Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 1. 2021 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
2
Vojtěch Vanda
11. leden 2021, 16:05
Čas čtení: 2:32

Chebská nemocnice musela zavřít porodnici, chybí jí personál

Situace v nemocnici na západě Čech stále není zdaleka ideální.

Vojtěch Vanda
11. leden 2021, 16:05
Čas čtení: 2:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

„Nemocnice v Chebu dočasně přerušila s okamžitou platností provoz porodnického oddělení a oddělení šestinedělí. V provozu zůstane pouze gynekologická ambulance,“ objevilo se v pondělí na stránkách Nemocnice Cheb upozornění, které upozorňuje pacienty na výjimečnou situaci. Nemocnice byla nucena porodnici zavřít kvůli koronavirové situaci, která v oblasti nastala. 

 

 

V sobotu napsal na Facebook primař interního oddělení Nemocnice Cheb Stanislav Adamec o tom, jak se koronavirová situace vyvíjí na jeho pracovišti. „Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, kteří na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic,“ konstatoval tíživou situaci.

 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1645 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Podle jeho vyjádření měl na oddělení velký podstav, nedostatek lůžek a pomoc v nedohlednu. „V danou chvíli máme sesterský personál na interním oddělení s 30 lůžky obsazenými covidovými pacienty v kritickém stavu. Na 12ti hodinovou směnu máme k dispozici obvykle 3 sestry a v noci někdy jen 2 + sanitář. Jsou již naprosto vyčerpané, nemohou se střídat po 3 hodinách jako ve velkých nemocnicích. Lékařsky jsme aktuálně na tom taky špatně, ale to je problém dlouhodobý,“ postěžoval si. 

 

„Krajská koordinátorka Dr. Uhlíková nás odkázala na našeho ředitele chebské nemocnice, aby jsme si pomohli sami,“ přidal. 

 

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek se však krajské koordinátorky intenzivní péče Dagmar Uhlíkové zastal a přidal, že se kraj snaží všemožně pomoci. „Konkrétně během včerejšího rána jsme v Chebu reprofilovali všechna necovidová lůžka intenzivní péče na lůžka pro pacienty covid+ tak, abychom získali dodatečnou potřebnou kapacitu,“ prohlásil. Pacienti, kteří koronavirus nemají, jsou převáženi do méně vytíženějších nemocnic v kraji, což prý pomohlo k mírnému zlepšení situace.

 

Nicméně i přes tato opatření musela být porodnice uzavřena„Porody i akutní gynekologické výkony budou směrovány do Karlových Varů. Důvodem k opatření je personální situace v chebské nemocnici v důsledku epidemie covid. Zaměstnanci porodnice tak dočasně posílí své kolegy na ostatních pracovištích,“ doplnila nemocnice.

 

Uvolněná kapacita nemusí stačit

Jak píší Novinky.cz, v chebské nemocnici se po převozech uvolnila tři lůžka pro akutní případy, každopádně ta se mohou velice rychle zaplnit. Navíc chybí několik desítek osob z řad zdravotnického personálu.

 

„Museli jsme na to již dříve reagovat zrušením ortopedie, kožního oddělení a v Chebu také ORL. Ta lůžka používáme pro covid pacienty, ale nemocnice není donekonečna nafukovací,“ citoval web mluvčího Karlovarské Krajské nemocnice (KKN), pod kterou spadá i chebská, Vladislav Podracký. „Kdybychom pacienty nemohli převážet, museli bychom na to reagovat uzavřením dalších oddělení,“ dodal. V pondělí dopoledne mělo být zde hospitalizováno kolem stovky covid pozitivních pacientů.

 

Kraj se před začátkem víkendu snažil získat pomoc i v Německu, o čemž informoval sám hejtman. „Vzhledem k nedostatku lůžek pro pacienty vyžadující intenzivní péči jsem se včera obrátil na konzuláty ČR v německých spolkových zemích Bavorsko a Sasko,“ sdělil Kulhánek. 

 

 

„Oslovil jsem je s prosbou o informaci, zda možnost a kapacita přesunu pacientů do tamních nemocnic, nabídnutá již při první covidové vlně, je tu i nyní. Obě generální konzulky odpověděly téměř obratem – situace v Německu je obdobně vážná, nicméně postoj pro případnou výpomoc je v těchto spolkových zemích vstřícný,“ tlumočil.

 

Prý je ale potřeba, aby se o takové pomoci jednalo na úrovni vlád„S ministrem Blatným jsem se na tomto postupu domluvil. Primárně pracujeme s online národním dispečinkem lůžkové péče, který monitoruje veškeré dostupné lůžkové kapacity v ČR. Pokud by tyto národní zdroje lůžek byly vyčerpány, domlouvali bychom se s Ministerstvem zdravotnictví na aktivaci této mezinárodní pomoci,“ dodal.

 

 

To by ale znamenalo časté, a pravděpodobně i dlouhé přesuny nemocných, kterým cestování nesvědčí, jak potvrdil webu Novinky.cz mluvčí Podracký. Kulhánek se proto snažil alespoň o pomoc armády, od které žádal osm lůžek pro covidové pacienty

 

„Lůžka jsou k dispozici a připravena k instalaci v Chebu. Nicméně tak, jak mě ministr zdravotnictví pan Blatný informoval, stále pracují na tom, zdali jsou k tomu schopní alokovat potřebný zdravotnický personál, aby mohla být lůžka adekvátně obsluhována,“ doplnil v pondělí na mimořádném jednání karlovarského krajského zastupitelstva karlovarský hejtma.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: FOTO TASR - Jaroslav Novák Tagy: česko, nemocnice, cheb, Koronavirus, porodnice
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.