Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 27. 2. 2021 svátek má Alexandr

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
3
Vojtěch Vanda
9. prosinec 2020, 15:20
Čas čtení: 1:35

Projekt Cesta ze tmy má vrátit Česko zpátky na kulturní akce. Se vstupenkou si koupíš i test na Covid-19

Zajímavý projekt podpořily i známé osobnosti a odborníci, jmenovitě Jaroslav Flegr nebo Marek Vašut.

Vojtěch Vanda
9. prosinec 2020, 15:20
Čas čtení: 1:35
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

V Česku se objevil nový projekt, který by měl dostat kulturu zpátky na nohy. Vědec Jaroslav Flegr ve středu na svém Facebooku představil web Cesta ze tmy, na němž by sis mohl koupit lístek na společenskou akci společně s PCR testem, který by ti v den konání akce provedli. V případě, že bys nebyl pozitivní, bys měl až 40 hodin volného času, během kterého bys klidně mohl navštívit vícero akcí na jeden test.

 

 

Více vysvětluje instruktážní video na webu, kde je vysvětlen celý postup. Ve zkratce si přes stránky Cesta ze tmy koupíš lístek na kulturní akci, po němž ti přijde kód. Pomocí něj si na tom samém webu  kód vygeneruješ a přihlásíš se na test, který proběhne v den akce. Následně si vytiskneš přihlášku, kterou si vezmeš s sebou.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1742 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

V den společenské akce, pět minut před smluveným časem testování, navštívíš laboratoř projektu, kde ti provedou RT-PCR test výtěrem z krku. Do dvou hodin by měl testovaný znát výsledek. Výhodou je, že laboratoř by byla mobilní a mohla by stát před místem, kde se akce koná. 

 

 

Takový test by pak měl mít jistou platnost, během jejíhož trvání pak testovaná osoba, pokud se prokáže, že měla negativní test, může navštěvovat společenské akce bez nutnosti absolvování dalšího. Propagační video na webu projektu mluví až o 40 hodinách volného pohybu. Během dne bys tak mohl například jít třeba odpoledne do divadla a večer na fotbal.

 

Když je člověk pozitivní, tým projektu se s ním spojí, a oznámí mu, že se společenské akce nemůže zúčastnit. „Jako vyjádření solidarity vám bude hned vrácena celá částka na účet včetně nákladu na test,“ stojí na webu.

 

Občanská iniciativa

Za projektem má stát Karel Luxík z firmy Promotech CZ a Jan Perníček z WTB, o testy se má zase starat „proškolený tým profesionálů“ pod vedením bývalého senátního kandidáta a klinického genetika Emanuela Žďárského.

 

Projekt podpořili již výše zmíněný Jaroslav Flegr nebo Marek Vašut. Lidé, stojící za iniciativou, si od ní slibují nejen volnější režim pro všechny, ale i otestování těch, kteří by se normálně testovat nenechali, a vychytání skrytých nakažených.

 

 

„Milí politici, milé instituce. Máme obrovskou šanci, abychom dostali tu bestii koroňáckou pod kontrolu, a abychom se z tohoto sajrajtu poměrně rychle dostali. Uřízli jsme si obrovskou mezinárodní ostudu, když jsme ze situace, kdy jsme tu infekci skoro neměli dostali úplně na čelo a byli jsme úplně nejhorší. Teď máme šanci udělat reparát,“ uvedl v jednom z videí na webu iniciativy Flegr.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: youtube.com/Cesta ze tmy Tagy: česko, kultura, Koronavirus, jaroslav flegr, cesta ze tmy
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.