížení poměru pirátství na internetu, ale celá snaha jim přerostla přes hlavu až do takové míry, že se opět vrací do stejného stavu jako před pár lety.

Domů
Sdílet
Diskuse