Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 10. 7. 2020 svátek má Libuše, Amálie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
15
Matúš Majer
26. únor 2019, 12:48
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Když si dáš LSD: Jaké účinky a smrtelná rizika přináší halucinogenní droga, která tě odpálí do jiné dimenze?

LSD dokáže ukázat nový životní směr, ale také člověka totálně zničit.

Matúš Majer
26. únor 2019, 12:48
Když si dáš LSD: Jaké účinky a smrtelná rizika přináší halucinogenní droga, která tě odpálí do jiné dimenze?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Drogy škodí fyzickému i psychickému zdraví a měl by ses jim vyhýbat.

 

Není náročné dostat se k jakýmkoli běžným drogám a LSD rozhodně není výjimkou. Za přibližně 250 korun můžeš koupit papírek s kapkami speciální tekutiny, která následujících 8 až 12 hodin promění na dobrodružství nepopsatelných rozměrů, ale tvou psychiku může rozbít na kousky.

 

V tomto článku se dozvíš:
 • Co se s člověkem děje po požití LSD
 • Jaké šílené iluze a vizuály člověk uvidí při jaké dávce
 • Zda po požití LSD hrozí smrt či schizofrenie a jaká další rizika zde jsou
 • Jak LSD ovlivňuje mozek a proč mohou být následky vzácně i trvalé
 • Proč vznikají špatné tripy a jak proti nim bojovat
 • Jak jsou na tom s LSD Češi

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

LSD, elko, acid, známka, trip či kyselina jsou označení pro silnou psychoaktivní látku, nejčastěji vyskytující se jako tekutina nakapaná na papírky, přičemž každý obsahuje určité množství dávky. Motivy na barevných papírcích mohou, ale nemusí označovat výrobce, podobně jako press (rýhy, obrazce) na tabletách extáze. LSD je v Česku ilegální podle zákona 167/1998 Sb. Zákon o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů.

 

Když si dáš LSD: Jaké účinky a smrtelná rizika přináší halucinogenní droga, která tě odpálí do jiné dimenze?

 

„Je těžké popsat účinky LSD, jelikož každý prožívá něco jiného. Často nám chybí slova, neboť takové pocity běžně neprožíváme,“ popisuje účinky drogy psychiatr a psychoterapeut MUDr. Martin Šurkala ze Slovenské psychedelické společnosti.

 

Pokud se bude člověk na běžné dávce LSD dívat na trávník, uvidí, že stále je to tráva, ale barvy jsou jasnější a jednotlivé lístky trávy jako by tvořily geometrické obrazce, v nichž možná uvidí jiné objekty nebo obličeje.

 

Vizuální efekty jsou však jen jedním aspektem psychedelického zážitku. Psychedelické látky způsobují změny interpretace reality téměř na každé úrovni psychického přežití: Mění se vnímání, myšlení i nálada.“ LSD se dokonce svého času používalo i jako psychiatrický lék. Ilegalizované a zneužívané začalo být až v 70. letech.

 

LSD však skrývá jedno obrovské riziko, které sdílí s ostatními ilegálními drogami. Na pohled nemáš šanci zjistit, zda papírek opravdu obsahuje LSD nebo ne.

 

Případy padělání drog jsou velmi časté a za účelem zisku může být částečnou nebo úplnou náhradou nebezpečná látka. Jednou z nich může být například halucinogenní sloučenina 25I-NBOMe, která má na svědomí životy lidí.

 

Ani po požití nemá člověk šanci vědět, co přesně to do sebe dal a v konečném důsledku všechno stojí na tom, jak důvěřuje svému zdroji. Proto bys neměl neznámé látky nikdy požívat.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

Šest papírků výše bylo testováno v laboratoři. Pět z nich obsahuje LSD, jeden látku 25I-NBOMe, jejíž požití může skončit smrtí. Dokážeš s jistotou říci, který papírek obsahuje nebezpečnou látku a který LSD?

 

Ne a zřejmě to nedokáže ani tvůj dealer, který to nakupuje v zahraničí. A to je pointa – každý papírek LSD může ve skutečnosti obsahovat cokoli. Největší nebezpečí LSD se skrývá v padělání. Pokud bys hledal LSD a někdo by ti na ulici prodal druhý, zeleno-žlutý papírek, mohlo to skončit bojem o život.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

Co se děje v hlavě?

Jako většina drog, i LSD úzce souvisí s neurotransmitery, které se někdy nazývají také hormony štěstí (i když dokáží vyvolat snad ledajakou emoci). Serotonin a dopamin hrají důležitou roli i zde. Ale na rozdíl od většiny drog, LSD téměř vůbec nezpůsobuje jejich vyplavování, akorát působí na jejich receptory v mozku.

 

Serotonin je zodpovědný za náladu a pocity na člověka z dlouhodobého a hlubšího hlediska. Chuť spát, deprese, smutná nálada, bolesti. Čím více ho máme, tím lépe a bezstarostněji se cítíme.

 

Dopamin ovlivňuje tvé aktuální pocity a každodenní nálady. Jak moc tě rozhodí hádka, jestli tě štve dnešní ošklivé počasí nebo jak moc se směješ kamarádovým hloupým vtipům. Rovněž zprostředkovává pocity odměny či výhry.

 

Serotonin, LSD a dopamin

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

LSD, tedy dietylamid kyseliny D-lysergové, se na některé z receptorů ze serotoninových a dopaminových systémů váže. Více se neví, ale vědci předpokládají, že vliv molekul LSD na receptory zvyšuje úroveň glutamátu v mozkové kůře, tedy tekutiny, kterou nervové buňky používají k posílání signálů.

 

Výsledkem je tedy jinak vnímající a přemýšlející mozek, který je speciálně citlivý na některé impulsy, které procházejí přes receptory, na které se navázalo LSD.

 

Zatímco MDMA nebo kokain aktivně ovlivňují vyplavování dopaminu a serotoninu, což vede k euforickým nebo energickým pocitům, LSD se jejich úrovně nedotýká. Pracuje pouze s jejich receptory, což má své dobré i špatné stránky.

 

Lidské tělo se vyhne depresím ze serotonin drop, tedy když člověku na druhý den chybí dostatek hormonů. Na druhou stranu zase může dojít ke stresům na molekulární úrovni. Nenávratné poškození však při užívání LSD nehrozí.

 

Rizika užívání LSD

Jak sis už přečetl výše, největším rizikem LSD je, že bez testování nedokážeš zjistit, co se na papírku vlastně nachází. „Z dat víme, že v případech, kdy je LSD padělané (9–15 % případů, jsou nejčastěji jako LSD prodávané látky z kategorie takzvaných nových lysergamidů, kam patří například 1P-LSD, ETH -LAD či ALD-52. O nich máme zatím omezené množství poznatků, ale jsou podobné jako LSD.“

 

„Naopak, za nebezpečnou látku může být považováno takzvané NBOMe, konkrétně 25I-NBOMe a další látky z této série, které se také ve světě vydávají za LSD. Zde je na rozdíl od LSD nebo výše zmíněných látek riziko smrtelného předávkování, prozrazuje expert na adiktologii, Mgr. Martin Pažitná, zakladatel SAPAS. Zdůrazňuje, že pokud si už rozhodneš užít LSD, sežeň si alespoň testkit na domácí testování.

 

LSD si nevytváří závislost, ale lidskou psychiku může trvale ovlivnit. Jelikož látka aktivuje receptory v mozku, při častém požívání se u lidí s predispozicemi mohou vyskytnout závažná psychická onemocnění – psychózy, halucinace či dokonce i schizofrenie.

 

Po padělání papírků zde je další velké riziko, špatný trip, tedy když vesmírný výlet nejde podle představ a do hlavy se začnou vkrádat špatné myšlenky. Vyvolat špatný trip může tvé okolí, špatný zdravotní či psychický stav a při větších dávkách je vnímání natolik citlivé, že se mu může znelíbit opravdu cokoli. Více o špatných tripech níže.

 

LSD ve finále nedokáže způsobit mnoho fyzických problémů a raději je třeba myslet na možné psychické problémy. Rozhodně se mu však vyhni, pokud právě užíváš jiné ilegální látky nebo jsi na antidepresivech.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

Co očekávat po požití?

LSD nejčastěji přichází jako papírek podobný těm, kterými jsi na základní škole vpíjel a sušil inkoust. Tentokrát je v něm však místo inkoustu samotná droga, která putuje přímo pod jazyk na přibližně deset minut, dokud se nerozpustí.

 

Nástup LSD se pohybuje někde mezi 30 a 60 minutami. Na rozdíl od mnoha jiných drog, LSD má nevýraznou chuť.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1071 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

Délka a intenzita tripu se přímo odvíjejí od tvé hmotnosti či rychlosti metabolismu, ale v první řadě, na velikosti dávky.

 

Množství Účinky
50⁠–⁠100 mikrogramů začátečnické množství; malé změny v pocitech a ve vnímání barev či objektů; do hlavy vbíhají staré vzpomínky a vtipné myšlenky; většinou však chybí typické vizuální iluze
100⁠–150 mikrogramů běžné množství; silnější vizuální iluze; rozmazané body ve výhledu; všude vidíš zajímavé vzory, obličeje, postavy a předměty; při zavřených očích se vynořují fascinující představy
150⁠–300 mikrogramů silné množství; intenzivní, silné barvy; silné optické iluze; mysl ztrácí mentální bariéry a propojuje si myšlenku s myšlenkou, člověk může dospět k život měnícím závěrům a zjištěním
300⁠–500 mikrogramů velmi rizikové množství; silné halucinace (i zvukové) a představy; zrychlená mysl automaticky odpovídá na jakýkoliv podnět; zrak už vidí jen vzory, které jsou na kilometry hluboké a extrémně složité
500⁠+ mikrogramů velmi rizikové množství; mimotělní zážitky; možný rozpad ega; silně rozmazané vidění; ztráta kontroly nad vlastním tělem; vědomí je natolik odlišné, že ho normální vědomí nedokáže popsat ani pochopit

 

Zdůrazňujeme, že „optické iluze“ nebo „ztráta mentálních bariér“ mohou být pozitivní, ale také negativní. Každá psychedelická droga může skončit úžasnou kosmickou cestou plnou fascinujících objevení, ale také psychickým mučením při špatném tripu.

 

Zatímco při marihuaně jsou špatné tripy o něco vzácnější, při LSD tě může rozhodit i nervozita z tvé první dávky či špatné naladění tvého okolí. Na LSD je třeba pohlížet jako na nástroj, který člověku odhalí jiný způsob vnímání, ne jako na rekreační drogu pro zábavu. V případě špatných myšlenek je nejlepší odevzdat se stavu, přijmout ho a spolehnout se na vnitřního autopilota.

 

V takových situacích není ostuda požádat o pomoc, googlovat rady, poslouchat uklidňující hudbu, zavolat si k sobě dobrého přítele a v případě extrémních panických návalů či útoků hrůzy jsou tu pro tebe vždy online lidé na specializovaných chatech, pokud dokážeš používat počítač. Boj proti stavu ho jen zhoršuje.

 

Pokud jde o zdraví, volej 112 a neboj se důsledků.

 

„Psychedelickou zkušenost ovlivňuje stav mysli, okolí (setting) a dávka. Při náročném tripu se nejsnáze docílí zklidnění změnou settingu, čili prostředí a vnějších vlivů. Doporučuje se také zaujmout klidnou, příjemnou pozici těla a zkusit se na náročnou situaci, která se odehrává „před očima“, dívat jako nezainteresovaný pozorovatel. Oprostit se,“ doplňuje MUDr. Martin Šurkala.

 

A pojem „náročný trip“ nepoužil jen tak – mezi odborníky je stále populárnější toto pojmenování místo „bad trip“. „Platí, že co tě nezabije, to tě posílí. Klíčovou roli v tomto hraje zpracování takového zážitku. Opravdu si člověk může procházet extrémně náročnými stavy, které se mohou jevit v té chvíli jako nekonečné.“

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie? 

Hlavní účinky LSD trvají okolo 8 hodin, v extrémních případech až 12 hodin. Vždy je důležité počítat s nejhorším a mít dostatek času. Jelikož jde o dlouhou dobu, při tripu je třeba pít a jíst. Vařit pod vlivem LSD však není dobrý nápad a je důležité mít vše připraveno.

 

Mnoho lidí doporučuje mít připravený seznam věcí, o kterých chtějí pod vlivem LSD přemýšlet. Další si zase své zkušenosti s LSD zapisují, aby na svá zjištění nezapomněli a prohlédli si je i střízlivým a běžným okem.

 

Rovněž je důležité mít připravenou místnost či celý byt, protože se i cesta na WC může změnit na pořádně náročné dobrodružství plné elfů a červeno-zelených šachovnic na stěně.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

Zvětšené zornice, sucho v ústech, zvýšená tělesná teplota, zimnice či pocení se zřejmě nevyhnou nikomu na LSD, je proto důležité si neustále uvědomovat svůj současný stav. Pij dostatek vody a měj vše na dosah ruky, ideálně i kamaráda, který drogu nepožije.

 

Vždy se jednou za pár minut zastav a zamysli, jak na tom jsi. Kdy jsi naposledy pil, jestli se nepotíš příliš, jestli ti není špatně nebo ti něco nechybí, co by tvůj zážitek mohlo prohloubit a zlepšit.

 

Co čekat na druhý den?

Dojezd z LSD trvá několik hodin a slabé účinky či pocity na zvracení lze cítit i 24 hodin po požití. Obvykle je tedy dobrým nápadem jít do postele a přespat závěrečné účinky.

 

Zbytek je poměrně srovnatelný se silnějším tripem způsobeným marihuanou. Lidé mají lehké pocity na zvracení a nevolnosti, může se jim mlžit před očima či točit hlava. Pokud však pijí dostatek vody a mají dostatek minerálů, například z izotonických nápojů, dojezdy by neměly být problematické. A procházka na čerstvý vzduch, do přírody, vždy pomůže.

 

Člověk se však ještě několik dní až 3 měsíce nemusí vrátit do normálního stavu a prožívá takzvaný afterglow. Obvykle má více energie a změněné pohledy na svět, ale rovněž je citlivější a všechny náročné situace a těžká rozhodnutí by měl odložit na později.

 

Pokud se člověku během zkušenosti otevřou vnitřní traumatu nebo jiné problémy, měl by vyhledat odborníka. Terapie pomáhá.

 

 

Článek má osvětový charakter a odmítá jakékoli požívání drog.
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
162
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.