Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
5. března 2021 15:32
Čas čtení 1:23
Vojtěch Vanda

Vláda schválila pracovní povinnost studentů a žádá o pomoc tři země

Vláda schválila pracovní povinnost studentů a žádá o pomoc tři země
Zdroj: TASR – František Iván
NEWS ČESKO KORONAVIRUS NĚMECKO POLSKO ŠVÝCARSKO
Uložit Uložené

Situace v České republice došla do bodu, kdy se hodí každá pomocná ruka. I ze zahraničí.

Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a se žádostí o součinnost s umístěním pacientů oslovila Německo, Polsko a Švýcarsko, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Lůžkové kapacity jsou prý na hranicích svých možností, a tak tlak na český zdravotní systém je obrovský. 

„K dnešnímu dni je v České republice volných 14 % lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko resuscitačních oddělení, a to za cenu praktického pozastavení elektivní péče,“ uvedla mluvčí rezortu Barbora Peterová.

Doporučeno
Blatný: Epidemie by mohla brzdit a nejtvrdší opatření skončit po 21. březnu. Zdravotníci dostanou odměny jako loni Blatný: Epidemie by mohla brzdit a nejtvrdší opatření skončit po 21. březnu. Zdravotníci dostanou odměny jako loni 5. března 2021 11:44

Ani pozastavení odkladné péče a ani transporty pacientů mezi kraji nezabránily tomu, aby se přeplnily lůžkové kapacity v nemocnicích. Česko proto oficiálně zažádalo Německo, Polsko a Švýcarsko o pomoc. Má se jednat řádově o hospitalizaci desítek pacientů.

Proces bude poměrně složitou administrativní záležitostí. „O samotném transportu do zahraničí rozhodne ošetřující lékař a odešle Ministerstvu zdravotnictví unijní formulář s žádostí o transport,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

„To následně formulář vloží do systému včasného varování a reakce EWRS. Nemocnice poté zajistí zdravotnickou dokumentaci pacienta v jazyku přijímací země a získá od pacienta souhlas s transportem do zahraničí. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse