Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 25. 2. 2021 svátek má Liliana

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zdraví
0
Tereza Šnajdrová
19. listopad 2020, 15:39
Čas čtení: 2:51

Přehledně: Kdy bude vakcína na Covid-19, které jsou nejnadějnější a kolik budou stát

Mezi farmaceutickými firmami celého světa nyní probíhá boj, která z nich svoji vakcínu dostane na trh jako první.

Tereza Šnajdrová
19. listopad 2020, 15:39
Čas čtení: 2:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Výrobce léčiv Pfizer ve středu sdělil, že jeho nová vakcína proti koronaviru byla v 95 % účinná a na očkované neměla žádné vedlejší účinky. V pondělí zase přišla společnost Moderna s tím, že její očkovací látka má účinnost 94,5 %. Farmaceutické firmy nyní svádí boj o to, která z nich dostane svoji vakcínu na trh jako první. Jedná se o významný krok v boji proti koronaviru. Přinášíme ti přehled těch, které právě bojují o prvenství.

 

Vakcína firmy Pfizer a BioNTech

No vývoji této vakcíny pracují hned tři státy, a to Spojené státy, Německo a Čína. Testy, které ukázaly95% účinnost, byly provedeny na 43 tisících lidí v USA a v Německu. Výsledky odhalily, že tento typ neměl na testované žádné vedlejší účinky a fungoval i u starších ročníků. Společnost nyní zažádala Úřad pro kontrolu potravin a léčiv o nouzové schválení této látky a pokud vše dobře půjde, k podání by mohla být k dispozici již od prosince 2020.

Moderna a spolupráce s Národním institutem pro alergie a infekční onemocnění

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1736 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Další vakcínu má na starosti americká firma Moderna, která na jejím vývoji spolupracuje s Národním institutem pro alergie a infekční onemocnění. Ta, stejně jako očkovací látka společnosti Pfizer, má až 94,5% účinnost. Podána byla asi 30 tisícům osob, a ani u ní se nevyskytují žádné výrazné vedlejší účinky. Výhoda této vakcíny, která by se na trh mohla dostat v průběhu roku 2021 je, že její uchovávání není nikterak náročné a v lékařských lednicích může vydržet až 30 dnů.

 

Nejlevnější Britsko-Švédská vakcína AstraZeneca

O této vakcíně se mluví především v souvislosti s tím, že má být až sedmkrát levnější než zmiňovaná práce firmy Pfizer. Její cena by se měla pohybovat od 3 do 4 dolarů, což je v přepočtu 89 korun. Látka, na které pracuje firma AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou, byla testována na zhruba 30 tisících lidí v Británii a Brazílii. Předání vakcíny k podávání pacientům se plánuje na leden 2021.

Indická očkovací látka firmy Bharat Biotech International

Ani Indie nezůstává pozadu a ve třetí fázi testování se nachází její vakcína od firmy Bharat Biotech International. Ta se proslavila především díky lékům proti lidské vzteklině a viru zika, pomocí kterých si ve světě farmaceutických firem vybudovala velké jméno. Vakcína proti koronaviru vyvíjená v Indii byla testovaná na 26 tisíc osob a ačkoliv čísla neukazují její konkrétní účinnost, do oběhu by se mohla dostat ve druhém čtvrtletí roku 2021.

Jednodávková vakcína firmy Janssen Pharmaceutica (Johnson & Johnson)

V roce 2021 by se na trh měla dostat také vakcína firmy Johnson & Johnson, na jejímž vývoji se podílí Spojené státy, Belgie a Izrael. Její testování probíhá až v devíti zemích světa, a to v USA, Argentině, Brazílii, v Chile, Kolumbii, Mexiku, Peru, Ukrajině a na Filipínách. Počet testovaných osob překročil 60 tisíc a na rozdíl od ostatních testovaných látek by se tato měla podávat pouze v jedné dávce, čímž může být atraktivnější pro mnoho lékařů.

 

Čínské vakcíny Sinovac, Sinopharm a CanSino

V Číně, kde se zrodila nemoc koronaviru, se pracuje na vývoji hned několika vakcín a nejrychleji se pak cílové čáře blíží Sinovac a Sinopharm. Sinopharm by se k nám mohla dostat již na konci tohoto roku a její aplikace tě bude stát zhruba 2 300 korun. Na vakcíně se pracuje hned ve dvou čínských městech a to ve Wu-chanu a v Pekingu. Wuchanský biologický institut očkování aplikoval již více než 56 tisícům lidí a pekingská verze očkovací látky byla podána 15 tisícům obyvatel v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Zabí.

 

Druhá vakcína Sinovac se nachází na rozhraní druhé a třetí fáze testování. Z prvních výsledků je zřejmé, že látka je sice bezpečná a vyvolává rychlou reakci imunitního systému, avšak úroveň vytvořených protilátek je nižší než u lidí, kteří prodělali koronavirus. Přesto se na ní nepřestává pracovat a hotova by měla být v lednu 2021.

 

Třetí zmíněnou je pak očkovací látka společnosti CanSino, jež byla testována u 40 tisíc osob v Číně a v Pákistánu. V červnu pak došlo ke schválení experimentální použití vakcíny na vojácích a v červenci ji obdrželo také několik pracovníků v prvních liniích. Reakce na ni jsou zatím pouze pozitivní, a pokud nedojde k žádným komplikacím, do distribuce by se mohla dostat tento rok v prosinci.

Lepší pozdě, než nikdy. Americká vakcína společnosti Novavax

V červenci 2021 by se do oběhu měla dostat také vakcína americké společnosti Novavax, která byla zatím testována pouze na 131 lidech v Austrálii. Ta se vyvíjí mimo jiné také v závodě Praha Vaccines a firma má v plánu vyrobit zde až miliardu dávek. Do fáze testování by měli být zapojeni také Češi a její cena by se měla pohybovat kolem 3,5 EUR (v přepočtu tedy 92 korun).

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.