Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. září 2019 17:42
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Umělec vysadil stromy uprostřed rakouského stadionu. Lesy jsou podle něj pomalu vymírající umění

KULTURA UMĚNÍ
Uložit Uložené

Rakouský umělec se rozhodl poukázat na současnou klimatickou krizi. Inspiroval se dystopickým obrazem.

Naše planeta je v klimatické krizi. I na to upozorňuje netradiční dílo rakouského umělce Klause Littmanna, který proměnil plochu fotbalové Hypo-Areny (dříve Wörthersee) v Klagenfurtu na lesní oázu. Nechal tam totiž vysadit na 300 stromů.

Inspiroval se dystopickým obrazem výtvarníka Maxe Peintnera „The Unending Attraction of Nature“ (Nekonečná atrakce přírody). Ten vyobrazuje sportovní stadion, který však není obýván sportovci, nýbrž malým lesíkem. Zeleň je už podle autora něčím tak jedinečným, že se na ni chodí lidé dívat. V pozadí jsou totiž samé domy a beton

Littmann toto dílo převedl do reality. Ctí myšlenku, že lesy jsou pomalu vymírající umění

Umělec vysadil stromy uprostřed rakouského stadionu. Lesy jsou podle něj pomalu vymírající umění
Zdroj: FOR FOREST
Doporučeno
Studenti chtějí zbavit české lesy odpadu. Z použitého plastu staví chatky, ve kterých může kdokoli přespat (Rozhovor) Studenti chtějí zbavit české lesy odpadu. Z použitého plastu staví chatky, ve kterých může kdokoli přespat (Rozhovor) 10. srpna 2019 11:07

Návštěvníci stadionu nyní mohou od 10:00 do 22:00 zcela zdarma každý den zažít pohled na jedinečné panorama stromů, jejichž atmosféra se přirozeně mění podle toho, jaké je zrovna počasí nebo jestli je den či noc – po setmění totiž stromy osvětluje umělé osvětlení

Autor čeká, že setkání s takovým typem umění jistě vyvolá u návštěvníků mnoho reakcí a emocí a zároveň díky němu pochopí, ale i zpochybní svůj pohled na fungování přírody a odhalí důležitost lesů pro naši další budoucnost.

I když ji bereme jako samozřejmost, jednou může být vzácná jako zvířata, jejichž poslední druhy přechováváme v zoologických zahradách.

Les bude na stadionu k vidění od 8. září do 29. října, návštěvníci s ním tak zažijí podzim a jelikož jsou všechny tyto stromy na stadionu živé, tak se budou také měnit podle toho, jaké je zrovna roční období.

Domů
Sdílet
Diskuse