Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podnikatelé z okolí Dubnice nad Váhom si po smrti Oša vydechli, ale ne na dlouho.
V 90. letech si mafie rozdělila Slovensko na určitá teritoria. Na severozápadě v okolí Dubnice nad Váhom a Trenčína působily dvě větší skupiny. Jednu vedl Jozef Kucmerka aliasOšo a druhou řídil Ladislav Chromiak.
Při vzájemných sporech na sebe oba poslali zabijáky, což vedlo k tomu, že se ani jeden z nich nedožil vysokého věku. A to i přesto, že se Ošo údajně pokoušel paktovat s okultismem a chtěl se stát nesmrtelným.
Jak nakonec nájemný vrah odmítl objednávku na jeho vraždu
Co prý udělali na místě Ošově vraždy jeho muži
Konkurent, kterého připravila exploze o polovinu těla
Začátkem 90. let operoval v Dubnici nad Váhom a blízkém okolí gang Josefa Kucmerky alias Oša, kterému pro barvu vlasů přezdívali i Rezavý. Říká se o něm, že se zajímal o okultismus a černou magii. Protože působil v nebezpečném „byznysu“, chtěl se pomocí okultismu chránit proti možnému nebezpečí.
Jednoho dne prý snědl havraní srdce, aby se stal nesmrtelným. Kumpánům z podsvětí také prý vyprávěl o tom, co viděl ve své budoucnosti. Jeho skupina se zaměřovala na vypalování podniků. O tom, jak vypalování skupinou řízenou Ošou probíhalo, nám vyprávěl jeden z vydíraných podnikatelů.
Svou dominanci prokazoval Ošo například tím, že od některých barů požadoval permanentní rezervaci na parkování a místo u stolu. Pokud si k němu sedl někdo jiný, nedopadl dobře. Respekt si tedy budoval hlavně násilím. Kromě Oša fungovaly v trenčínském podsvětí i jiné větší či menší konkurenční gangy, se kterými nenašel Jozef Kucmerka společnou řeč.
Mezi takové příklady patřila i skupina Jána Vaška z Nové Dubnice. O jeho atentát se nejprve pokusil najatý střelec, který ho zasáhl sedmi ranami. Z tohoto útoku se podařilo Jánu Vaškovi zotavit. Při druhém atentátu už takové štěstí neměl. Nájemný vrah umístil 20. července 1997 do jeho auta bombu, která utrhla Jánu Vaškovi nohy.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak utrhla Ošovu konkurentovi bomba polovinu těla a stále žil
Co se stalo s údajným bossem Ladislavem Chromiakem po neúspěšném atentátu
Jak pomohl Ošo Petrovi Čongrádymu se Sýkorovci
Kolik stál atentát na mafiánského bosse Oša
Kdo začal vypalovat podnikatele z okolí Trenčína po smrti Ladislava Chromiaka a Josefa Kucmerky alias Oši
Při převozu do nemocnice na následky zranění zemřel. „Přišel o nohy, zůstala mu polovina těla, ale stále byl při vědomí. To byl stroj, ne člověk,“ cituje Nový Čas slova svědka, který později vypovídal u soudu. V době exploze byl s Vaškem i jeho kamarád Milan Zicho.
I když ho exploze zranila a připravila o prsty na nohou, v nemocnici ho nakonec „dali dohromady“. Údajně ale každému vyprávěl, že podle něj za atentátem stojí Jozef Kucmerka. Ošo se proto rozhodl, že zavraždí i Milana Zicha. Mezitím se ke Kucmerkovi přidal Milan Trepáč, bývalý člen skupiny Jána Vaška, který dostal za úkol Milana Zicha odstranit.
V březnu 1998 sledovali mafiáni Milana Zicha při odchodu z diskotéky, na níž se pořádně opil. Milan Trepáč na něj vyskočil před vchodem jeho domu a zabil ho střelou do obličeje. Vraždu podle výpovědi svědka Petra Pánka nařídil Radovan Remenár, pravá ruka Oša. O střelci řekl, že pokud by nesplnil příkaz, „následovaly by sankce“. Jozef Kucmerka se tak zbavil své konkurence. Protivníků měl ale více.
Mafiánská výpomoc
Ošův gang měl dobré vztahy s mafiánskými bratry Mellovci, Mikulášem Černákem, žilinským mafiánem Františkem Salingerem nebo Petrem „Čongym“ Čongrádym, vysoce postaveným členem gangu Sýkorových. Když něco potřebovali navzájem „zařídit“, stačilo se ozvat. Tak tomu bylo i v roce 1998, kdy prý Čongrády požádal Oša o zakopání zabitého muže.
Nevlastní sestra Petra Čongrádyho Eva P. podle obžaloby v roce 1998 údajně zastřelila svého partnera Ladislava a chtěla se zbavit těla. Když se ale na Čongrádyho v této věci obrátila, měl už jiné povinnosti. Čongrády proto tehdy zavolal Josefu Kucmerkovi alias Ošovi, který podle svědka z jeho skupiny zakopal se svými lidmi mrtvolu v hrobě u Milochova.
„Jde o podnikatele z Trenčína. Postřelila ho jedna žena v domě v Trenčíně. Ta pak telefonovala bratislavským mafiánům, kteří se obrátili na Oša. Ten poslal své lidi na úklid. Sám Ošo jel tehdy s nimi. Bylo jich šest. Tělo zabalili do koberce a odvezli.
Zakopali ho u Milochova, nedaleko Púchova. Vražednou zbraň hodili do kanálu. Ošo za to inkasoval půl milionu slovenských korun,“ řekl pro Nový Čas bývalý člen Ošova gangu. Později se vražda Ladislava promlčela a Eva P. se k jeho zabití nikdy nepřiznala.
Na zásah puškou zemřel až po dvou letech
Kromě vypalování a pomoci jiným spřáteleným mafiánům se Ošův gang musel postarat i o další konkurenci. Skupina Jána Vaška z Nové Dubnice nebyla jediná. Do Ošovi nemilosti se dostali bratři Chromiakovi, konkrétně starší bratr Ladislav, který bývá označován jako údajný boss konkurenční skupiny. K atentátu na jeho osobu se lidé od Oša odvážili v červenci 1998.
Střelec Milan Trepáč čekal před bytem Ladislava Chromiaka na sídlišti Centrum I. v Dubničce s připravenou puškou Springfield. Jeden z kompliců hodil do okna Chromiakova bytu kámen, kvůli čemuž se šel překvapený muž podívat, co se děje. Tehdy ho Milan Trepáč zasáhl.
Ladislav Chromiak utrpěl těžká zranění, ale ihned po zásahu se pokusil opětovat střelbu směrem k atentátníkovi. Trepáčova střela Chromiaka sice na místě nezabila, ale způsobila, že v nemocnici strávil půl roku a musel podstoupit množství operací. Podle TASRv dubnu roku 2000 27letý Ladislav Chromiak nakonec kvůli zdravotním komplikacím způsobeným zraněním zemřel.
V Dubnici nad Váhom se prý jistého času šířily fámy, že Ladislav Chromiak přežil a nachází se v Thajsku. Tato tvrzení popřela Chromiakova matka, která zároveň prohlásila, že její syn nepatřil do podsvětí. „Jsou to hlouposti s exhumací hrobu, i s tím, že můj syn žije. Nebyl žádný mafián, slušně podnikal, čtyři roky byl v UNPROFORu (poznámka redakce — mírová mise OSN). A druhému synovi bylo, když se to stalo, teprve sedmnáct. Jak by mohl být mafiánem?“ cituje její slova Nový Čas.
Ošův gang se později dostal za atentát na Ladislava Chromiaka před soud. Střelec Milan Trepáč dostal za pokus o vraždu Chromiaka 13 let. Před spravedlností se skrýval v zahraničí, ale v roce 2006 ho policie vypátrala v Anglii. Na vraždě Ladislava Chromiaka se podle rozsudku měli dále podílet Radovan Remenár (13 let), Peter Pánek (11 a půl roku) a Milan Kuman (11 let).
Ošo se snažil odstranit každé riziko
Ještě před smrtí Ladislava Chromiaka se ale událo v tamním podsvětí několik důležitých událostí. Tím, že Ladislav Chromiak přežil, si Ošo vytvořil nebezpečného nepřítele s jasným motivem pomsty. Lidí, kteří ho chtěli zavraždit, ale bylo zřejmě více.
Koncem 90. let se Ošo dozvěděl, že si jeho vraždu údajně plánuje objednat i 31letý podnikatel Karol Chlebana, kterého Ošovi gangsteři vypalovali. Podnikatel se dobře znal s Rudolfem Zubkem, jedním z mužů Josefa Kucmerky, a tak si Chlebana při setkání 15. února 1999 nasedl k Zubkovi do auta.
Společně s nimi jel i Milan Trepáč. Po chvíli jízdy podnikatele vytáhli z auta a brutálně ho zbili. Následně Karola Chlebanu střelilpodle prokuraturyRudolf Zúbek do hlavy. Při převozu těla do předem vykopaného hrobu jim pomohl i Ošův řidič Pavel Chlupáč.
Milana Trepáče, Pavla Chlupáče i Rudolfa Zubka soud uznal vinnými. Milanu Trepáče, již předtím odsouzeného za pokus o vraždu Chromiaka, soud navýšil trest na 15 let. Později ho odsoudili i za vraždu Milana Zicha, ale trest mu zůstal stejný, uvádí ve své knize Slovenská mafia: Příběhy psané krví její autor Ján Petrovič. Pavolu Chlupáčovi a Rudolfu Zubkovi soud vyměřil 12letý trest.
Při atentátu zabiják zasáhl i dva civilisty
Chromiakovi si původně na vraždu Josefa Kucmerky plánovali najmout maďarského nájemného vraha, který však od provedení vraždy odstoupil. „Nájemný vrah, jistý muž z Maďarska, kterého dodalo tamní podsvětí, měl na místě přichystaný samopal škorpion. Ten se mu ale nezamlouval. Nechal si proto dovézt lepší izraelský samopal, ale nakonec řekl, že to neudělá,“ řekl ve starším rozhovorupro Refresher Ján Petrovič.
Jozef Kucmerka se poslední období před vraždou podle výpovědi pamětníků stále skrýval. Věděl, že mu jdou po krku lidé od Ladislava Chromiaka a policie navíc zajistila jeho spojence Karola a Ivana Mellovcovi.
Chromiakův si po neúspěchu s maďarským zabijákem najal bývalého českého vojáka Romana Štelce. Podle policie měl Štelc za vraždu Oša inkasovat půl milionu slovenských korun (asi 430 tisíc českých korun), informuje SME. Vrah zasáhl 7. června 1999 na sídlišti pod Hájom 37letého Josefa Kucmerku devíti ranami ze samopalu UZI IMI.
Pěti kulkami také velmi vážně zranil jeho spolujezdce, 25letého Radovana Remenára. Shodou náhod však nešťastným způsobem vběhl do palby i civilista, kterého nájemný vrah postřelil do ramene a hrudi. Odražená kulka zasáhla také nedaleko stojící 15letou dívku, píše Plus 7 Dní.
Radovan Remenár, běžec i dívka zranění přežili, zabijákův cíl, boss Ošo, ale zemřel. Sousedé tvrdili, že neznámí chlapi (zřejmě muži od Oše) přijeli druhý den po vraždě políbit místo, na kterém zavraždili jejich bosse, uvádí v knize Mafia na Slovensku — Osudy bossů Černákovy éry Gustav Murín. Na místě se přitom stále nacházela zaschlá krev.
Mnohé mafiánské vraždy nejsou do dnešního dne vyšetřeny, ale v tomto případě udělal střelec několik chyb, kterými na sebe jednoznačně přitáhl pozornost. Nedaleko od místa vraždy například zahodil do koše zbraň s otiskem prstu, přičemž ho navíc viděl jeden svědek. Vyšetřovatelé tedy věděli, koho mají hledat, ale nevěděli kde. Střelec se jim dlouhodobě skrýval.
Našli ho až v roce 2002 v Česku. K vraždě se ale odmítal přiznat a tvrdil, že s ní nemá nic společného. Soud v Brně ale uznal argumenty obžaloby a odsoudil Štelce k 15 letům vězení. Bez trestu neodešli ani tři lidé od Ladislava Chromiaka, kteří se na vraždě spolupodíleli — dostali tresty od 10 po 12 let.
Ani po smrti Ladislava Chromiaka a Josefa „Oša“ Kucmerky ale neměli místní podnikatelé od mafie klid. Podnikatel Ondřej Janíček tvrdí, že výpalné prostě odevzdávali jinému bossovi — konkrétně Petrovi Čongrádymu.