Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Zajímavosti - Česko

Lidí na ulici přibývá, uvádí zakladatelka Přestupky, která pomáhá lidem bez domova. Pomoz jí i ty nákupem věcí slavných osobností

Přestupní stanice jsou sekáče s knihami a oblečením, můžeš si myslet. Stojí za nimi ale komunita, která pomáhá lidem na ulici se dostat do normálního život. Eva Dudová nám přiblížila, jak se nyní projektu draží.

Vojtěch Vanda
20. 11. 2020 15:33 Čas čtení: 5:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti - Česko
0
Vojtěch Vanda
20. 11. 2020 15:33
Čas čtení: 5:11

Lidí na ulici přibývá, uvádí zakladatelka Přestupky, která pomáhá lidem bez domova. Pomoz jí i ty nákupem věcí slavných osobností

Přestupní stanice jsou sekáče s knihami a oblečením, můžeš si myslet. Stojí za nimi ale komunita, která pomáhá lidem na ulici se dostat do normálního život. Eva Dudová nám přiblížila, jak se nyní projektu draží.

Vojtěch Vanda
20. listopad 2020, 15:33
Čas čtení: 5:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Život je někdy krutý. Ani nevíš, jak se to stane, a můžeš skončit na ulici, odkud se člověk dostává jen velice těžko. Okamžitý návrat osoby bez domova do normálního života, jemuž se to  nemuselo povést nějakou dobu, je ale prakticky nemožný. V takových případech se vždycky hodí pomoc, které je opravdu málo.

 

V hlavním městě nicméně existuje iniciativa, která podobným lidským potřebám rozumí. Chápe, že člověk potřebuje projít jakýmsi procesem aklimatizace, než vstoupí do kolotoče „obyčejného“ života. S příhodným jménem Přestupní stanice nebo Přestupka, jak se jí říká, proto nabízí pomocnou ruku těm, kteří ji potřebují. A jak? Prodávají zde oblečení. Avšak, jak asi tušíš, není to jen o tom.

 

Náš sociální systém je diskriminující, říká zakladatelka pražské Přestupní stanice. Pomáhá bezdomovcům zpátky na nohy
Zdroj: Archiv Evy Dudové

 

„Každý kousek oblečení si zaslouží druhou šanci, stejně jako lidé,“ uvidí každý návštěvník webu Přestupní stanice, když jej navštíví. Na první pohled zajímavý obchůdek se second-hand módou a knížkami má však za sebou víc než levný prodej zboží. Je za ním ochota pomoci lidem bez domova

 

„Přestupní stanice je sociální podnik, který zaměstnává lidi bez domova, kteří se chtějí dostat z ulice. Provozujeme dva obchody s oblečením, ve kterých jsou naši kolegové bez domova na pozici prodavačů nebo vedoucích,“ sděluje nám zakladatelka projektů Přestupní stanice Eva Dudová.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Přestupní stanice (@prestupnistanice_store)

 

Jedním dechem ale dodává: „Letos to sice nebylo možné, ale prostory Přestupky slouží i jako komunitní místo, kde pořádáme různé akce jako jsou promítání, výstavy, slam poetry, workshopy nebo pravidelné kurzy. Zakládáme si na ekologii, solidaritě a komunitním přístupu.“

 

Přestupka je dílem náhody a štěstí

Zdá se, že za každou velkou myšlenkou stojí trocha náhody. Jak nám Eva Dudová přibližuje, i „její“ projekt potřeboval osudové popostrčení. „Před šesti lety jsem na ulici potkala pána bez domova, který za mnou přišel a prosil mě, abych si na něj vzala kontakt, že nechce peníze, ale nějakou brigádu a kdybych o něčem věděla, ať mu dám vědět,“ vypráví Dudová, jak nápad vznikl.

 

Tehdy, jako studentka sociální práce, hledala projekt, do kterého by se mohla ponořit. „Napadlo mě, že bych mohla lidi bez domova propojovat se zaměstnavateli, připravit jim půdu před nástupem a najít práci, ve které vydrží,“ osvětluje svůj plán. Jak ale sama přiznává, nečekala, že se po škole bude věnovat právě práci s lidmi na ulici.

 

Náš sociální systém je diskriminující, říká zakladatelka pražské Přestupní stanice. Pomáhá bezdomovcům zpátky na nohy
Zdroj: Archiv Evy Dudové

„Přišlo to samo. Lidé bez domova nebyla moje cílová skupina, se kterou bych chtěla pracovat. I jako studentka sociální práce jsem měla hodně stereotypních představ o bezdomovectví, které jsem překonala až při startu projektu. A je mi jasné, jak na lidi bez domova pohlíží většinová společnost. Asi se to tak prostě mělo stát,“ směje se s tím, že jí pomohlo, když si projekt vzápětí získal spoustu zainteresovaných dobrovolníků.

 

Nakonec, společně se svými spolužáky-dobrovolníky, plnila svůj plán celých dva a půl roku v rámci projektu Labre. Posléze se ale ukázalo, že to není nejlepší cesta, jak osoby bez domova vrátit do normálního života.

 

„Lidé si nejdřív musí obnovit návyky, mít prostor na odpočinek i vlastní věci. Nemohou každý den chodit do práce unavení, protože venku nemohli kvůli zimě usnout. Musí se připravit na celý ten proces přechodu, který není jednoduchý a zahrnuje hodně byrokracie, řešení dluhů, bydlení, zdraví a osobních kontaktů. Ne všechno jde samozřejmě lehce,“ konstatuje Eva Dudová, které se v hlavě zrodil další nápad.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Přestupní stanice (@prestupnistanice_store)

 

„Rozhodli jsme se to celé překopat a stát se zaměstnavateli, kteří je na pracovní trh připraví a pomohou jim v tom nejtěžším přechodu, aby se znovu na ulici nevraceli,“ doplňuje s tím, že takto vznikla první Přestupka. 

 

„Postupem času jsem cítila větší a větší odpovědnost, a se znalostí našeho sociálního systému i větší a větší vztek, jak diskriminující vlastně dokáže být. To ve mě vyvolalo motivaci věci měnit. Dodnes to tak je, v této oblasti se sociální politika posouvá pomalu,“ osvětluje.

 

Přestupní stanice jako prostor pro duševní hygienu

Určitě si proto dokážeš představit, že Přestupka není práce, která by začínala a končila prodejem oblečení. „Když jsme začínali, chtěli jsme budovat komunitu a šli jsme na to právě skrze veřejné akce. Dlouho jsme nevěděli, jestli to děláme správně, ale pak se kolem nás objevovaly nové projekty, které lidé z naší komunity začali zakládat a konzultovat s námi, a my tak věděli, že nějaký dosah máme,“ vysvětluje zakladatelka.

 

Náš sociální systém je diskriminující, říká zakladatelka pražské Přestupní stanice. Pomáhá bezdomovcům zpátky na nohy
Zdroj: Archiv Evy Dudové

 Z komunity tak následně vzešli dobrovolníci nebo podporovatelé, na které se mohou svěřenci Přestupky v budoucnu třeba obrátit. „Máme pravidelné komunitní večeře u společného stolu, které jsou otevřené všem, kdo chce potkat nové lidi, děláme vzdělávací a osvětové akce a nebo jen workshopy, které fungují jako duševní hygiena,“ dodává s úsměvem Eva.

 

A jaké výsledky zatím podniky zaznamenaly? „V Přestupce dostalo šanci už 12 lidí, z nichž jsme s některými v pravidelném kontaktu, s některými náhodném a s jinými v žádném,“ představuje Dudová. „Víme ale, že z těch 12 se z ulice dostalo 9, ti další trochu více bojují nebo o nich nevíme. Ti, kterým se to povedlo se nám občas přijdou pochlubit, jak se jim daří, nebo s námi rovnou zůstávají jako dobrovolníci,“ prezentuje ovoce své práce.

Koronavirus nás drží v napětí, přiznává Dudová

Nyní ale přišel rok 2020, který drží ekonomicky v šachu nejednu velkou firmu. Nikoho tak nepřekvapí, že sociální projekt typu Přestupky se také dostal do finančních problémů.

 

„Pandemie nás drží v neustálém napětí, jak dlouho ještě dokážeme fungovat,“ netají problémy Eva. „V létě jsme stáli před krachem a zachránila nás solidarita okolí a komunity. To, že jsme v neustálé nejistotě, ovlivňuje naši práci, celý kolektiv a také klienty, kteří tak mají celý proces ztížený,“ vyjmenovává komplikace, které s sebou koronavirus přinesl.

 

Tým Přestupek se proto musel znovu semknout a vymyslet, jak ze situace ven. „Děláme nové a nové nápady, abychom měli zisk, ale pomalu nám docházejí síly,“ líčí surovou realitu zakladatelka. Situaci moc nepřidala ani chvilková radost z otevření druhé pobočky v centru Prahy na začátku roku, kterou museli po 14 dnech zavřít. „Proto máme mnohem větší výdaje než dokážeme pokrýt. Nad vodou nás drží dary, benefiční akce a nákupy na eshopu,“  sděluje.

 

Jedním z nápadů, jenž může pomoci udržet Přestupku v chodu, byla iniciativa s názvem Pouliční a(u)kce. Na Instagramu podniku se dražily osobní věci známých osobností, jako například svetr Ivy Pazderkové, vinyly PSH, věci rodiny Klusových či šatník Marie Doležalové. Zajímalo nás, jakou měla akce úspěch.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Přestupní stanice (@prestupnistanice_store)

 

„Benefiční aukce skončila před pár dny, má ale nečekané pokračování,“ upozorňuje Dudová. „Návštěvnost a zapojení lidí bylo veliké, což byl úspěch a pro nás příjemné překvapení. Dělali jsme něco takové totiž poprvé. Poslední den byl zlatý hřeb aukce, kdy se dražily věci manželů Kollerových, včetně hudební ceny Anděla,“ uvedla.

 

Co se ale jevilo jako úspěch se nakonec proměnilo v hořkou pilulku. „Výnos z tohoto dne byla polovina částky, kterou jsme za celou aukci získali. Nebo to jsme si aspoň mysleli. Nicméně kupec, který všechny přehodil a vydražil věci za nejvyšší částky, druhý den, po přislíbení peněz, bez udání důvodu odstoupil a o věci už nemá zájem,“ smutně konstatuje zakladatelka Přestupky.

 

Takže z původně vybraných 161 299 korun tak Přestupce zůstane pouze 78 299. „Je to znatelný rozdíl, opět jsme v nejistotě, jak dlouho Přestupku a všechny kolegy udržíme,“ hodnotí situaci Eva. Situaci ale v Přestupce nikdo nevzdává. „Budeme tak aukci opakovat na začátku prosince a věříme, že to bude mít ještě zajímavý konec,“ má jasno.

 

Co bude dál?

Kromě aukce se ale v Přestupce budou dít i jiné věci„Chystáme teď také vánoční kampaň Daruj teplo. I když jsme zavřeni, chodíme každý týden do terénu rozdávat lidem bez domova teplé oblečení, jídlo a ochranné prostředky. Vidíme, že jich na ulici přibývá,“ vysvětluje. Kampaň budeš moci podpořit i ty nákupem voucheru na zavěšenou deku nebo ponožky, které najdeš na jejich e-shopu.

 

Náš sociální systém je diskriminující, říká zakladatelka pražské Přestupní stanice. Pomáhá bezdomovcům zpátky na nohy
Zdroj: Archiv Evy Dudové

Samozřejmě, pokud máš finanční prostředky, kterými bys rád projekt podpořil i jindy, můžeš poslat peníze na účet na Darujme.cz a na Alze. Přijdou vhod, zvláště, pokud dorazí nějaká třetí pandemická vlna. „I když moc doufáme, že by přijít nemusela,“ doufají v Přestupce, „jen nejdřív musíme nasbírat síly a taky nápady na další kreativní akci.“ 

 

 

 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Archiv Evy Dudové
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
před 2 hodinami
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.